Pasaulyje

2017.04.13 21:21

Istorinis momentas: Lenkija pasitinka NATO karius

NATO generalinis sekretorius interviu amerikiečių žiniasklaidai pareiškė, kad Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo administracija pritaria NATO karių skaičiaus Rytų Europoje didinimui. Šiandien Lenkijoje sutiktas daugiau nei tūkstančio NATO karių batalionas, kuriam vadovauja amerikiečiai. Lenkijos prezidentas sakė, kad lenkų kartos laukė šio momento ir kad karių dislokavimas tai laisvės simbolis.

NATO kariai dar nebuvo dislokuoti taip arti Rusijos – už kiek daugiau nei penkiasdešimties kilometrų nuo militarizuotos Kaliningrado srities. Aljanso batalionas įsikurs ir už šimto kilometrų nuo Lietuvos. Būtent šie amerikiečių vadovaujami kariai pirmieji turėtų ginti vadinamąjį Suvalkų koridorių – vienintelį Baltijos šalis su likusiu aljansu jungiantį sausumos kelią. 

Kariškiai ne kartą yra sakę, kad kilus agresijai, Rusija gali pirmiausiai mėginti atkirsti Baltijos šalis. Tad Lenkijos prezidento teigimu, sąjungininkų karių dislokavimas – tai laisvės simbolis.

„Neperdedu sakydamas, kad tai momentas, kurio laukė ištisos lenkų kartos nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos“, – sakė Lenkijos prezidentas Andrzej Duda.

NATO po tūkstantį karių dislokuoja ir Baltijos šalyse. Lenkijoje kuriama ir tarptautinė vadavietė, tačiau vis dar derinama, kaip vadovaus regione dislokuotoms aljanso pajėgoms. Taip norima ne tik parodyti sąjungininkams, kad prireikus jie bus apginti, bet ir atgrasyti Rusiją. Tiesa, Baltijos šalys kalba, kad neužtenka tik keturių batalionų. Reikia atnaujinti gynybos planus, greičiau priimti sprendimus ir svarbiausia – užtikrinti aprūpinimą.

„Šių pajėgų dislokavimas Lenkijoje yra aiškus NATO vienybės parodymas ir siunčią aiškią žinią potencialiam agresoriui“, – kalbėjo NATO pajėgų Europoje vyriausiasis vadas gen. Curtis Scaparrottis.

Sąjungininkus priimanti Lenkija modernizuoja ir savo kariuomenę – ketina įsigyti priešraketinę sistema, naujų sraigtasparnių, naikintuvų, povandeninių laivų.

Tiesa, valdančiųjų dešiniųjų reformas lydi ir nesutarimai. Šalies kariuomenėje pakeisti devyni iš dešimties aukščiausių vadų. Kai kurie tarnybą paliko dėl nesutarimų su naująją valdžia. Gynybos ministras neslepia siekiantis išvalyti kariuomenę nuo aukščiausių vadų, kurie tarnybą pradėjo dar komunistiniais laikais ir baigė sovietų karo mokyklas. Tačiau reformas kritikuojantys ekspertai sako, kad Lenkijai jau trūksta generolų.