Naujienų srautas

Pasaulyje2017.04.13 10:23

Brazilija: beveik nebeliko didžiųjų politikų, neįsivėlusių į korupciją

Jei Brazilijoje dabar reikėtų rinkti žmogų, daugiausiai nusipelniusį kovai su korupcija šalyje, kuri pagal pasaulinį korupcijos indeksą dvigubai žemiau nei Lietuva, juo veikiausiai taptų federalinis teisėjas Sergio Moro.

Prieš trejus metus jis pradėjo tyrimą, išgarsėjusį „Automobilių plovyklos“ operacijos skandalo pavadinimu. Jos esmė buvo korupcijos tyrimas valstybinėje naftos kompanijoje „Petrobras“, kurios vadovai įtariamai imdavo didžiulius kyšius mainais į išpūsto biudžeto statybų užsakymus statybos bendrovėms. Trečiadienį paaiškėjo, kad Brazilijoje beveik nebelieka didžiųjų tradicinės politikos jėgų, kurios nebūtų į šį skandalą įsivėlusios.

Pernai apkaltos būdu iš pareigų buvo pašalinta kairioji prezidentė Dilma Rousseff, kuri, kaip ir jos pirmtakas, prezidentas Luiz Inacio Lula da Silva, dabar yra įtariamieji byloje dėl „Automobilių plovyklos“ operacijos. Tačiau kadangi jie nebėra renkami pareigūnai, su jų bylomis tvarkosi žemesnieji teismai. 

Brazilijos Aukščiausiasis teismas trečiadienį paskelbė, kad „Automobilių plovyklos“ byloje dabar kaltinami ir iš D. Rousseff prezidento postą perėmusio Michelio Temerio centristinės Brazilijos demokratinio judėjimo partijos ir jo ministrų kabineto nariai, tarp jų – naujai paskirtas užsienio reikalų ministras, užimantis šalies premjero pareigų atitikmenį. Taip pat kaltinami trijų valstijų gubernatoriai, 29 senatoriai ir 42 Žemųjų parlamento Rūmų – Kongreso nariai.

M. Temerio vyriausybei, bandančiai šalį griežtomis diržų veržimosi reformomis išvaduoti iš trečius metus trunkančios itin sunkios ekonominės krizės tai veikiausiai bus didžiulis smūgis, ypač turint omenyje nuolat kvestionuotą M. Temerio prezidentavimo legitimumą po D. Rousseff apkaltos. Tačiau didžiulį politinį spaudimą patiria ir korupcijos bylas tiriantys teisėjai. Šių metų sausį Rio De Žaneiro valstijoje sudužo Aukščiausiojo teismo teisėją Teorį Zavasckį gabenęs mažas lėktuvas. Žuvusysis buvo vienas iš pagrindinių „Operacijos automobilių plovykla“ bylos tyrėjų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi