Pasaulyje

2017.04.18 21:31

Prancūzija: jaunimas radikalėja, bet – į dešinę

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.04.18 21:31

Prancūzija skaičiuoja paskutines dienas iki prezidento rinkimų pirmojo turo, kurio baigtį šį kartą gali nulemti viena, iki šiol vengusi balsuoti rinkėjų grupė. Jaunimas, kuris ilgai arba rėmė kairiuosius, arba išvis nebalsavo, dabar vis aktyviau stoja į kraštutinių dešiniųjų gretas, nusivylęs aukštu nedarbu ir perspektyvų stoka. Tuo padėtis skiriasi nuo balsavimų kitur Vakaruose, kur jaunimas parėmė globalizaciją. Nacionalinio fronto lyderė Marine Le Pen tarp jaunimo dukart populiaresnė negu tarp vyresnių žmonių.

„Jauni žmonės jaučia poreikį ko nors įsikibti, jaustis esantys prancūzai, didžiuotis, kad yra prancūzai. O šiandien jokia partija to nedaro. Mes manome, kad tai šalis, leidžianti visiems šiems jauniems žmonėms pasijusti prancūzais ir tuo didžiuotis“, – teigia Nacionalinio fronto Paryžiaus jaunimo padalinio vadovas Ericas Barbosa.

39 procentai jaunesnių negu 24 metai žmonių remia Marine Le Pen partiją – jie nepamena jos tėvo, ne kartą už neapykantos kurstymą teisto Jeano-Marie Le Peno laikų, kai frontas buvo politikos paraštėse. Tarp tų, kas pamena – vyresnių negu 65-eri – fronto populiarumas dukart mažesnis.

Keista tai, kad sakoma, jog ekstremali partija yra gerai, nors ji nieko nesprendžia. Jei esate aštuoniolikos ir jau norite balsuoti už Nacionalinį frontą, tokia sistema yra žlugusi, ją reikia keisti. Juk aštuoniolikos paprastai taip nebalsuojama.

Atsakymų reikia ieškoti čia. Prancūzijoje didelis – apie dešimties procentų – nedarbas tarp jaunų žmonių yra dar gerokai didesnis bei viršija 26 procentus. Nedarbas labiausiai paplitęs tarp neturinčių aukštojo išsilavinimo. Kaip tik jie, juolab gyvenantys provincijoje, dabar sudaro jaunųjų fronto rėmėjų branduolį.

Prezidentai, kuriuos ši karta pamena, nepadėjo. Dešinioji Nicolas Sarkozy politika nedarbo nesumažino, bet valdant kairiajam Francois Hollande`ui ateitis tapo dar niūresnė.

Sukilimai prieš sistemą iki šiol buvo siejami su kairiaisiais. Ir dabar socialistų jaunimas dar gerai mobilizuotas. Bet socialistai susipykę tarpusavyje, o jų kandidatas nuo lyderių ketverto atsilieka beviltiškai.

„Tikrai aišku, kad jei programos neapginsime mes, niekas už mus to nepadarys. Taigi pažiūrėsime, kas nutiks artimiausiu metu. Nežinau, ar ši kampanija, kuri visada buvo truputį pamišusi, tokia ir liks iki paskutinės minutės“, – socialistų kandidato Benoito Hamono atstovas Lennie Nicolletas.

Kitaip negu tradicinės partijos, Nacionalinis frontas jaunimui suteikia viltį ir greitai iškilti politikoje. Antai Marine Le Pen kampanijai vadovauja nė 30-ies nesulaukęs aktyvistas, o panašaus amžiaus jos dukterėčia populiarumu varžosi su pačia M. Le Pen. Be to, ji turi tris paauglius vaikus bei važinėja kalbėtis su žmonėmis, su kuriais kiti nesikalba. Nacionalinio fronto jaunimo padalinys nuo praėjusių metų išaugo nuo 10 iki 25 tūkstančių.

„Tikrai manau, kad esama stipraus permainų troškimo, realios politinės alternatyvos, o tai stumia daugelį jaunų žmonių pasirinkti Marine Le Pen“, – mano Nacionalinio fronto jaunimo padalinio pirmininkas Gaetanas Dussaussaye`as.

Tuo Prancūzijos rinkimai ir skiriasi nuo kitų Vakarų šalių. Britanijos jaunimas parėmė pasilikimą Europos Sąjungoje, Amerikos – balsavo prieš Donaldą Trumpą. Bet čia kosmopolitiškas pasaulis be sienų anaiptol nėra toks patrauklus kaip siūlymai užsidaryti nuo laisvosios prekybos ir imigracijos.

Neaišku, ar populiarumą M. Le Pen pavers balsais – jaunimas tradiciškai nebalsuoja. Bet šie rinkimai tradicijas griauna.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt