Pasaulyje

2017.04.14 11:40

CŽA vadovas: „WikiLeaks“ yra „priešiška žvalgybos tarnyba“

BNS2017.04.14 11:40

JAV Centrinės žvalgybos agentūra (CŽA) direktorius Mike`as Pompeo ketvirtadienį pareiškė, kad tinklalapis „WikiLeaks“ yra „priešiška žvalgybos tarnyba“, kelianti grėsmę demokratinėms valstybėms ir bendradarbiaujanti su diktatoriais.

Pirmą kartą kalbėdamas viešai nuo vasario, kai stojo prie JAV žvalgybos agentūros vairo, M. Pompeo daugiausiai dėmesio skyrė šiai vyriausybių paslaptis viešinančiai organizacijai ir kitiems slaptą informaciją viešinantiems veikėjams, tokiems, kaip Edwardas Snowdenas. Pasak CŽA vadovo, būtent jie yra viena didžiausių grėsmių Jungtinėms Valstijoms.

„WikiLeaks“ elgiasi kaip priešiška žvalgybos tarnyba ir kalba kaip priešiška žvalgybos tarnyba. Ji skatina savo sekėjus darbintis CŽA, kad galėtų gauti žvalgybinės informacijos... Ir ji didžiausią savo dėmesį skiria Jungtinėms Valstijoms, tuo pat metu siekdama paramos iš antidemokratiškų valstybių bei organizacijų“, – sakė M. Pompeo.

„Laikas vadinti „WikiLeaks“ jos tikruoju vardu – nevalstybine priešiška žvalgybos tarnyba, su kuria dažnai bendrininkauja valstybiniai subjektai, tokie, kaip Rusija“, – sakė jis.

M. Pompeo palygino „WikiLekas“ ir jos įkūrėją Julianą Assange`ą su tokiais priešinternetinės eros konfidencialios informacijos viešintojais, kaip buvęs CŽA pareigūnas Philipas Agee.

Ph. Agee paviešinus po priedanga dirbusių CŽA agentų tapatybes, 1974 metais buvo nužudytas agentūros skyriaus Atėnuose vadovas.

Trečiadienį dienraštis „ The Washington Post“ publikavo J. Assange` o straipsnį , kuriame jis tvirtina, kad jo organizacijos misija yra tokia pati, kaip autoritetingiausių Amerikos laikraščių: „publikuoti nušvietimo vertą turinį“.

„WikiLeaks“ svarbiausias interesas yra reikšti Konstitucijos ginamas tiesas“, – rašė jis, tvirtindamas, jog nepaprastai žavisi tiek Amerika, tiek Amerikos idėja“.

Nutekinti duomenys apie CŽA šnipinėjimo operacijas

„WikiLeaks“ yra skelbusi slaptų vyriausybinių dokumentų iš įvairių pasaulio valstybių, tačiau didžiausią žinomumą jai pelnė su Jungtinėmis Valstijomis susijusios konfidencialios informacijos viešinimas.

2010-aisiais šis tinklalapis paviešino 251 tūkst. diplomatinio susirašinėjimo pranešimų iš JAV ambasadų visame pasaulyje, įstumdamas Vašingtoną į itin keblią padėtį.

Pernai „WikiLeaks“ paskelbė iš įtakingų Demokratų partijos narių kompiuterių pavogtus elektroninius laiškus ir kitą medžiagą, pakenkdamas kandidatės į prezidentus Hillary Clinton kampanijai. JAV žvalgyba sako, kad šių dokumentų paviešinimas buvo dalis Rusijos sąmokslo, kurios tikslas buvo padidinti Donaldo Trumpo šansus laimėti rinkimus.

Praėjusį mėnesį CŽA pateko į nemalonią padėtį ir nukentėjo jos operacijos, kai „WikiLeaks“ paviešino didžiulį kiekį duomenų apie agentūros kibernetinio šnipinėjimo priemonių arsenalą.

Paviešinta medžiaga atskleidė, kad CŽA sukūrė daugiau nei tūkstantį žalingų programų – virusų, „Trojos arklių“ ir kitokių programų, gebančių patekti į elektroninius įrenginius ir perimti jų valdymą.

Kontržvalgybos tyrėjai tebesiaiškina, kas pavogė slaptą informaciją ir perdavė ją „WikiLeaks“.

Tuo tarpu J. Assange`as pažėrė kritikos JAV žvalgybos agentūrai už tai, kad ji neinformavo technologijų pramonės ir pareigūnų apie spragas išmaniuosiuose įrenginiuose ir jų programinėje įrangoje.

M. Pompeo sakė, kad J. Assange`as vaizduoja save kaip kovotoją, tačiau iš tiesų jis talkina Jungtinių Valstijų priešams, įskaitant pagalbą Rusijai, kai ji siekė paveikti pernai vykusių prezidento rinkimų procesą.

„J. Assange`as ir panašūs į jį mūsų dienomis veikia išvien su diktatoriais. Taip, jie nesėkmingai bando prisidengti kalbomis apie laisvę ir privatumą; tačiau iš tiesų jie siekia vienintelio dalyko – būti garsenybėmis. Jų valiuta yra pelės spragtelėjimus provokuojančios interneto antraštės; jie neturi moralinio kompaso“, – sakė CŽA vadovas.

M. Pompeo nekomentavo anksčiau D.Trumpo išsakytų pagyrų J. Assange`ui už tą informaciją, kurią jis paviešino.

CŽA direktorius taip pat neužsiminė apie tai, kad vienoje iš savo „Twitter“ žinučių, kurioje kritikavo Demokratų partiją, jis pats citavo „WikiLeaks“ ir rėmėsi šio tinklalapio paskelbta informacija. Tuo metu jis buvo respublikonų kongresmenas ir Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto narys.

CŽA atsisakė tai pakomentuoti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.