Naujienų srautas

Pasaulyje2012.06.29 16:03

JAV: sveikatos apsaugos reforma – teisėta

Jungtinių Valstijų Aukščiausiasis Teismas patvirtino prieš dvejus metus pradėtą sveikatos apsaugos reformą. Ją inicijavo prezidentas Barakas Obama. Todėl šis teismo sprendimas apžvalgininkų laikomas svarbia politine pergalę artėjant rinkimams į prezidentus.

Jungtinių Valstijų Aukščiausiasis Teismas patvirtino prieš dvejus metus pradėtą sveikatos apsaugos reformą. Ją inicijavo prezidentas Barakas Obama. Todėl šis teismo sprendimas apžvalgininkų laikomas svarbia politine pergalę artėjant rinkimams į prezidentus.

Juos B. Obamai iššūkį mes reformą smerkiantis respublikonas Mittas Romney.

B. Obamos priešininkai respublikonai į Aukščiausiąjį Teismą kreipėsi vos po keliolikos minučių, kai demokratų dauguma priėmė vadinamąjį „Prieinamos sveikatos priežiūros įstatymą“. Respublikonai manė, kad įstatymas prieštarauja šalies konstitucijai, nes federalinė valdžia esą kišasi į tą sritį, kurią pavesta reguliuoti pačioms valstijoms.

Be to, reforma įpareigoja privalomai apdrausti dar 32 milijonus amerikiečių, kurie iki šiol sveikatos draudimo neturėjo. O toks reikalavimas, anot respublikonų, pažeidžia asmeninę laisvę ir prieštarauja Konstitucijai. Tačiau teismo verdiktas buvo palankus B. Obamai. Tiesa, reformą teks šiek tiek, koreguoti. Valstijoms turi būti leista privalomojo draudimo reikalavimą suderinti su savo sąlygomis.

„Aukščiausiasis Teismas pasisakė. Tęsime reformą. Dirbsime drauge, kad ją patobulintume. Vėl stoti į politinį mūšį dėl reformos nereikės. Šalis negali sau to leisti. Negalime grįžti atgal, turime judėti į priekį“, – tvirtina JAV prezidentas Barackas Obama.

Priimant sprendimą Aukščiausiasis Teismas nebuvo vieningas. Penki teisėjai balsavo už reformą, keturi prieš. Verdiktą lėmė vyriausiasis teisėjas Johnas Robertsas, kuris paprastai palaikydavo respublikonus, tačiau šį kartą nuo jų nusisuko.

Sveikatos apsaugos reforma suskaldė ne tik teismą, bet ir Senatą, Kongresą, net visą visuomenę. Vieni pokyčius laiko esmine pažangos sąlyga. Kiti – pagrindiniu trukdžiu. Respublikonų kandidatas į prezidentus pareiškė, kad B. Obamos reforma yra darbo vietų žudikė ir verslo priešė.

Esą trys ketvirtadaliai verslininkų skundžiasi, kad reforma trukdo samdyti darbuotojus. O valstybė kišasi tarp amerikiečių ir gydytojų. Ji atima iš amerikiečių tokį draudimą, prie kurio jie buvo pratę.

„Kaip tikriausiai suprantate, nesutinku su Aukščiausiojo Teismo sprendimu. Tai ko nepadarė teismas, pirmą kadencijos dieną padarysiu aš, jeigu būsiu išrinktas. B. Obamos globa trilijonais didina mūsų skolą, kuri krenta ant ateities kartų“, – teigia kandidatas į JAV prezidentus Mittas Romney.

Tačiau palaikantys reformą argumentuoja, kad privalomas sveikatos draudimas suveiks kaip prevencinė priemonė ir laikui bėgant sumažins amerikiečių išlaidas. Esą daugybę ligų bus galima išgydyti vos susirgus. O dabar amerikiečiai gydosi tik tada, kai gyvybei jau gresia pavojus, o gydymo kainos pasiekia aukštumas.

B. Obama pradėjo sveikatos apsaugos reformą siekdamas pagerinti pažeidžiamiausių gyventojų padėtį. Iki reformos jokio sveikatos draudimo neturėjo per šešiolika procentų amerikiečių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi