Pasaulyje

2017.04.20 15:07

R. Tillersonas: Iranas yra terorizmo rėmėjas, keliantis grėsmę JAV interesams

BNS 2017.04.20 15:07

Provokuojantys Irano veiksmai kelia grėsmę Jungtinėms Valstijoms, regionui ir visam pasauliui, trečiadienį pareiškė JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas.

„Iranas yra pasaulinis lyderis terorizmo rėmimo srityje. Jis yra atsakingas už daugybę konfliktų ir žalą JAV interesams tokiose šalyse kaip Sirija, Jemenas ir Libanas bei tęsiamą palaikymą išpuoliams Izraelyje“, – sakė jis trečiadienį žurnalistams.

Pasak JAV valstybės sekretoriaus, „Iranas turi potencialo nueiti tą patį kelią kaip ir Šiaurės Korėja, ir pasauliui teks su tuo susidurti“.

„JAV norėtų išvengti padėties, kai antrąkart teks įsitikinti, kad strateginė kantrybė yra nevykęs požiūris“, – pabrėžė R. Tillersonas.

Anot jo, „visuotinė politika (Teherano atžvilgiu) reikalauja, kad būtų atsižvelgta į visas Irano keliamas grėsmes, ir aišku, kad jų yra daug“.

R. Tillersonas apkaltino šiitiška respubliką, kad ji palaiko Sirijos prezidento Basharo al-Assado režimą ir „tiekia ginklus, finansuoja bei apmoko užsienio kovotojus Sirijoje“.

Be to, pasak JAV valstybės sekretoriaus, Teheranas „Irake teikia paramą kai kurioms kovotojų grupėms, pirmiausia – kurdų pajėgoms, ir tai ilgiems metams griauna saugumą“.

R. Tillersonas taip pat pareiškė, kad Iranas, palaikydamas „Hamas“ ir kitas palestiniečių teroristines organizacijas“, demonstruoja „priešiškumą“ Izraelio atžvilgiu, o Jemene padeda šiitų husių sukilėliams.

JAV diplomatijos vadovas taip pat apkaltino Iraną, kad jis „rengia kibernetines atakas prieš JAV ir jų partneres“, pažeidinėja žmogaus teises bei remdamasis „netikrais kaltinimais“ kalėjimuose laiko užsieniečius, tarp kurių yra ir Jungtinių Valstijų piliečių.

R. Tillersonas taip pat paminėjo neseniai Irano atliktą vidutinio nuotolio raketos bandymą. Pasak jo, šis įvykis rodo, kad „Iranas toliau vysto ir plėtoja raketines technologijas“ ir tokiu būdu pažeidžia Jungtinių Tautų rezoliuciją.

Anot jo, pasaulio galybių su Teheranu sudarytas susitarimas dėl jo branduolinės programos suvaržymo neužtikrina, kad Iranas ateityje nepasigamins branduolinių ginklų. R. Tillersonas yra įsitikinęs, kad Iranas, nepaisydamas šios sutarties, tebeturi galimybę ateityje tapti branduoline valstybe.

Sutartį, vadinamą Bendruoju išsamių veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), 2015 metų liepą Iranas pasirašė su šešiomis didžiosiomis pasaulio valstybėmis – JAV, Kinija, Rusija, Didžiąja Britanija, Vokietija ir Prancūzija. Šis dokumentas atvėrė kelią pernai atšaukti beveik visas Iranui taikytas tarptautines sankcijas.

D. Trumpas ne kartą smerkė šią sutartį, o sausio mėnesį interviu britų dienraščiui „The Times“ ir vokiečių laikraščiui „Bild“ ją pavadino „vienu blogiausių kada nors sudarytų susitarimų“.

Tačiau jis atsisakė nurodyti, ar ketina „iš naujo derėtis“ dėl šio susitarimo, kaip nuolat kartodavo rinkimų kampanijos metu.

Susitarimo kritikai, tarp jų Izraelis, teigė, kad kai po 10 ir 15 metų pasibaigs kai kurie susitarimo terminai, Teheranas atsidurs prie atominės bombos sukūrimo slenksčio.

Kaip sakė JAV valstybės sekretorius, „šis susitarimas atspindi nesėkmingą ankstesnį požiūrį “. Jis taip pat pažymėjo, kad sutartyje ignoruojamos „kitos grėsmės, kurių šaltinis yra Iranas“.