Pasaulyje

2017.05.07 21:31

Venesuela klimpsta į chaosą: riaušių policija kovoja su jaunimu

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.05.07 21:31

Į vis didėjantį aukų skaičių Venesueloje prezidentas Nicola Maduro atsako siūlymais keisti konstituciją. Opozicijos teigimu, tai dar viena iniciatyva išvengti išankstinių prezidento rinkimų ir bet kokia kaina sustiprinti N. Maduro. Nuo to laiko, kai jis tapo prezidentu šalis atsidūrė giliausioje politinėje ir ekonominėje krizėje iš visų Pietų Amerikos valstybių.

Gustavas Dudamelis diriguoti orkestrui svajojo nuo tada, kai vaikas buvo priimtas į Venesuelos programą „El sistema“.

1975 m. dirigento Jose Antonio Abreu sukurta programa imdavo vaikus iš skurdžiausių šalies rajonų ir už valstybės pinigus mokydavo juos groti, keturias valandas per savaitę su repeticijomis savaitgaliais.

Per daugiau nei 40 metų visoje Venesueloje buvo sukurta apie keturis šimtus vaikų muzikos mokymo centrų, kurie parengė apie 700 tūkst. muzikantų. Geriausi patekdavo į Venesuelos didvyrio, Simono Bolivaro vardu pavadintą simfoninį orkestrą.

Ir Gustavas Dudamelis buvo geriausias pavyzdys, kaip muzikos švietimas iš skurdžiaus galėjo išauginti pasaulinio lygio žvaigždę – dabartinį Los Andželo simfoninio orkestro vadovą. Ir G. Dudamelis su Hugo Chavezo, o vėliau N. Maduro valdomu Karakasu visada palaikė draugiškus ryšius.

Tačiau vakar dirigentas pareiškia „užtenka“, kai Venesuelos sostinėje laidojamas kitas „El sistemos“ augintinis – aštuoniolikmetis Armandas Kanizalesas, smuikininkas, kurio paskutinis su jaunimo orkestru atliktas kūrinys buvo Bethoveno septintosios simfonijos antroji dalis.

Trečiadienį A. Kanizalesas, protestavęs su savo smuiku Karakaso gatvėse, žūsta pašautas riaušių policijos, kai jos ir N. Maduro valdžios priešininkų susidūrimas virsta abipusiu smurtu.

Šalyje, kurioje dabar netrūksta tik modernios riaušių policijos įrangos, A. Kanizalesas – viena iš beveik kelių dešimčių aukų, kurias jau nusinešė keturias savaites vykstantys šalies jėgos struktūrų ir jaunimo susirėmimai.

Opozicija dabar reikalauja ankstinti 2018-iais numatytus prezidento ir pagaliau įvykdyti vis atidėliojamus Venesuelos valstijų rinkimus.

Šeštadienį Karakase vyko taikios moterų eitynės – tūkstančiai baltai apsirengusių N. Maduro priešininkių ir šimtai jo šalininkių žygiavo miesto gatvėmis. Dalyvės kaltina protestuotojus terorizmu prieš valstybę ir prezidentą, kuris nuolat kartoja, kad jo atsistatydinimo reikalauja Vašingtono surinkti ir apmokėti žmonės.

54-erių Hugo Chavezo palikuonis trauktis nemano ir naujausiu dekretu siūlo sukurti naują teisinį kūną – konstitucinę asamblėją, kurią sudarytų 500 valstiečių, darbininkų, verslininkų, indėnų – triuką, anot opozicijos, kuris paleistų opozicijos dabar dominuojamą Nacionalinę Asamblėją ir išlaikytų ar net sustiprintų N. Maduro valdžią.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt