Pasaulyje

2017.04.19 19:36

D. Tuskas apklausą Varšuvoje pavadino „raganų medžiokle“

BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.04.19 19:36

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį atvyko į Varšuvą duoti parodymų prokurorams, atliekantiems tyrimą dėl dviejų buvusių karinės kontržvalgybos vadovų.

Buvęs Lenkijos vyriausybės vadovas anksčiau šį mėnesį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „(Balandžio) 16 diena – šventės namuose, 19 diena – prokuratūra Varšuvoje, 22 diena – mano 60-asis (!) gimtadienis. Tai bent maratonas. Susitiksime kelyje“.

D. Tuskas buvo iškviestas į uždarą apklausą kovą, bet negalėjo atvykti dėl anksčiau prisiimtų įsipareigojimų Europos Parlamente.

Minimo tyrimo epicentre yra generolai Januszas Nosekas ir Piotras Pytelis, įtariami „viršiję savo įgaliojimus bendradarbiaujant su užsienio valstybės tarnybomis“ negavus reikiamo leidimo.

Buvęs Lenkijos premjeras pavadino „raganų medžiokle“ savo apklausą Varšuvos prokuratūroje.

D. Tusko rėmėjai, pasitikę jį Varšuvos stotyje, sako, kad vyriausybė siekia jį diskredituoti artėjant prezidento rinkimams. D. Tusko priešininkai, taip pat pasitikę jį su kalinio uniformomis, kaltina buvusį liberalų lyderį sugriovus šalį.

Lenkijos žiniasklaidos žiniomis, tyrėjų taikiklyje yra susitarimas su Rusijos federaline saugumo tarnyba (FSB), kuris buvo sudarytas netrukus po 2010 metais netoli Smolensko įvykusios lėktuvo katastrofos, nusinešusios tuomečio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio ir dešimčių kitų aukštų lenkų valstybės pareigūnų gyvybes.

D. Tuskas tuo metu vadovavo Lenkijos vyriausybei.

Remiantis kai kuriais pranešimais, susitarimas buvo sudarytas siekiant bendradarbiauti išvedant lenkų karius iš tuo metu Afganistane NATO vykdytų operacijų. Tuo tarpu kituose pranešimuose teigiama, kad susitarimas atvėrė kelią FSB agentams nevaržomai patekti į Lenkijos karinės kontržvalgybos (SKW) būstinę.

Pirmą kartą į apklausą D. Tuskas buvo iškviestas praėjus kelioms dienoms po to, kai Europos Sąjungos lyderiai, nepaisydami griežto Varšuvos nepritarimo, antrai kadencijai paskyrė jį Europos Vadovų Tarybos pirmininku.

Įniršusi Varšuva apkaltino ES „sukčiavimu“.

Jaroslawas Kaczynskis, įtakingas valdančiosios dešiniojo sparno partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) lyderis, kaltina savo seną politinį oponentą D.Tuską, kad šiam tenka „moralinė atsakomybė“ už jo brolio dvynio žūtį lėktuvo katastrofoje Rusijoje.

Trečiadienį prieš kelionę į Varšuvą lipdamas į traukinį D. Tuskas žurnalistams apie laukiančią apklausą sakė: „Neabejoju, jog tai yra dalis politinės raganų medžioklės“.

D. Tusko šalininkai planuoja jį pasitikti Varšuvoje.

„Varšuviečiai, parodykime Donaldui Tuskui mūsų palaikymą ir pasitikime jį traukinių stotyje“, – rašoma socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtoje žinutėje.

Daugiau apie apklausą – Vykinto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.