Pasaulyje

2017.05.04 14:30

Pradėta nagrinėti valstybės išdavyste kaltinamo V. Janukovyčiaus byla

BNS2017.05.04 14:30

Kijevo teismas ketvirtadienį pradėjo parengiamąjį posėdį baudžiamojoje byloje dėl Ukrainos eksprezidento Viktoro Janukovyčiaus, kaltinamo valstybės išdavyste ir pasikėsinimu į šalies teritorinį vientisumą bei suverenumą.

Visgi vyriausiasis Kijevo Obolonskio rajono teismo teisėjas Vladislavas Deviatka paskelbė parengiamojo posėdžio pertrauką iki gegužės 18 dienos.

Tokį sprendimą teismas priėmė dalinai patenkinęs V. Janukovyčiaus gynybos prašymą surengti su kaltinamuoju vaizdo konferenciją.

Parengiamajame posėdyje teismas turėjo spręsti dėl bylos nagrinėjimo iš esmės. Ketvirtadienį teismo salėje buvo prokurorai, V. Janukovyčiaus advokatai bei daug žurnalistų, bet pats kaltinamasis posėdyje nedalyvavo.

Eksprezidentas kaltinamas valstybės išdavyste, pasikėsinimu į Ukrainos teritorinį vientisumą ir neliečiamybę bei agresyvaus karo ar agresyvių karinių veiksmų vykdymu.

Už šiuos nusikaltimus numatytos 7–15 metų laisvės atėmimo bausmės.

Gegužės 1 dieną Ukrainos generalinės prokuratūros tinklapyje buvo paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame generalinis prokuroras Jurijus Lucenka pareiškė, kad teisme nagrinėjant bylą dėl buvusio prezidento V. Janukovyčiaus valstybės išdavystės bus paisoma visų teisiamojo teisių, kurias užtikrina Ukrainos teisės aktai, ir šis teismas netaps keršto procesu.

„Gegužės 4 dieną prasidės precedento Ukrainoje neturintis teismo procesas. Generalinė prokuratūra Ukrainos valstybės vardu kaltins buvusį prezidentą valstybės išdavyste. Šis procesas susijęs ne tik su piliečiu V. Janukovyčiumi. Šis procesas taip pat susijęs su jo šeimininkais iš Kremliaus, kurie pasinaudojo V. Janukovyčiaus pasirašytu dokumentu kaip figos lapeliu, kad okupuotų ukrainietišką Krymą, krauju užlietų ukrainietišką Donbasą ir pamėgintų parklupdyti ant kelių mūsų šalį“, – pareiškė J. Lucenka.

Savo ruožtu eksprezidento advokatas Vitalijus Serdiukas tvirtino, kad šis teismo procesas bus pernelyg politizuotas ir skundėsi, kad ikiteisminio tyrimo metu buvo padaryta daug šiurkščių pažeidimų.

Pasak jo, V. Janukovičiui nebuvo tinkamai įteikti nei įtarimai, nei kaltinamasis aktas, automatinis teisėjų paskyrimas vyko pažeidžiant procedūrą, o jo klientas nebuvo tinkamai pašauktas į teismą, kad dalyvautų parengiamajame posėdyje.

Advokatas mano, kad, ir skundėsi, kad ruošiantis nagrinėti bylą buvo padaryta daug pažeidimų.

V. Serdiukas taip pat kreipėsi į teismą su prašymu užtikrinti teismo proceso viešumą nagrinėjant V. Janukovičiaus baudžiamąją bylą.

Eksprezidento advokatas taip pat mano, kad pirminis Generalinės prokuratūros atsisakymas surengti vaizdo konferenciją su jo klientu buvo šiurkštus Europos žmogaus teisių konvencijos pažeidimas.

„Kalbant apie vaizdo konferenciją, Generalinė prokuratūra aiškiai nėra suinteresuota gauti duomenų iš V.Janukovyčiaus, todėl šiurkščiai pažeidžia Europos žmogaus teisių konvenciją, garantuojančią bet kuriam žmogui teisę į teisingumą, jei jis kaltinamas kokiais nors nusikaltimais“, – ketvirtadienį prieš teismo posėdį Kijeve teisininkas sakė interviu televizijai „112 Ukraina“.

Be to, teisininkas tvirtina, jog Ukrainos generalinio prokuroro J. Lucenkos prognozės, kad teismo procesas tęsis 2-3 mėnesius, yra spaudimas teismui.

V. Serdiukas teigė, kad, kaltinamojo gynybos manymu, teismo posėdis prasidės sprendžiant klausimą dėl automatinio teisėjų paskyrimo teisėtumo, nes V. Janukovyčiaus advokatai padavė pareiškimą, kuriame teigiama, kad generalinis prokuroras pažeidė tvarką, įsikišdamas į Ukrainos teismų sistemos veiklą, o ypač į automatinę bylų paskirstymo sistemą.

Vėliau, teisininko tvirtinimu, bus svarstomi kiti skundai ir prašymai, kurių teismui buvo pateikta daugiau kaip 30.

Prieš prasidedant teismo posėdžiui ketvirtadienį prie teismo būriavosi keliolika aktyvistų, atsinešusių Ukrainos valstybines vėliavas. Jie reikalavo, kad V. Janukovyčius būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.

Prie teismo rūmų budėjo tvarką palaikantys teisėsaugos pareigūnai, taip pat atvyko daug žurnalistų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.