Pasaulyje

2017.05.07 21:11

Prancūzijos prezidento rinkimai: E. Macronas pakeliui į pergalę?

Europos Sąjungos likimas – Prancūzijos rinkėjų rankose. Už glaudesnę integraciją pasisakantis centristas Emmanuelis Macronas tikisi antrajame prezidento rinkimų ture įveikti už išstojimą iš euro zonos pasisakančią kraštutinių dešiniųjų veteranę Marine Le Pen. Nors apklausos rodo tvirtą E. Macrono pranašumą, neaišku, kaip rezultatus bus paveikusi didžiulė jo komandos elektroninių laiškų vagystė. Daugelis nusivylę abiem kandidatais, bet rinkėjų aktyvumas – tik 6 procentais mažesnis negu prieš penkerius metus.

E. Macronas tikriausiai jau turi pergalės kalbą. Jauniausias iš visų kandidatų, antrojo turo istorijoje, per dvi savaites nuo pirmojo turo atlaikė patyrusios varžovės atakas ir pranašumą apklausose tik padidino iki beveik 25 procentų. Vargu ar galėjo būti kampanija, kur pozicijos skirtųsi dar labiau – aštrus pasirinkimas rinkėjams nebe tarp kairės ir dešinės, kaip dešimtmečius po karo, bet tarp tikinčių, kad šiame naujame, globaliame pasaulyje galima klestėti, ir tarp norinčių užsidaryti ir grįžti aukso amžių, jei toks buvo.

Bet nors pajūrio mieste, iš kur kilusi jo žmona ir patarėja, E. Macroną pasitiko džiūgaujanti minia, dėl pergalės jis nebus tikras iki paskutinės minutės. Niekad neužėmęs rinkto posto, vos pernai įsteigęs judėjimą, vengiantis formuluoti aiškius siūlymus, jis daugeliui tiesiog mažesnė iš dviejų blogybių. Daugiau kaip pusė žadančių už jį balsuoti sako, kad tik nori sustabdyti M. Le Pen. Prancūzijoje nusivylimas ir pesimizmas dabar aukščiausias tarp didžiųjų Europos šalių, ir niūrią nuotaiką tik stiprina jausmas, kad išeities nėra - tenka balsuoti už kandidatą, kuris ir neįkvepia, ir nežinia, kaip valdys.

Daugiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.