Pasaulyje

2017.04.29 11:50

Irano prezidento posto siekiantys kandidatai pirmą kartą surėmė ietis tiesioginiuose TV debatuose

BNS2017.04.29 11:50

Šeši Irano prezidento posto siekiantys kandidatai penktadienį dalyvavo pirmuose tiesioginiuose TV debatuose, kurių metu nuosaikusis prezidentas Hassanas Rouhani susilaukė didžiulės pagrindinio konkurento kritikos.

Televizijos debatai Irane yra gana naujas dalykas, bet anksčiau jie būdavo įrašomi ir tik vėliau transliuojami per televiziją. Manoma, kad tokie debatai turėjo įtakos rinkimų rezultatams 2009 ir 2013 metais.

Irano vidaus reikalų ministerija iš pradžių buvo uždraudusi rengti tiesioginius debatus prieš gegužės19 d. vyksiančius prezidento rinkimus. Tačiau toks sprendimas susilaukė didžiulio pasipiktinimo, ir ministerija buvo priversta savo sprendimą keisti. Iš viso ketinama surengti trejus tiesioginius TV debatus.

Antrosios prezidento kadencijos siekiantis H. Rouhani ir jo konservatyvūs konkurentai Ebrahimas Raisi ir Teherano meras Mohammadas Bagheris Ghalibafas pasmerkė pirminį draudimą rengti tiesioginius TV debatus.

Per pirmuosius penktadienio vakarą įvykusius debatus M. B. Ghalibafas negailėjo kritikos H. Rouhani ir jo patikėtiniui ir pirmajam viceprezidentui Eshaqui Jahangiri. Abi pusės apsikeitė kaltinimais „melu“ bei apdalino vienas kitą „nenuoširdžiais“ komentarais.

M. B. Ghalibafas prikišo H. Rouhani, esą jis neišpildė pažado „sukurti keturis milijonus darbo vietų“, ir pabrėžė, kad nedarbas yra didžiausia Irano problema.

H. Rouhani savo ruožtu atrėžė, kad „niekada nežadėjau sukurti keturių milijonų darbo vietų“.

„Tai melas“, – sakė jis.

Apskritai penktadieniniuose TV debatuose pagrindinės temos buvo nedarbas, siekiantis 12,4 proc., bei socialinių būstų ir valdžios pagalbos skurstantiems stygius. M. B. Ghalibafas kaltino H. Rouhani „blogai vadovus“ ir ne kartą sakė, kad vyriausybė neturi priemonių išspręsti Irano problemų.

Be to, M. B. Ghalibafas pasišaipė iš E. Jahangiri, visus nustebinusio paskutinę akimirką priimtu sprendimu dalyvauti rinkimuose, jog šis tenori palaikyti H. Rouhani ir padėti jam debatuose.

Kelių šaltinių teigimu, E. Jahangiri ketina po debatų pasitraukti iš kovos ir palaikyti H. Rouhani.

Tačiau pats E. Jahangiri tai neigia ir apkaltino M. B. Ghalibafas vadovaujant sostinei „su karingai nusiteikusio žmogaus mentalitetu“.

M.B.Ghalibafas yra karo veteranas ir buvęs Irano revoliucinės gvardijos vadas bei policijos vadovas. Prezidento posto jis siekia jau trečią kartą.

Kiti trys kandidatai – E. Raisi (griežtosios linijos šalininkas, teisėjas ir artimas aukščiausiojo šalie lyderio ajatolos Ali Khamenei sąjungininkas), konservatyvių pažiūrų Mostafa Mirsalimas ir reformų šalininkas Mostafa Hashemitaba  – per debatus kalbėjo mažai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.