Pasaulyje

2017.04.27 18:38

Rusijos ir Japonijos vadovai aptarė ginčijamų salų klausimą

BNS, ELTA2017.04.27 18:38

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį Maskvoje priėmė Japonijos ministrą pirmininką Shinzo Abe. Susitikimo metu, be kita ko, jie aptarė teritorinį ginčą, sutrukdžiusį šalims pasirašyti Antrąjį pasaulinį karą užbaigiančią taikos sutartį, praneša naujienų agentūra AP.

Tai buvo trečiasis šių lyderių susitikimas per pastaruosius septynis mėnesius: pernai rugsėjį jiedu buvo susitikę Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, o gruodį matėsi Japonijoje, kur V. Putinas lankėsi su valstybiniu vizitu.

Tiek Japonija, tiek Rusija reiškia pretenzijas į keturias salas, esančias į šiaurę nuo Japonijos Hokaido salos. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje jų kontrolę perėmė Rusija (tuometė Sovietų Sąjunga). Teigiama, kad pastarieji dvišaliai susitikimai rodo, jog Maskva ir Tokijas siekia išspręsti šį teritorinį ginčą ir pasirašyti taikos sutartį, dėl kurios Sovietų Sąjungai ir Japonijai susiderėti taip ir nepavyko.

Susitikimo metu Sh. Abe ir V. Putinas taip pat aptarė bendrą žuvininkystės, turizmo ir kitų sričių, galinčių padėti gerinti dvišalius santykius, plėtrą.

Susitikimo pradžioje Sh. Abe V. Putinui sakė norįs aptarti įvairius klausimus, įskaitant ir taikos sutartį, ir padėkojo Rusijai žengus žingsnį gerinant dvišalius santykius.

V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas žurnalistams teigė, kad „teritorinis ginčas turi būti išspręstas taip, kad tai tenkintų tiek Maskvą, tiek Tokiją“, bet pridūrė, kad Rusija ir Japonija sieks stiprinti ekonominį bendradarbiavimą, neatsižvelgiant į tai, kada bus pasirašyta sutartis.

Tuo tarpu trečiadienį Tokijuje Japonijos pareigūnai užsiminė, kad Sh. Abe su V. Putinu taip pat ketino aptarti Šiaurės Korėjos klausimą. Pastaruoju metu vykusiuose pokalbiuose Japonija, JAV, Pietų Korėja ir Australija sutarė, kad Kinija ir Rusija yra itin svarbios veikėjos, galinčios spausti Šiaurės Korėją nutraukti savo branduolinę ir raketų programas. 

Džiaugėsi augančiu dvišaliu bendradarbiavimu

„Japonija yra mūsų gera kaimynė ir labai perspektyvi partnerė. Praėjusiame mūsų susitikime Jamagučyje ir per vėliau vykusias derybas mes susitarėme aktyviau plėtoti mūsų santykius, mūsų kontaktus, bendradarbiavimą. Dabar jau galime įvertinti tam tikrus rezultatus – pažanga yra“, – sakė V. Putinas.

Rusijos vadovas taip pat išreiškė viltį, kad bendradarbiavimas tarp šalių bus plėtojamas ir toliau.

„Tikiuosi, kad ir šis tokios garbingos japonų delegacijos, kuriai tu vadovauji, vizitas duos savo vaisių ir mes numatysime kitus mūsų bendro darbo žingsnius“, – pareiškė Rusijos vadovas, kreipdamasis į Japonijos premjerą.

Sh. Abe sakė norintis derybose aptarti Rusijos ir Japonijos taikos susitarimo klausimą.

„Norėčiau aptarti įvairius klausimus, tarp jų ir dvišalius santykius, įskaitant taikos sutarties klausimą, taip pat saugumo užtikrinimą ir padėtį regione“, – sakė Sh. Abe susitikimo pradžioje.

Kalbėdamas apie dvišalių santykių raidą Japonijos vyriausybės vadovas taip pat džiaugėsi pasiektais gerais rezultatais.

„Ekonominių santykių plėtra vyksta pagal bendradarbiavimo aštuoniomis kryptimis planą, ir po mūsų susitikimo Nagate dvišaliai santykiai plėtojasi tinkamai. Vertinu šitą pažangų žingsnį Japonijos ir Rusijos santykiuose“, – kalbėjo premjeras.

Sh. Abe taip pat išreiškė užuojautą dėl neseniai įvykdyto teroristinio išpuolio Sankt Peterburgo metropolitene.

„Mes griežtai smerkiame tokį elgesį. Japonija yra kartu su Rusijos žmonėmis, leiskite pareikšti mūsų užuojautą“, – sakė Sh. Abe.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt