Pasaulyje

2017.04.17 22:11

Turkija nubalsavo už prezidento galių išplėtimą

BNS2017.04.17 22:11

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį pagyrė savo šalį, priėmusią „istorinį sprendimą“, ir paskelbė pergalę referendume dėl konstitucijos reformos, smarkiai išplėsiančios jo galias. Turkijos premjeras Binali Yildirimas pareiškė, kad valstybė atvertė „naują puslapį“ savo demokratijos istorijoje.

„Šiandien ... Turkija priėmė istorinį sprendimą“, – sakė žurnalistams R. T. Erdoganas Chiubero rūmuose, savo oficialioje rezidencijoje Stambule.

„Kartu su liaudimi įgyvendinime svarbiausią reformą per mūsų istoriją“, – pridūrė jis.

Konstitucijos reformos šalininkai surinko 51,3 proc., o „Ne“ stovykla – 48,7 proc. balsų, valstybinė Anatolijos naujienų agentūra citavo rinkimų komisijos duomenis, suskaičiavus balsalapius 99 proc. apylinkių.

R. T. Erdoganas taip pat paragino užsienio valstybes gerbti referendumo rezultatą po kampanijos, aptemdytos didelės įtampos su Europos Sąjunga.

„Norėčiau, kad kitos šalys ir institucijos parodytų pagarbą tautos sprendimui“, – sakė prezidentas ir paragino sąjungininkus nuo šiol labiau atkreipti dėmesį į Turkijai „opius dalykus“, ypač susijusius su „kova prieš terorą“.

„Prezidentinė santvarka, kaip rodo neoficialūs rezultatai, buvo patvirtinta „Taip“ balsu“, – B. Yildirimas sakė savo šalininkams iš valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) būstinės Ankaroje balkono.

„Tai sprendimas, priimtas liaudies. Mūsų demokratijos istorijoje atverstas naujas puslapis“, – pridūrė premjeras.

Oponentai baiminasi, kad konstitucijos pataisos, suteikiančios R. T. Erdoganio daugiau galių negu bet kuriam kitam lyderiui, vadovavusiam po šiuolaikinės Turkijos įkūrėjo Mustafos Kemalio Ataturko ir jo įpėdinio Ismeto Inonu, nuves šalį į vieno žmogaus valdymą.

„Šiame referendume nėra pralaimėjusių – laimėtoja yra Turkija, laimėtoja yra mieli žmonės“, – sakė B. Yildirimas.

Kampanijos pabaiga buvo labai įtempta: suskaičiavus daugiau balsų nemaža pirminė „Taip“ stovyklos persvara beveik visiškai ištirpo.

Balsavimo rezultatai rodo, kad Turkija itin prieštaringai vertina siūlomus pokyčius.

Egėjo ir Viduržemio pajūrio regionai bei kurdų dominuojama pietrytinė šalies dalis reformai ištarė „Ne“. Tačiau R. T. Erdogano tvirtovėje Anatolijoje buvo aiški „Taip“ šalininkų persvara.

Kita vertus, prezidentą tikriausiai smarkiai nuvylė Stambulas ir sostinė Ankara, kur „Ne“ šalininkai įgijo mažytę persvarą, o trečiame didžiausiame Izmyro mieste – aiškiai pirmavo.

Dvi pagrindinės Turkijos opozicijos partijos anksčiau pareiškė užginčysiančios referendumo rezultatus.

Prokurdiška Liaudies demokratinė partija sakė teiksianti skundą dėl dviejų trečdalių balsų.

B. Yildirimas, aiškiai kreipdamasis į nusivylusius apylygiais rezultatais, sakė, kad „niekieno širdis neturi būti sudaužyta“.

Per įtemptą kampaniją abi pusės kaltino viena kita. R. T. Erdoganas užsimindavo, kad „Ne“ stovykla yra susijusi su kovotojais, teroristais ir perversmininkais.

Pagrindinės opozicijos partijos lyderis savo ruožtu pareiškė, kad pernai liepą nesėkmingai mėgintas įvykdyti perversmas buvo „kontroliuojamas“ pučas.

„Dabar atėjo laikas solidarumui, būti vieningiems, būti kartu – visai Turkijai“, – sakė B. Yildirimas.

„Aikštėse buvo pasakyta visokių dalykų, visokie dalykai buvo aiškinami tautai, bet paskutinį žodį tarė žmonės: jie ištarė „Taip“, jie padėjo tašką“, – pabrėžė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt