Naujienų srautas

Pasaulyje2017.04.18 15:24

Th. May siekia pirmalaikių rinkimų

15min.lt, BNS 2017.04.18 15:24

Theresa May antradienį iš Dauning Strito paskelbė sieksianti, kad šalyje birželio 8 dieną būtų rengiami pirmalaikiai rinkimai.

Th. May prieš tai sudomino apžvalgininkus, kai pranešė, kad padarys neplanuotą pareiškimą, bet neatskleidė, kokia tema pasisakys. Iškart pradėta spekuliuoti, kad premjerė paskelbs pirmalaikius rinkimus. Vyriausybė iki šiol nuosekliai neigė, kad nauji rinkimai bus skelbiami ne pagal tvarkaraštį. O pagal šį balsavimas numatomas tik 2020 metais.

„Mums reikia visuotinių rinkimų ir mums jų reikia dabar. Šią akimirką turime vienintelį šansą tai padaryti, ... kol neprasidėjo išsamios derybos“, – sakė Th. May.

Th. May perspėjo, kad „susiskaldymas Vestminsteryje kels pavojų mūsų gebėjimui paversti „Brexit“ sėkme“.

Šis dramatiškas pareiškimas buvo paskelbtas jau beveik metus besitęsiant sąmyšiui britų politikoje, šaliai per referendumą nubalsavus už „Brexit“.

Tačiau analitikai atkreipė dėmesį, kad Jungtinėje Karalystėje vyriausybės vadovai stovėdami gatvėje prie premjero rezidencijos skelbia tik itin svarbius pranešimus. Tiesa, vien tai, kad Th. May planuoja pirmalaikius rinkimus, dar nereiškia, jog jie įvyks. Tam reikia dviejų trečdalių Bendruomenių rūmų narių pritarimo.

Kelios apklausos Velykų savaitgalį taip pat parodė, kad Th. May Konservatorių partija populiarumu smarkiai lenkia pagrindinę opozicinę Leiboristų partiją.

Konservatorius palaikė 38–46 proc. respondentų, o leiboristus – 23–29 proc., rodė „YouGov“, „ComRes“ ir „Opinium“ atliktos apklausos.

„Brexit“ derybos

Toks pirmavimas paskatino daug įtakingų konservatorių pareikalauti rinkimų, ypač turint omenyje, kad ministrei pirmininkei reikės tvirtos daugumos parlamente jai derantis dėl Britanijos išstojimo iš Europos Sąjungos.

Konservatoriai nuo ankstesnių, 2015 metais vykusių rinkimų turi vos 17 vietų daugumą, o kai kurie jų parlamentarai yra užsiminę, kad dėl svarbių „Brexit“ aspektų gali balsuoti prieš vyriausybės poziciją.

ES lyderiai, išskyrus Th. May, per viršūnių susitikimą balandžio 29 dieną turi susitarti dėl derybų Britanijos išstojimo klausimu strategijos.

Pačios derybos turėtų prasidėti anksčiausiai gegužę ar birželį. Europos Komisija yra sakiusi, jog nori, kad derybos būtų užbaigtos vėliausiai 2018 metų spalį. Britanija išstotų tikriausiai 2019 metais.

Kiti Britanijos visuotiniai rinkimai turėjo įvykti 2020 metais, pagal įstatymą, kuris nustato, kad rinkimai vyksta kas penkeri metai, gegužės mėnesį.

Pirmalaikius rinkimus galima surengti, jeigu vyriausybės vadovo pasiūlymui tai padaryti pritaria ne mažiau kaip du trečdaliai parlamentarų.

Opozicijos palaikymas

Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas pritarė Th. May pasiūlymui surengti pirmalaikius rinkimus.

„Sveikinu ministrės pirmininkės sprendimą suteikti Britanijos žmonėms galimybę balsuoti už vyriausybę, kuriai daugumos interesai bus pirmoje vietoje“, – pareiškė jis.

J. Corbynas su leiboristų kairiojo sparno parama 2015 metų rugsėjį, partijai pralaimėjus visuotinius rinkimus, buvo išrinktas jos lyderiu.

67 metų socialistą veteraną J. Corbyną remia eiliniai kairiojo sparno nariai, bet dauguma labiau centre esančių partijos parlamentarų jam nepritaria ir sako, kad jo vadovaujama partija nepatinka viduriniajai klasei.

Th. May asmenybė, priešingai, visad buvo populiari ir apklausos rodė pritarimą tam, kaip ji vadovauja pasirengimui „Brexit“ deryboms.

Į klausimą, kas, jų nuomone, būtų geriausias ministras pirmininkas, 50 proc. „YouGov“ apklausos dalyvių atsakė „Theresa May“ ir tik 14 proc. – „Jeremy Corbynas“.

Th. May į valdžią atėjo 2016 metų liepą, jos pirmtakui Davidui Cameronui atsistatydinus, kai Britanijos žmonės per birželį vykusį referendumą nubalsavo už „Brexit“. Ankstesnis vyriausybės vadovas agitavo už Britanijos pasilikimą Europos Sąjungoje.

60-metė Th. May, vikaro duktė, yra antroji britų ministrė pirmininkė po Margaret Thatcher ir daug komentatorių teikė palyginimus su tvirtu „Geležinės ledi“ pasiryžimu.

Th. May dirbo finansų srityje, įskaitant darbą Anglijos banke, o 1997 metais Meidenhede netoli Londono buvo išrinkta į parlamentą.

2002 metais kaip Konservatorių partijos pirmininkė ji sukėlė bangų užsiminusi, kad „toriai“ yra laikomi „bjauria partija“ ir turi pertvarkyti savo įvaizdį. Tai jie ir darė vadovaujant D. Cameronui.

Kai konservatoriai laimėjo 2010 metų visuotinius rinkimus, T. May buvo paskirta vidaus reikalų sekretore. Tai sunkiausias darbas vyriausybėje, sužlugdęs visą virtinę politinių karjerų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi