Pasaulyje

2017.04.21 09:23

Britanijos karalienei Elizabeth II sukanka 91-eri

BNS2017.04.21 09:23

Britų karalienei Elizabeth II, kuri yra ilgiausiai valdanti pasaulio monarchė, bet dalį karališkųjų pareigų jau perleidžia jaunesniajai kartai, penktadienį sukanka 91-eri.

Šis karalienės gimtadienis, nors ir gerokai kuklesnis nei pernai atšvęstas jubiliejus, bus paminėtas patrankų saliutais ant Londono Tauerio tilto ir Haid Parke.

Pernai balandžio 21-ąją visoje šalyje buvo uždegta tūkstantis žiburių, o tarp kitų renginių buvo gatvių šventės ir vakarienė jos Vindzoro pilyje.

„Aš vis dar gyva“, – birželio mėnesį juokavo karalienė per apsilankymą Šiaurės Airijoje – vieną iš daugybės karališkojo kalendoriaus renginių.

Tačiau dalį karališkųjų pareigų populiarioji monarchė ima perduoti kitiems šeimos nariams. Praėjusių metų pabaigoje ji pasitraukė iš globėjos pareigų 25 institucijose, tarp jų – Vimbldono teniso čempionate.

Nors sosto įpėdinis yra jos vyriausiasis sūnus princas Charlesas, daugiau dėmesio sulaukia du jo sūnūs: princai Williamas ir Harry, kurie taip pat perėmė dalį karalienės pareigų.

Gimus dviem princo Williamo ir jo žmonės Kate vaikams, princui George`ui ir princesei Charlotte, teigiamas karališkosios šeimos vertinimas šalyje buvo įtvirtintas.

Princu Harry taip pat žavimasi; šią savaitę jis sulaukė didelio pritarimo prakalbęs, kad vaikystėje žuvus motinai – princesei Dianai – išgyveno krizę ir galiausiai kreipėsi psichologo pagalbos.

Karališkosios šeimos reformavimas

Karalienė, sostą užėmusi 1952 metais, britų imperijai sparčiai nykstant, atliko labai svarbų vaidmenį atvedant karališkąją šeimą į modernius laikus.

„Visas mano gyvenimas, ar jis bus ilgas, ar trumpas, bus skirtas tarnauti jums“, – per savo 21-ojo gimtadienio kalbą sakė tuomet dar princesė Elizabeth.

Vienas sunkiausių periodų monarchei buvo 10-asis dešimtmetis. 1992-uosius karalienė yra pavadinusi savo „annus horribilis“: žlugo trijų iš keturių jos vaikų santuokos, o Vindzoro pilis smarkiai nukentėjo per gaisrą.

Po penkerių metų ji užsitraukė britų visuomenės rūstybę, kai žuvus princesei Dianai nusprendė likti savo dvare Škotijoje, o ne grįžti į Londoną.

Bakingamo rūmai nuo to laiko rūpestingai vengia tokių konfliktų su karalienės pavaldiniais.

Ji nereiškia savo nuomonės politiniais klausimais, įskaitant visuomenę suskaldžiusį „Brexit“ referendumą ir prieštaringai vertinamą ministrės pirmininkės Theresos May sprendimą pakviesti valstybinio vizito JAV prezidentą Donaldą Trumpą.

Modernizuodama savo šeimos įvaizdį ir atsisakydama tapti politiška, karalienė išsaugojo tautos meilę. Nors jos bendra sveikatos būklė yra gera, per Kalėdas Elizabeth buvo peršalusi, ir visi susirūpinę laukė, kol ji pasveiks.

Nors per viešus pasirodymus būna atidžiai stebima – pavyzdžiui, kai šį mėnesį maitino dramblį viename britų zoologijos sode – jai pavyko gyvenimą už rūmų durų išlaikyti palyginti slaptą.

Visiems gerai žinoma, kad jai labai patinka arkliai ir korgiai, bet yra ir mažiau žinomų faktų. Pavyzdžiui, šaltiniai rūmuose atskleidė, kad tarp karalienės privataus laisvalaikio užsiėmimų yra kryžiažodžiai ir aperityvo „Dubonnet“ bei džino kokteilis prieš pietus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt