Pasaulyje

2017.04.12 13:45

Kinijos lyderis ragina JAV prezidentą dėl Šiaurės Korėjos

BNS2017.04.12 13:45

Kinijos lyderis Xi Jinpingas paragino JAV prezidentą Donaldą Trumpą taikiai spręsti didėjančią įtampą dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos.

Tuo tarpu Baltųjų rūmų šeimininkas duodamas interviu žiniasklaidai gyrė „armados“, siunčiamos prie Korėjos pusiasalio dėl naujų Pchenjano provokacijų, galią.

D. Trumpas antradienį sakė, kad JAV yra pasirengusios prireikus Šiaurės Korėjos „problemą“ spręsti be Kinijos. Jis ir Pchenjanas įsitraukė į abipusį žvanginimą ginklais, smarkiai didinantį įtampą Rytų Azijoje.

„Šiaurės Korėja trokšta nemalonumų, – parašė D. Trumpas „Twitter“. – Jeigu Kinija nuspręs prisidėti, būtų puiku. Jeigu ne, mes išspręsime problemą ir be jų! J.A.V.“

Paskambinęs D. Trumpui, Xi Jinpingas jam pasakė, kad Kinija „skatina spręsti šį klausimą taikiomis priemonėmis“, trečiadienį pranešė kinų valstybinis transliuotojas CCTV.

D. Trumpas savo komentarus pareiškė JAV karinio laivyno kovinei grupei plaukiant Korėjos pusiasalio link.

„Mes siunčiame armadą. Labai galingą, – interviu televizijai „Fox Business Network“ sakė D. Trumpas. – Turime povandeninių laivų. Labai galingų. Daug galingesnių nei tas lėktuvnešis.“

Be kitų laivų, minėtoje laivyno kovinėje grupėje yra „Nimitz“ klasės lėktuvnešis „USS Carl Vinson“, du valdomosiomis raketomis apginkluoti eskadriniai minininkai ir kreiseris.

Šiaurės Korėjos pastarojo meto raketų bandymai Jungtinėms Valstijoms kelia nerimą, kad Pchenjanas greitai gali pasigaminti tarpžemyninių balistinių raketų, galinčių nunešti branduolines kovines galvutes į JAV žemyninę dalį.

Taip pat manoma, kad Šiaurės Korėja rengiasi artimiausiomis dienomis išbandyti naują branduolinį užtaisą.

JAV jėgos demonstravimas paskatino Šiaurės Korėją paskelbti, kad ji yra „pasirengusi reaguoti į bet kokį karo būdą, kokio trokšta JAV“.

„Tai įrodo, kad beatodairiški JAV veiksmai dėl įsiveržimo į KLDR pasiekė rimtą fazę“, – sakė Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerijos atstovas, kurį citavo valstybinė naujienų agentūra KCNA.

Per minėtą pokalbį telefonu Xi Jinpingas pasakė D. Trumpui, kad Kinija toliau „nori palaikyti komunikaciją ir koordinaciją su amerikiečiais pusiasalio klausimu“, sakoma CCTV pranešime.

D. Trumpas sakė, jog abiem valstybių vadovams labai svarbu palaikyti glaudžius ryšius ir jog jis sutinka, kad JAV ir Kinija turėtų dirbti drauge ir „plėsti pragmatišką bendradarbiavimą daugelyje sričių“, priduriama pareiškime.

Taip pat intensyvėjo spėlionės, kad Šiaurės Korėja gali įvykdyti branduolinį bandymą 105-osioms įkūrėjo Kim Il Sungo gimimo metinėms šį šeštadienį paminėti.

Praėjusios savaitės pabaigoje, per susitikimą Floridoje su Xi Jinpingu, D. Trumpas sudavė raketų smūgį Sirijai.

Šį žingsnį daugelis interpretavo kaip perspėjimą Šiaurės Korėjai ir atsaką Damasko režimui dėl įtariamos zarino atakos prieš civilius gyventojus viename sukilėlių kontroliuojamame Sirijos mieste.

Xi Jinpingo komentarai buvo pareikšti per telefoninį pokalbį po praėjusią savaitę įvykusio pirmo lyderių susitikimo akis į akį D.Trumpo valdose „Mar-a-Lago“ Floridoje, nurodė CCTV, kuri pridūrė, kad pokalbio metu buvo aptarta daug klausimų.