Naujienų srautas

Pasaulyje2017.04.19 09:30

D. Trumpo administracija: Iranas laikosi branduolinės programos, bet teberemia terorizmą

BNS 2017.04.19 09:30

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija informavo Kongresą, kad Iranas laikosi 2015 metų sutarties dėl jo branduolinės programos, sudarytos ankstesnio prezidento Baracko Obamos, ir pratęsė sankcijų švelninimo režimą.

Vis dėlto vėlai antradienį išsiųstame laiške Atstovų Rūmų pirmininkui Paului Ryanui valstybės sekretorius Rexas Tillersonas nurodė, kad Iranas išlieka pagrindinė terorizmą finansuojanti valstybė ir kad D. Trumpas įsakė iš naujo apsvarstyti Vašingtono sankcijų politiką, atsižvelgiant į šį faktą.

Pranešimas, kaip Iranas laikosi sutarties sąlygų, turi būti siunčiamas Kongresui kas 90 dienų. D. Trumpo administracija tokį dokumentą parengė pirmąjį kartą.

Šią sutartį, vadinamą Bendruoju išsamių veiksmų planu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), 2015 metų liepą Iranas pasirašė su šešiomis didžiosiomis pasaulio valstybėmis – JAV, Kinija, Rusija, Didžiąja Britanija, Vokietija ir Prancūzija. Šis dokumentas atvėrė kelią pernai atšaukti beveik visas Iranui taikytas tarptautines sankcijas.

„Iranas išlieka pagrindinė terorizmą įvairiomis platformomis ir metodais remianti valstybė, – rašė R. Tillersonas. – Prezidentas Donaldas J. Trumpas nurodė kelioms agentūroms atlikti Nacionalinės saugumo tarybos vadovaujamą Bendrojo išsamių veiksmų plano apžvalgą, įvertinant, ar su Iranu susijusių sankcijų sustabdymas pagal JCPOA yra gyvybiškai svarbus Jungtinių Valstijų nacionaliniams saugumo interesams.“

D. Trumpas ne kartą smerkė šią sutartį, o sausio mėnesį interviu britų dienraščiui „The Times“ ir vokiečių laikraščiui „Bild“ ją pavadino „vienu blogiausių kada nors sudarytų susitarimų“.

Tačiau jis atsisakė nurodyti, ar ketina „iš naujo derėtis“ dėl šio susitarimo, kaip nuolat kartodavo rinkimų kampanijos metu.

Susitarimo kritikai, tarp jų Izraelis, teigė, kad kai po 10 ir 15 metų pasibaigs kai kurie susitarimo terminai, Teheranas atsidurs prie atominės bombos sukūrimo slenksčio.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi