Pasaulyje

2017.05.06 23:30

Pasitraukė D. Trumpo kandidatas į JAV sausumos pajėgų sekretoriaus postą

BNS 2017.05.06 23:30

JAV prezidento Donaldo Trumpo pasirinktas kandidatas į sausumos pajėgų sekretoriaus postą nusprendė nebepretenduoti į šias pareigas, sulaukęs griežtos kritikos dėl savo pareiškimų apie musulmonus ir netradicinės seksualinės orientacijos amerikiečius.

Tenesio valstijos Senato narys respublikonas Markas Greenas penktadienį paskelbtame pareiškime nurodė, kad prieš jį nukreiptos „išgalvotos ir klaidinančios atakos“ pavertė jo nominavimo procesą nereikalingu erzeliu.

„Tragiška, bet mano darbai viešojoje tarnyboje ir mano krikščioniški įsitikinimai buvo klaidingai apibūdinti ir užsipulti keleto iš priešingos stovyklos dėl politinės naudos“, – pareiškė M. Greenas ir sakė, kad jam „labai gaila“ dėl šio sprendimo.

M. Greenas – jau antras pasitraukęs D. Trumpo kandidatas į sausumos pajėgų sekretoriaus postą.

Šis jo žingsnis iš dalies susijęs su paviešintu vaizdo įrašu, kuriame M. Greenas matomas sakantis kalbą per Arbatėlės judėjimo – Respublikonų partijos ultrakonservatyviojo sparno – susitikimą Čatanugoje. M. Greenas, nusistatęs prieš gėjų santuokas ir translytiškumą laikantis liga, ragino kovoti su „islamo indoktrinacija“ valstybinėse mokyklose, taip pat kalbėjo apie „musulmonų ordą“, prieš šimtus metų įsiveržusią į Konstantinopolį.

Keli JAV Senato demokratai, tarp jų mažumos lyderis Chuckas Schumeras, paskelbė nepritarsiantys M. Greeno paskyrimui dėl jo netolerantiškų ir atgrasių pažiūrų. Ilinojaus demokratė Tammy Duckworth, patyrusi sunkių sužalojimų per Irako karą, penktadienį paskelbtame pranešime pareiškė, kad M. Greenas netinkamas vadovauti Amerikos sausumos pajėgoms.

Ch. Schumeras taip pat pasveikino žinią apie M. Greeno apsisprendimą pasitraukti.

„Marko Greeno sprendimas išbraukti savo vardą iš svarstymų dėl sausumos pajėgų sekretoriaus yra gera žinia visiems amerikiečiams, ypač asmeniškai apjuodintiems jo nepagarbių komentarų, nukreiptų prieš LGBTQ bendruomenę, musulmonų bendruomenę, lotynų (amerikiečių) bendruomenę ir kitus“, – sakoma senatoriaus pareiškime.

Be to, penktadienį 41 organizacijos koalicija, vadovaujama judėjimo „Human Rights Campaign“, paragino Senato ginkluotųjų pajėgų komitetą atmesti M. Greeno nominaciją. Jų laiške sakoma, kad M. Greeno „gėdinga retorika“ kertasi su kertinėmis armijos vertybėmis ir neigiamai veiks verbavimą.

M. Greeno pasitraukimas pabrėžė sunkumus, su kuriais D,Trumpas susidūrė mėgindamas paskirti du ginkluotųjų pajėgų sekretorius. Pirmasis prezidento kandidatas į sausumos pajėgų sekretoriaus postą Vincentas Viola pasitraukė vasario pradžioje dėl finansinių reikalų. Praėjus maždaug trims savaitėms dėl panašių priežasčių savo kandidatūrą atsiėmė Philipas B. Bildenas, siūlytas perimti karinių jūrų pajėgų sekretoriaus pareigas.

Respublikonų dominuojamas Senatas pirmadienį balsuos dėl Heather Wilson paskyrimo karinių oro pajėgų sekretore.

Balandžio pradžioje D. Trumpo priimtas sprendimas siūlyti M. Greeno kandidatūrą smarkiai skyrėsi nuo ankstesnio prezidento Baracko Obamos sprendimo paskirti sausumos pajėgoms vadovauti Ericą Fanningą, aukšto rango Pentagono pareigūną. Jis tapo pirmuoju savo homoseksualumo neslepiančiu asmeniu, paskirtu vadovauti kuriai nors iš Amerikos kariuomenės rūšių.

M. Greenas 1986 metais baigė Vest Pointo karo akademiją, vėliau dirbo kariuomenės gydytoju. Kaip nurodo Baltieji rūmai, jis vadovauja organizacijai „Align MD“, padedančia ligoninėms ir greitosios pagalbos skyriams. Jis tarnavo 160-ajame specialiųjų operacijų aviacijos pulke ir yra dalyvavęs trijose kovinėse misijose Artimuosiuose Rytuose.

Dirbdamas Tenesio Senate M. Greenas praeitais metais pasiūlė įstatymo projektą, anot kritikų, atveriantį verslui galimybę diskriminuoti gėjus, lesbietes, biseksualus ir translyčius asmenis.

Sakydamas kalbą Čatanugoje M. Greenas sakė, kad B. Obamos administracija „priveisė karininkų, bijančių savo šešėlio“. Pasak jo, jeigu „apklaustumėte psichiatrus, jie pasakytų, kad translytiškumas yra liga“.