Pasaulyje

2017.05.03 20:29

V. Putinas: Rusija ir Turkija normalizavo partnerystę

ELTA, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.05.03 20:29

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teigia, kad jo šalies santykiai su Turkija normalizavosi ir vėl yra tokie, kokie buvo seniau. „Mes užtikrintai galime pasakyti, kad (santykių) atkūrimo etapas baigėsi“, - pareiškė jis trečiadienį Rusijos Sočio kurorte susitikęs su Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu, informuoja agentūra dpa.

Partnerystė tarp šalių, anot V. Putino, vėl yra normali. R. T. Erdoganas pabrėžė abiejų pusių kontaktus ir sakė esąs patenkintas politiniais santykiais.

Turkijai 2015 metais numušus Rusijos naikintuvą, Maskva paskelbė sankcijas Ankarai, be kita ko, žemės ūkio sektoriuje. Tačiau jau prezidentų susitikime kovą buvo sutarta vėl leisti importuoti kai kurias daržovių rūšis. V. Putinas dabar sakė, kad buvo aptartos galimybės toliau švelninti embargą.

Daug dėmesio prezidentų susitikime buvo skiriama Sirijai. V. Putinas ir R. T. Erdoganas pasisakė už gruodį sutartų paliaubų Sirijoje įgyvendinimą. Turkijos vadovas kaltino „kai kurias šalis“ siekiant sabotuoti šį procesą. Jis „Islamo valstybę“ (IS) ir „Al Qaeda“, o taip pat sirų kurdų kovotojus iš YPG grupuotės pavadino „vampyrais“, mintančiais „krauju ir ašaromis“.

R. T. Erdoganas dar kartą pareikalavo nustatyti apsaugines zonas Sirijoje. Atsakydamas į klausimą apie galimas saugumo zonas Sirijoje, V. Putinas teigė: „Mes turime rasti tokių mechanizmų, kurie garantuotų, kad kraujo liejimas baigsis“. Šiuo klausimu jis sutaria su R. T. Erdoganu ir apie tai jis esą išvakarėse kalbėjosi su JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

Tarpininkaujant Rusijai ir Turkijai, gruodį buvo susitarta dėl paliaubų Sirijoje, tačiau jos yra trapios. Rusija yra viena artimiausių Sirijos diktatoriaus Basharo al Assado sąjungininkių. Turkija tuo tarpu remia Sirijos opozicines grupuotes.

R. T. Erdoganas atvyko į Rusiją gerokai sustiprinęs savo pozicijas šalyje, nes po laimėto prezidentinio referendumo jis iškart susigrąžino teisę sugrįžti į valdančiąją, paties įkurtą „Tvarkos ir teisingumo“ partiją, ir greitai vėl taps jos vadovu.

Trečiadienį Astanoje Rusijos, Irano ir Turkijos atstovai tęsė derybas dėl Sirijos, bet R. T. Erdoganui labiau rūpi ekonominis bendradarbiavimas su Rusija, nes dėl masinių represijų pačioje Turkijoje jo santykiai su Europa gerokai pašlijo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.