Pasaulyje

2017.04.25 14:06

JAV generolas Afganistane patvirtino: Rusija siunčia ginklus Talibanui

15min.lt 2017.04.25 14:06

JAV generolas, vadovaujantis amerikiečių pajėgoms Afganistane, pirmadienį patvirtino, kad Rusija tiekia ginklus Talibano kovotojams. Tokia informacija greičiausiai dar labiau komplikuos Vašingtono ir Maskvos santykius, rašo „The Washington Post“.

Reporterių paklaustas apie galimą rusų pagalbą ginkluote talibams, su kuriais JAV vadovaujamos tarptautinės ir Afganistano pajėgos kovoja nuo 2001 metų, generolas Johnas Nicholsonas tokių pranešimų neneigė.

„Toliau gauname informacijos apie tokią pagalbą, – teigė generolas. – Remiame visus, kurie nori padėti mums stumti susitaikymo procesą, bet tie, kurie ginkluoja agresorius, nepadeda.“

Kitas aukštas JAV pajėgų pareigūnas tvirtino, kad žvalgybiniai duomenys rodo, jog Rusija pastaruosius 18 mėnesių tiekia vis daugiau ginklų ir karinės įrangos Talibanui. Siunčiami lengvieji ir sunkieji kulkosvaidžiai.

Anot amerikiečių, Rusija ginklus į Afganistaną siunčia prisidengdama teiginiais, kad jie bus naudojami mūšiuose su „Islamo valstybės“ (IS) džihadistais šalies rytuose. Tačiau ginklai atsiduria pietinėse Helmando ir Kandaharo provincijose, kur IS kovotojų nėra – tik talibai.

„Bet kokių ginklų gabenimas į Afganistaną iš užsienio šalies būtų tarptautinės teisės pažeidimas, nebent jie keliautų Afganistano vyriausybei“, – pabrėžė pirmojo vizito į šią šalį atvykęs Pentagono vadovas Jamesas Mattisas.

Generolas J.Nicholsonas praeityje kritikavo Rusiją dėl palaikomų ryšių su Talibanu. Kremlius taip esą suteikia „legitimumo“ grupuotei, kuri kovoja prieš demokratiškai išrinktą vyriausybę Kabule.

JAV pajėgų Europoje vadas, generolas Curtis Scaparrotti, kovą irgi skelbė, kad Rusija remia Talibaną. Tada Maskva piktai prabilo apie melą ir paskelbė, kad tokie kaltinimai metami amerikiečiams norint užmaskuoti jų pačių nesėkmes Afganistane.

J. Mattisas ir J. Nicholsonas apie Rusijos ir Talibano ryšius prabilo vos kelios dienos po to, kai Talibanas surengė vieną žiauriausių atakų nuo pat karo pradžios 2001-aisiais.

Penktadienį dešimtys kovotojų įsiveržė į Afganistano kariuomenės bazę prie šiaurinio Mazari Šarifo miesto ir per šešias valandas trukusį antpuolį nužudė mažiausiai 160 karių.

Šiuo metu Afganistane yra maždaug 8,4 tūkst. JAV karių. Vieni padeda Afganistano saugumo pajėgoms, o kiti vykdo ir savarankiškas, ir komandines kovos su terorizmu operacijas prieš tokias grupuotes kaip IS ir „Al Qaeda“