Pasaulyje

2017.04.20 19:45

Estijoje – įspūdingo dydžio NATO karių batalionas

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.04.20 19:45

Estijoje iškilmingai sutiktas daugiau nei tūkstančio NATO karių batalionas, kuriam vadovauja britai. Estijos gynybos ministras Margus Tsahkna sakė, kad NATO karių atvykimas reiškia, kad nebus pakartotos praeities klaidos. Tuo metu britų gynybos sekretorius Michaelis Fallonas patikino, kad, nepaisant šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos, Londono įsipareigojimai saugumui liks, nors prieš tai yra užsiminęs, kad įsipareigojimai sąjungininkėms NATO priklausys nuo derybų su Briuseliu. 

800 britų karių ir 400 prancūzų stiprina NATO priešakines nares. Karių tikslas – atgrasymas. Britai ir prancūzai įsikurs viduryje Estijos esančiame Tapo kariniame miestelyje. Kad sutalpintų pastiprinimą, estai šauktinius perkėlė į palapines, tiksliau – daugiau nei 600 vietų palapinių miestelį. Tiesa, sako, kad laikinai – estai infrastruktūrai atnaujinti ir kariams priimti skyrė 40 milijonų eurų penkeriems metams. Palyginimui, Lietuva NATO pastiprinimui priimti skyrė maždaug 6 milijonus eurų.

 „Neketiname nieko nedaryti, nekartosime praeities klaidų, nesėdėsime vėl tyliai. Čia stovintys mūsų sąjungininkų kariai reiškia vieną: nebus pakartotos istorijos klaidos. Daugiau nebūsime vieni“, – kalbėjo Estijos gynybos ministras. 

Didžioji Britanija į Estiją taip pat atsiuntė sunkiąją techniką – tankus, pėstininkų kovos mašinas, savaeigius pabūklus. Prie britų ir prancūzų į pratybas atvyks ir regione dislokuoti amerikiečių kariai ir tankai. Jungtinės Valstijos vadovauja batalionui Lenkijoje, Kanada – batalionui Latvijoje, Vokietija – Lietuvoje.

Ir nors britai prisiėmė atsakomybę vadovauti NATO batalionui Estijoje, pasitraukimą iš Europos Sąjungos pradėjusios Britanijos gynybos sekretorius yra pareiškęs, kad  įsipareigojimai NATO sąjungininkėms priklausys nuo to, kaip pasisuks derybos dėl išstojimo iš Europos Sąjungos. Tiesa, Estijoje ministras sakė, kad įsipareigojimai niekur nedings ir britams palikus bendriją. 

„Mūsų buvimas čia siunčia stiprų signalą. Ir nors Jungtinė Karalystė palieka Europos Sąjungą, Britanija lieka globalia šalimi ir lieka įsipareigojimai kaip niekad ginti mūsų kontinentą, atgrasyti agresiją ir būti su tais, su kuriais dalinamės demokratijos, tolerancijos ir laisvės remiamais įstatymais ir vertybėmis“, – sakė Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius.

NATO dislokuojant pajėgas priešakinėse linijose, Rusija Baltijos jūroje, prie Kaliningrado srities, surengė puolamojo pobūdžio pratybas – atakuoti tariamo priešo laivai. Nors Kremlius kaltina Aljansą prie jo sienų dislokuojant karius, pati Maskvą prie NATO sienų surengia keliskart daugiau pratybų nei Aljansas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt