Pasaulyje

2017.04.25 09:35

Ukraina pradėjo tyrimą dėl įtariamo teroristinio išpuolio, per kurį žuvo ESBO paramedikas

BNS 2017.04.25 09:35

Ukraina pirmadienį pradėjo tyrimą dėl įtariamo teroristinio išpuolio, kai rytinėje sukilėlių kontroliuojamoje šalies dalyje sprogus minai žuvo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) amerikiečių paramedikas.

Ši ESBO atstovo mirtis yra pirmoji Ukrainoje per trejus metus karo, nusinešusio daugiau nei 10 tūkst. gyvybių.

Per šį incidentą sukilėlių valdomame rytiniame Luhanske sekmadienį misijos patrulių šarvuotam automobiliui užvažiavus ant minos dar buvo sužeisti du stebėtojai iš Čekijos ir Vokietijos.

Ukrainos saugumo tarnybos padalinys Luhansko srityje savo pranešime šį sprogimą laiko „gyvybės pareikalavusia teroro ataka“.

Sprogimas buvo sukilėlių kontroliuojamoje srities dalyje. Patys separatistai kol kas nenurodė, ar ketina pradėti incidento aplinkybių tyrimą.

Rusijos palaikomų Luhansko separatistų policijos pajėgos naujienų agentūrai AFP sakė, kad ESBO misijos automobilis užvažiavo ant prieštankinės minos.

AFP fotografas matė sprogimo sumaitoto automobilio liekanas, kai jis buvo vežamas iš nelaimės vietos tyrimui. Sprogimas išdraskė automobilio važiuoklę, išplėšė variklį.

Dėl šio incidento Maskva sulaukė Vašingtono ir Berlyno kritikos.

JAV valstybės departamento atstovo pareigas einantis Markas Toneris pareiškė, kad „šis incidentas aiškiai parodo, jog visos šalys – ypač Rusijos vadovaujamos separatistų pajėgos – turi vykdyti savo įsipareigojimus“ pagal seniai ignoruojamą taikos susitarimą, kuris buvo pasirašytas 2015 metų vasario mėnesį.

„Jungtinės Valstijos dar kartą ragina Rusiją pasinaudoti savo įtaka separatistams, kad jie žengtų pirmą žingsnį taikos link“, – pareiškė M. Toneris.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel savo pareiškime paskelbė, kad neteisėtai dalį Ukrainos teritorijos okupavusios Rusijos remiamiems separatistams tenka ypatinga pareiga“ laikytis 2015 metų susitarimo.

Nuo 2014 metų, kai buvo nuverstas Kremliaus palaikomas Ukrainos prezidentas ir prasidėjo konfliktas su prorusiškais separatistais, žuvo jau beveik 10 tūkst. žmonių. Kijevas ir jo sąjungininkės Vakaruose kaltina Rusiją, kad ši ir surežisavo, ir remia šį konfliktą, siekdama išlaikyti Ukrainą savo istorinėje įtakos zonoje.

Maskva šiuos kaltinimus neigia ir tvirtina, kad Jungtinės Valstijas pakurstė 2013–2014 metų protestus, kurie 2014 metų vasarį nuvertė tuometę Rusijos remtą Ukrainos administraciją.

ESBO 600 stebėtojų komanda rytinėje Ukrainoje yra vieninteliai nepriklausomi stebėtojai šioje nuniokotoje pramoninėje karo zonoje. Organizacija pranešė, kad dėl šio incidento nenutrauks savo misijos vienintelėje karo zonoje Europos žemyne.