Pasaulyje

2017.04.19 17:23

Britanijos parlamentas nusprendė: pirmalaikiai rinkimai bus rengiami birželį

DELFI.lt, BNS2017.04.19 17:23

Trečiadienį Didžiosios Britanijos parlamentas pritarė ministrės pirmininkės Theresos May siūlymui surengti pirmalaikius visuotinius rinkimus šių metų birželio 8 dieną. Už balsavo 522 parlamentarai, prieš – 13 parlamentarų.

Vyriausybės vadovė, kuri apie sprendimą surengti pirmalaikius rinkimus netikėtai pranešė antradienį, viliasi, kad tai leis jai smarkiai sustiprinti savo pozicijas parlamente prieš derybas dėl šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos. Prašydama visuomenės ja pasitikėti, Th. May pareiškė, kad naujas mandatas duos jai „stipriausią poziciją“ derybose dėl „Brexit“.

„Šį sprendimą priėmiau nenoriai, pažvelgusi į aplinkybes ir į laukiantį derybų procesą. Noriu, kad ši šalis turėtų stipriausią įmanomą poziciją šiose derybose ir galėtų gauti geriausią susitarimą. Tai yra mūsų ilgalaikis interesas“, – sakė Th. May prieš balsavimą parlamente.

Pagal Britanijos įstatymus, ministrė pirmininkė gali sušaukti rinkimus, jei už tai nubalsuoja du trečdaliai parlamentarų. Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko atstovas Prebenas Aamannas anksčiau yra sakęs, kad Didžiosios Britanijos pirmalaikiai rinkimai „Brexit“ planų nekeičia.

Pačios derybos turėtų prasidėti anksčiausiai gegužę ar birželį. Europos Komisija yra sakiusi, jog nori, kad derybos būtų užbaigtos vėliausiai 2018 metų spalį. Britanija išstotų tikriausiai 2019 metais. Kiti Britanijos visuotiniai rinkimai turėjo įvykti 2020 metais, pagal įstatymą, kuris nustato, kad rinkimai vyksta kas penkeri metai, gegužės mėnesį.

Pirmalaikius rinkimus galima surengti, jeigu vyriausybės vadovo pasiūlymui tai padaryti pritaria ne mažiau kaip du trečdaliai parlamentarų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.