Pasaulyje

2017.05.05 10:05

D. Trumpas teigia „visiškai išsprendęs“ nesutarimus su Australijos premjeru

BNS2017.05.05 10:05

JAV prezidentas Donaldas Trumpas Niujorke ketvirtadienį susitiko su Australijos premjeru Malcolmu Turnbullu, o JAV vadovas sakė, kad „visiškai išsprendė“ nesutarimus, kilusius per ankstesnį jų pokalbį telefonu.

D. Trumpas tvirtino, kad jo kadencijos pradžioje įvykęs šiurkštus pokalbis su Australijos premjeru buvo „melagingos žinios“, ir kad komentuodama situaciją žiniasklaida „smarkiai sutirštino spalvas“.

Visgi vėliau tą vakarą prezidentas pripažino, kad per minėtą pokalbį „kilo šioks toks kivirčas“.

Pranešimuose buvo sakoma, kad JAV vadovas šiurkščiai nutraukė pokalbį su M. Turnbullu, prieš tai sukritikavęs Baracko Obamos prezidentavimo metu sudarytą susitarimą dėl pabėgėlių perkėlimo iš Australijos į Ameriką.

Vėlai vakare po to pokalbio D. Trumpas pratrūko socialiniame tinkle „Twitter“ ir pavadino minėtą susitarimą „kvailu“. Toks jo pareiškimas sukrėtė ištisus dešimtmečius gyvavusį aljansą tarp dviejų valstybių.

„Viskas jau išspręsta. Viskas buvo išspręsta jau seniai“, – ketvirtadienį sakė JAV prezidentas. Smokingus dėvintys D.Trumpas ir M.Turnbullas šypsojosi ir dalijosi istorijomis apie karus dėl įstatymų leidybos.

„Kalbėjomės telefonu. Jūs, bičiuliai, perdėjote (pranešdami apie) tą pokalbį. Smarkiai perdėjote. Mes nesam kūdikiai“, – sakė D. Trumpas per savo pirmąjį susitikimą su Australijos premjeru. JAV lyderis vėl ėmėsi savo mėgstamiausios taktikos išplūsti žiniasklaidą.

„Puikiai sutariame. Mūsų santykiai fantastiški; myliu Australiją, visuomet mylėjau“, – pridūrė jis.

M. Turnbullas savo ruožtu sakė, kad „galime pamiršti pabėgėlių susitarimą ir eiti toliau“.

JAV ir Australijos lyderiai susitiko istoriniame JAV lėktuvnešyje „USS Intrepid“, kur pažymėjo 75-ąsias Koralų jūros mūšio metines. Be to, jiedu siekė užtikrinti ilgamečio aljanso stabilumo, nes Azijos ir Ramiojo vandenyno regione augant įtampai šie santykiai truputį pašlijo.

Per Antrąjį pasaulinį karą prieš Japonijos pajėgas kartu kovojusios valstybės sudarė aljansą, ir nuo to laiko Australija padėdavo Jungtinėms Valstijoms kiekviename didesniame konflikte, į kuriuos įsitraukdavo JAV.

Santykių gerinimas

Krizė dėl Šiaurės Korėjos branduolinių ir raketinių programų ir praėjusį mėnesį surengta JAV viceprezidento Mike`o Pence`o kelionė į Sidnėjų, kuria buvo siekiama pagerinti dvišalius santykius, ko gera, sumažino įtampą tarp JAV ir Australijos.

Susitikęs su M. Turnbullu, M. Pence`as sakė, kad JAV priims pabėgėlius, tačiau pridūrė, jog „tai nereiškia, kad mums patinka tas susitarimas“.

M. Turnbullas savo ruožtu sakė, kad jis „džiaugiasi“ galėdamas susitikti su JAV prezidentu D.Trumpu ir patvirtinti dvišalius santykius.

Savo ruožtu JAV vadovas teigė, kad būtų laimingas, jei galėtų nukeliauti į Australiją. Pasak jo, Jungtinės Valstijos ir Australija yra „tų pačių tėvų maištingi vaikai“.

„Na, tai įvyks. Tai viena iš puikių, puikių vietų. Tai viena gražiausių vietų Žemėje. Turiu ten daug draugų. Nuvažiuosiu ten. Apsilankysime ten, būtinai ten apsilankysime“, – sakė D. Trumpas.

Vienas iš tų draugų yra žiniasklaidos magnatas Rupertas Murdochas, taip pat dalyvavęs vakarienėje su D. Trumpu ir M. Turnbullu.

JAV prezidentas pasakojo susirinkusiems istorijas, kaip jis sutiko duoti televizijos „Fox News“ savininkui pinigų, skirtų JAV ir Australijos labdaros fondui.

Tuo tarpu M. Turnbullas pabrėžė artimus karinius ryšius tarp Australijos ir JAV.

„Kartu kovojome Irake ir Afganistane, kad nugalėtume ir sunaikintume teroristus, keliančius grėsmę mūsų gyvenimo būdui“, – sakė jis.

„Šiandien australai ir amerikiečiai stovi petys į petį gindami mūsų laisves“, – pridūrė Australijos ministras pirmininkas.

Nepaisant tokios draugiškos atmosferos per susitikimą, D. Trumpo iškilimas išprovokavo diskusijas dėl Australijos vaidmens pasaulyje ir klausimų, su kuo sieti savo ateitį – nenuspėjamomis Jungtinėmis Valstijomis ar siekti artimesnių santykių su savo pagrindine prekybos partnere Kinija.

Keli buvę aukšto rango Australijos diplomatai ragino Kanberą iš naujo apmąstyti savo ryšius su Vašingtonu, didėjant Kinijos įtakai.

Sunkias pirmąsias D. Trumpo dienas Baltuosiuose rūmuose dar labiau sukrėtė Vašingtono pasitraukimas iš Ramiojo vandenyno laisvosios prekybos sutarties. Pastarasis susitarimas būtų suteikęs Australijos verslui geresnę prieigą prie Amerikos ir kitų svarbių regiono rinkų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.