Pasaulyje

2017.05.04 11:00

Šiaurės Korėja pažėrė kritikos Kinijai

BNS2017.05.04 11:00

Šiaurės Korėja pažėrė retos tiesioginės kritikos Kinijai ir pareiškė, kad jos „neapgalvotos pastabos“ apie Pchenjano branduolinę programą bando jo kantrybę ir gali turėti „sunkių“ padarinių.

Kinija, didžiausia Šiaurės Korėjos prekybos partnerė ir pagrindinė rėmėja, pagal Jungtinių Tautų paskelbtas sankcijas sustabdė anglių importą iš Šiaurės Korėjos ir ragino tradicinę sąjungininkę nutraukti branduolinę ir raketinę veiklą.

Jungtinės Valstijos spaudė Kiniją pasinaudoti savo svertais, kad būtų išspręsta įtampa dėl Pchenjano branduolinės programos.

Trečiadienį valstybinės Korėjos centrinės naujienų agentūros (KCNA) paskelbtame komentare sakoma, kad „dabar kasdien iš Kinijos girdisi virtinė absurdiškų ir neapgalvotų pastabų“, kurios „tik dar labiau didina įtampą dabartinėje blogoje situacijoje“.

Pranešime cituojami Kinijos valstybinės žiniasklaidos komentarai, kuriais dėl dvišalių santykių blogėjimo esą kaltinama tik Šiaurės Korėja ir pateikiami „nevykę pasiteisinimai dėl niekingo šokimo pagal JAV dūdelę“.

„Kinija nebeturėtų bandyti KLDR kantrybės ribų“, – sakoma Pchenjano komentare, pavartojant oficialaus šalies pavadinimo – Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos – akronimą.

„Kinija verčiau pagalvotų apie sunkius padarinius, kuriuos sukels jos neapgalvotas KLDR ir Kinijos santykių stulpo nukirtimas“, – sakoma komentare.

Komentaras nebuvo priskirtas jokiai vyriausybės agentūrai ar pareigūnui; autoriumi nurodytas Kim Cholas. Tačiau Šiaurės Korėjai vis tiek neįprasta tiesiogiai kritikuoti Kiniją. Anksčiau Pchenjanas tokią kritiką reikšdavo „vienai kaimyninei valstybei“.

Tuo tarpu Kinijos valstybinė žiniasklaida neseniai pradėjo reguliariai griežtai kritikuoti Šiaurės Korėjos veiksmus.

Nacionalistų bulvarinis leidinys „Global Times“, kurį leidžia valdančiosios Komunistų partijos laikraštis „People`s Daily“, ketvirtadienį redaktoriaus skiltyje perspėjo, kad Šiaurės Korėjos veiksmai kelia grėsmę 1961 metais abiejų šalių sudarytai nepuolimo sutarčiai. Leidinys paragino Pchenjaną nutraukti savo branduolinius bandymus.

„Kinija neleis, kad jos šiaurės rytų regioną terštų Šiaurės Korėjos branduolinė veikla“, – pareiškė „Global Times“.

Pastarosiomis dienomis laikraštis taip pat perspėjo, kad Kinija turi pajėgumų smogti atgal „bet kokiai šaliai, kuri peržengs raudoną liniją“, ir reaguodama į bet kokius tolesnius bandymus įves Šiaurės Korėjai naftos embargą. Šiaurės Korėjos komentare sakoma, kad tai Kinija peržengė „raudoną liniją“.

„People`s Daily“ sekmadienį pareiškė ir antradienį pakartojo, kad Šiaurės Korėjos branduolinės ambicijos kelia „baisų pavojų“ pačiai Šiaurės Korėjai ir visam regionui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.