Pasaulyje

2017.05.08 17:44

Prancūzijos prezidento rinkimai: laimėjo E. Macronas

15min.lt, BNS, LRT.lt, DELFI.lt, LRT TV naujienų tarnyba2017.05.08 17:44

Sekmadienį visa Europa užgniaužusi kvapą laukia Prancūzijos prezidento rinkimų rezultatų. Antrajame ture dėl prezidento posto varžėsi centristas Emmanuelis Macronas ir buvusi kraštutinių dešiniųjų partijos „Nacionalinis frontas“ lyderė Marine Le Pen. Rezultatai rodo, kad naujuoju Prancūzijos prezidentu nesunkiai tapo E. Macronas.

Atnaujinta 07:00 val. 

E. Macronas laimėjo surinkęs 65,82 proc., o M. Le Pen surinko 34,18 proc. balsų.

Atnaujinta 00:02 val. Suskaičiuota 78 proc. balsų

E. Macrono persvara toliau auga. Už jį balsavo 63,56 proc. rinkėjų. Jo varžovę parėmė  36,44 proc rinkėjų. Tikėtina, kad E. Macrono persvara didės ir toliau, nes balsai iš didmiesčių, kur E. Macronas džiaugiasi didžiule persvara dar tik skaičiuojami.

Atnaujinta 23:31 val. Skaičiuojant balsus E. Macrono persvara toliau auga

Suskaičiavus 71 proc. balsų E. Macronas tvirtai priekyje su 62,87 proc. balsų. M. Le Pen surinko 37,13 proc.

Atnaujinta 23:02 val. Suskaičiuota 62 proc. balsų.

Prancūzijos vidaus reikalų ministerija skelbia: E. Macronas priekyje su 62,19 proc. balsų. Už M. Le Pen balsavo 37,81 proc. rinkėjų.

Atnaujinta 22.38 val. Giria europietišką ateitį

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris pagyrė Prancūzijos žmones, sekmadienį išrinkusius šalies prezidentu Europos Sąjungai palankų kandidatą E. Macroną. „Džiaugiuosi, kad prancūzai pasirinko europietišką ateitį“, – J.-C.Junckeris parašė „Twitter“ žinutėje.

Tuo tarpu Vokietijos užsienio reikalų ministerija „Twitter“ paskelbė, kad Prancūzijos piliečiai, šalies prezidentu rinkęsi E. Macroną, rinkosi laisvę, lygybę ir brolybę. „Libert, galit, fraternit (laisvė, lygybė, brolybė) – yra tai, ką šiandien pasirinko Prancūzija. Didžioji tauta buvo, yra ir liks Europoje širdyje“, – pažymima pranešime.

E. Macroną „Twitter“ pasveikino ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kuris anksčiau teigė, kad palaiko Marine Le Pen.

Atnaujinta 22:28 val. M. Le Pen pralaimėjo visose demografijose

France24.fr skelbia, kad didmiesčių gyventojai didžiule persvara balsavo už E. Macroną. Čia jis surinko 72 proc. balsų, M. Le Pen gavo 28 proc., o tuščių biuletenių – 27 proc.

Provincijos apylinkėse E. Macrono persvara buvo gerokai mažesnė, čia jam balą atidavė 57 proc. rinkėjų, už M. Le Pen – 43 proc, 23 proc. tuščių biuletenių.

Atnaujinta 22.14 val. E. Macronas: „Ginsiu Prancūziją ir Europą“

E. Macronas, kreipdamasis į šalį, visų pirma padėkojo visiems už jį balsavusiems prancūzams. Susijaudinęs 39 metų centristas rimtu veidu priminė, kad šalis susiskaldžiusi, ir teigė suprantantis rinkėjų pyktį bei nusivylimą.

„Kovosiu už jūsų saugumą, visų formų nelygybę, galiu tai garantuoti. Visi mes, Prancūzijos žmonės, esame didžios istorijos palikuoniai. Turime laikytis kartu ir vesti savo vaikus į ateitį. Ginsiu Prancūziją, jos žinią ir istoriją.

Ginsiu Europą ir pavojuje atsidūrusią europietiškumą. Mūsų vertybės europietiškos“, – kalbėjo E. Macronas. Jis savo kalboje rado vietos ir kovai su žmonijos sukeliama klimato kaita, ir pastangoms atremti terorizmo iššūkius.

„Nuo pat pirmos dienos veiksiu ryžtingai ir kursiu geresnę ateitį. Per penkerius ateinančius metus turime tapti optimistiškesni ir susivienyti didžiulių iššūkių akivaizdoje.

Atiduosiu visas jėgas. Tegyvuoja Respublika, tegyvuoja Prancūzija“, – teigė E. Macronas.

Atnaujinta 22:10 val. D. Grybauskaitė: Lietuvos pasirengusi bendradarbiauti su E. Macronu

Lietuva pasirengusi bendradarbiauti su išrinktuoju prezidentu E. Macronu stiprinant saugumą ir sprendžiant europiečiams svarbius klausimus, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Prancūzija yra svarbi Lietuvos partnerė ES ir patikima NATO sąjungininkė, prisidedanti prie mūsų regiono ir viso Aljanso saugumo. Vertiname jos apsisprendimą atsiųsti savo karius į priešakines NATO pajėgas Lietuvoje. Esame pasirengę artimai bendradarbiauti su naujuoju Prancūzijos prezidentu toliau stiprindami saugumą ir spręsdami Europos žmonėms svarbius klausimus“, – sakė D. Grybauskaitė.

Atnaujinta 21:47 val. 4 milijonai rinkėjų nepažymėjo nei vieno kandidato

France24.fr skelbia, kad apie 4 milijonus rinkėjų savo biuletenyje nepažymėjo nei vieno kandidato.

Atnaujinta 21.45 val. Prabilo E. Macronas

Pirmajame pareiškime po žinios apie pergalę naujienų agentūrai AFP E. Macronas paskelbė, kad atverstas naujas puslapis.

„Mūsų ilgoje istorijoje šį vakarą atverstas naujas puslapis. Norėčiau, kad tai būtų vilties ir vėl atrasto pasitikėjimo savimi puslapis“, – teigė rinkimus laimėjęs centristas.

Atnaujinta 21:33 val. M. Le Pen prisipažįsta pralaimėjusi prezidento rinkimus

M. Le Pen pripažino pralaimėjusi, bet pareiškė, kad šių rinkimų rezultatai yra „istoriniai, itin svarūs“ jos vadovaujamam Nacionaliniam frontui (FN).

Trumpame pranešime M. Le Pen nurodė, kad paskambino E. Macronui ir palinkėjo jam sėkmės kovojant su „milžiniškais iššūkiais“. Ji pridūrė, kad ves FN į birželį vyksiančius parlamento rinkimus.

E. Macronas sakė naujienų agentūrai AFP, kad jo pergalė išreiškia „viltį“ ir „naują skyrių“ Prancūzijai.

„Šį vakarą mūsų ilgoje istorijoje prasideda naujas skyrius. Noriu, kad jis būtų vilties ir atsinaujinusio pasitikėjimo skyrius“, – pridūrė jis.

E. Macronui pavyko atremti didelį ultradešiniosios stovyklos iššūkį per balsavimą, laikomą itin svarbiu susiskaldžiusios šalies ir visos Europos ateičiai.

Ši pergalė vainikuoja neįtikėtina 39 metų buvusio investicinės bankininkystės specialisto iškilimą politikoje. E. Macronas bus jauniausias visų laikų Prancūzijos lyderis.

Jis žadėjo išgydyti susiskaldžiusią ir demoralizuotą šalį po nuožmios kampanijos, atskleidusios gilius nesutarimus dėl ekonomikos ir socialinių klausomų, taip pat įtampą, susijusią su nacionalinės tapatybės problemomis ir imigracija.

Preliminarūs vertinimai rodo, kad E. Macronas surinko 65,5– 66,1 proc., o M. Le Pen – 33,9–34,5 proc. balsų.

Atnaujinta 21:31 val. E. Macroną sveikina politiniai lyderiai

E. Macroną su pergale jau pasveikino ir Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir dabartinis Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as.

Atnaujinta 21:28 val. Balsavo prieš M. Le Pen

Sociologai ir apklausų rengėjai per šiuos rinkimus nuveikė labai daug. Sekmadienį rinkėjų buvo klausiama, kodėl jie balsavo už vieną ar kitą kandidatą – kaip ir buvo galima tikėtis, labai nemažai prancūzų balsavo ne už E. Macroną, o prieš M. Le Pen.

„Reuters“ gautais duomenimis, 43 proc. rinkėjų už E. Macroną balsavo dėl to, kad pasisako prieš M. Le Pen. 33 proc. – dėl jo pažadų atnaujinti Prancūzijos politiką, 16 proc. – nes remia jo programą, o 8 proc. patinka jo asmenybė.

Atnaujinta 21:09 Lietuvos užsienio reikalų ministras pasveikino E. Macroną

Atnaujinta 21:07 val. BBC paskelbė savo prognozę

BBC teigimu, E. Macronas surinks 65,5 proc. balsų, M. Le Pen – 34,5 proc.

Atnaujinta 21:02 val. E. Macronas laimėjo rinkimus Paskelbti išankstiniai rinkimų rezultatai. E. Macronas lengvai nugalėjo – jį parėmė 65,1 proc., o M. Le Pen – 34,9 proc. rinkėjų. Beveik 26 proc. registruotų rinkėjų nebalsavo.

Atnaujinta 20:45 Pasak LRT laidos „Panorama“ žurnalisto Igno Kinčino, Prancūzijoje prie scenos, kurioje prezidento rinkimų nugalėtojas sakys kalba tvyro geros nuotaikos, plevėsuoja šalies vėliavos. Iš pokalbių su balsavusiaisiais matyti, kad daugelis jų savo balsą atidavė už E. Marconą.

Tiesa, I. Kinčino teigimu, rinkėjų aktyvumas šiuose Prancūzijos prezidento rinkimuose buvo mažiausias nuo 1969 m.

Atnaujinta 20.03 val. Balsavimas daugelyje apylinkių baigėsi 19 val. vietos laiku (20 val. Lietuvos laiku) daugelis rinkimų apylinkių užsidarė. Dar valandą dirbs tik didžiųjų miestų apylinkės. Netrukus turėtų pasirodyti pirmieji išankstiniai rezultatai, kurie nuo galutinių beveik niekada nesiskiria. Paryžiuje laukiama abiejų kandidatų kalbų – pergalės ir pralaimėjimo proga.

Atnaujinta 20 val. Teisėsauga pradėjo tyrimą Paryžiaus prokurorai pradėjo programišių atakos prieš E. Macrono kampaniją tyrimą.

Paviešinta 9 Gb duomenų, kurie internete buvo palikti vėlų penktadienio vakarą. Nors pavogtuose dokumentuose nieko įdomaus ar kompromituojančio, regis, nėra, rinkimų pareigūnai ragino Prancūzijos žiniasklaidą ir piliečius neskleisti šių duomenų – dar ir dėl to, kad programišiai, greičiausiai pasiųsti Kremliaus, įmaišė melagingos informacijos.

Atnaujinta 19:54. Rinkėjų apklausos pranašauja E. Macrono pergalę

Apklausų rezultatai pranašauja Emmanuelio Macrono pergalę Prancūzijos prezidento rinkimuose 65 proc. balsų, skelbia Belgijos laikraščio „Le Suar“ portalas.

„Keturių visuomenės nuomonės apklausą sekmadienį atlikusių institutų duomenimis, E. Macronas užtikrintai laimės Prancūzijos prezidento rinkimuose, surinkdamas daugiau kaip 60 proc. balsų“, – skelbia „Le Suar“.

Jo duomenimis, E. Macronas rinkimuose surinks nuo 62 proc. iki 65 proc., sutriuškindamas dešiniųjų lyderę Marine Le Pen – tai byloja apklausų duomenys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt