Pasaulyje

2017.04.27 10:05

Neramumų krečiama Venesuela žada trauktis iš Amerikos valstybių organizacijos

BNS 2017.04.27 10:05

Venesuela sako, jog traukiasi iš Amerikos valstybių organizacijos (OAS), pasipiktinusi šio bloko spaudimu dėl vyriausybės reakcijos į kruviną politinę krizę.

Vėlai trečiadienį paskelbtas pažadas trauktis iš organizacijos sukėlė tarptautinę įtampą dėl Venesuelos, kur šį mėnesį per neramumus žuvo 28 žmonės.

Kaip ir JAV bei Europos Sąjunga, OAS vadovavo tarptautiniam susirūpinusių balsų chorui dėl ekonominio ir politinio chaoso šioje svarbioje naftą eksportuojančioje valstybėje.

Piktindamasi spaudimu, Venesuelos užsienio reikalų ministrė Delcy Rodriguez vėlai trečiadienį sakė, kad vyriausybė pradės dvejų metų procesą dėl pasitraukimo iš šios Vašingtone įsikūrusios regioninės diplomatinės grupės.

Ketvirtadienį Venesuela „pateiks skundą OAS ir pradės procesą, kuris užtruks“ dvejus metus, per televiziją paskelbė ji.

Ministrė pavadino OAS Vašingtono vadovaujama „interventų koalicija“.

Prezidentas Nicolas Maduro „Twitter“ parašė: „Raginu liaudį (išlaikyti) pilietinę ir karinę vienybę šiame mūšyje už mūsų šalies nepriklausomybę ir taiką.“

Nerimas dėl demokratijos

OAS generalinis sekretorius Luisas Almagro Venesuelos prezidentą dėl opozicijos dusinimo pavadino „diktatoriumi“.

Trečiadienį 35 valstybių OAS nuolatinė taryba sutarė surengti savo užsienio reikalų ministrų susitikimą ir aptarti krizę. Venesuela iš anksto buvo įspėjusi, kad toks sprendimas paskatintų ją išstoti.

OAS reiškė susirūpinimą demokratijos padėtimi Venesueloje, kur N. Maduro priešinasi opozicijos spaudimui trauktis iš posto.

Šį mėnesį Venesueloje per antivyriausybinius protestus, peraugdavusius į susirėmimus su policija, jau žuvo 28 žmonės, pranešė generalinė prokuratūra.

Kritus tarptautinėms naftos, kuri yra gyvybiškai svarbus Venesuelos eksportas, kainoms, šalis patyrė ekonominį krachą.

N. Maduro sako, kad prekių stygius ir protestai yra JAV remiamo sąmokslo jį nuversti dalis.

Tolesni protestai

Parlamentinės opozicijos lyderis Julio Borgesas spaudos konferencijoje sakė, kad ketvirtadienį planuojami nauji gatvių protestai.

Pasak jo, parlamentarai surengs sesiją dėl pasiūlymų „gelbėti demokratiją“, o tada žygiuos į vietą sostinės Karakaso rytuose, kur žuvo viena naujausių aukų.

Tas žmogus žuvo trečiadienį, saugumo pajėgoms ašarinėmis dujomis, vandens patrankomis ir plastikinėmis kulkomis neleidžiant protestuotojams žygiuoti į Karakaso centrą. Protestuotojai svaidė akmenis ir padegamąsias bombas.

Kad išvengtų ašarinių dujų, buvo evakuoti vienos mokyklos vaikai, mokytojai jiems prie veidų laikė nosines.

Vidaus reikalų ministras Nestoras Reverolas „Twitter“ parašė, kad Karakase motociklais atvažiavę ginkluoti vyrai, esą „pasamdyti teroristinio dešiniojo sparno“, sužeidė du karius.

N. Maduro šalininkai buvo surengę atsakomąjį mitingą.

„Raginame opoziciją atsisakyti smurto kelio“, – sakė vienas prezidento šalininkų Freddy Gutierrezas.

Opozicija kaltina N. Maduro dėl didelio maisto, vaistų ir kitų būtiniausių prekių trūkumo. Ji nori visuotinių rinkimų, kad naftos turtinga šalis būtų išgelbėta iš krizės, ir to reikalaudama nuolat rengia demonstracijas.

„Noriu numirti Venesueloje be diktatūros, – naujienų agentūrai AFP sakė 77 metų protestuotoja Elizabeth Freites. – Protestuoju beveik mėnesį ir nesiliausiu, kol neištrūksime iš šios situacijos.“

Neseniai „Venebarometro“ atlikta apklausa parodė, kad 70 proc. venesueliečių nepritaria N. Maduro.

Savavališki kalinimai

Opozicija ir vyriausybė kaltina viena kitą kurstant smurtą protestų metu.

Per beveik mėnesį, kai vyksta neramumai, buvo sužeista daugiau kaip 400 žmonių, o beveik 1,3 tūkst. – areštuota, nurodė generalinis prokuroras.

Tarp areštuotųjų yra 14 žurnalistų, antradienį paskelbė jų profesinė sąjunga, kuri pridūrė, jog daugiau kaip 100 žurnalistų buvo užpulti, kai nušvietinėjo protestus.

Teisių gynimo grupė „Amnesty International“ paragino vyriausybę liautis „persekioti“ ir „savavališkai kalinti“ protestuotojus.