Pasaulyje

2017.05.02 13:20

„Hamas“ deklaravo švelnesnę pozicija Izraelio atžvilgiu

BNS2017.05.02 13:20

„Hamas“ pirmadienį pristatė naują politinį dokumentą, kuriame šis palestiniečių islamistų judėjimas, daug metų raginęs sunaikinti Izraelį, deklaruoja švelnesnę poziciją žydų valstybės atžvilgiu, siekdamas pagerinti savo tarptautinį autoritetą.

Dokumentas pristatytas prieš trečiadienį numatytą pirmąjį JAV prezidento Donaldo Trumpo tiesioginį susitikimą su palestiniečių lyderiu Mahmudu Abbasu, kurio judėjimas „Fatah“ vis dar smarkiai nesutaria su „Hamas“.

Dokumentą Kataro sostinėje Dohoje pristatė tremtyje gyvenantis „Hamas“ lyderis Khaledas Meshaalas. Pastarajam greitai teks palikti postą, nes nebegali siekti trečios kadencijos.

Spaudos konferencija taip pat buvo tiesiogiai transliuojama Gazos Ruože – „Hamas“ kontroliuojamame palestiniečių anklave, o visas dokumentas paskelbtas šio judėjimo interneto svetainėje.

„Mes, priklausantieji „Hamas“, manome, kad atsinaujinimas ir pertvarka yra būtini“, – sakė Kh. Meshaalas spaudos konferencijoje Dohos viešbutyje.

Nors naujasis dokumentas nereiškia Izraelio pripažinimo, kurio reikalauja tarptautinė bendrija, „Hamas“ pareigūnai sako, kad juo oficialiai sušvelninama pozicija keliose svarbiose srityse.

„Hamas“ po daug metų vykusių vidaus debatų šiame dokumente oficialiai sutiko su idėja, kad Palestinos valstybė turi būti įkurta teritorijose, okupuotose Izraelio per 1967 metų Šešių dienų karą.

Per tą karą Izraelis užėmė Vakarų Krantą, Gazos Ruožą, Rytų Jeruzalę ir dalį Golano aukštumų.

Judėjimas dokumente taip pat nurodė, kad nekovoja su žydais dėl jų tikėjimo, o kovoja su Izraeliu, nes jis yra okupantas.

„Nekovojame su žydais kaip tauta“, – sakė Kh.Meshaalas.

„Kovojame su sionistų agresija“, – pažymėjo jis.

Vis dėlto „Hamas“ neatsisakys savo 1988 metais priimtos chartijos, tik ją papildys. Pasak kai kurių analitikų, tokiu būdu veikiausiai tikimasi išsaugoti šio judėjimo griežtojo kurso šalininkų palaikymą.

Paklaustas, ar „Hamas” derėtųsi tiesiogiai su Izraeliu, Kh.Meshaalas atsakė: „Laikomės politikos nevesti tiesioginių derybų su izraeliečiais, nes sąlygos ir aplinkybės neįtikina mūsų, kad būtų galima prieiti prie kokių nors išvadų“.

Tiesioginės derybos yra „procesas; tai žaidimas, į kurį mes nesivelsime“, sakė jis.

Naujajame dokumente taip pat tebekalbama apie istorinės Palestinos, įskaitant teritorijas, kurios dabar yra Izraelio valstybės dalis, išvadavimą.

Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga laiko „Hamas“ teroristine organizacija. Naujuoju dokumentu iš dalies siekiama sušvelninti tarptautinę šio palestiniečių judėjimo izoliaciją.

„Labiau nuosaiki“

Vienas „Hamas“ lyderių Ahmedas Yusefas kiek anksčiau naujienų agentūrai AFP sakė, kad atnaujinta judėjimo chartija yra „labiau nuosaiki, labiau pamatuota ir padės mums gintis nuo kaltinimų rasizmu, antisemitizmu ir tarptautinės teisės pažeidimais.“

Joje taip pat neužsimenama apie Musulmonų broliją, su kuria „Hamas“ buvo glaudžiai susijęs savo egzistavimo pradžioje.

Tačiau tai neįtikino Izraelio: premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus) atstovas spaudai pareiškė kad „Hamas“ mėgina „apkvailinti pasaulį, tačiau jam nepavyks“.

„Jie kasa tunelius ir paleido tūkstančius raketų į Izraelio civilius“, – sakė Davidas Keyesas, turėdamas galvoje iš Gazos Ruožo leidžiamas raketas ir tunelius, kuriuos palestiniečių kovotojai naudoja atakoms rengti.

Tarp Izraelio ir palestiniečių kovotojų nuo 2008-ųjų vyko trys karai.

Izraelis jau dešimtmetį Gazos Ruožui taiko blokadą.

Jungtinių Tautų pareigūnai ne kartą ragino žydų valstybę dėl blogėjančios humanitarinės situacijos atšaukti blokadą, tačiau Izraelis tvirtina, kad privalo užkirsti kelią „Hamas“ įsigyti ginklų ar medžiagų, kurias galėtų panaudoti jų gamybai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt