Pasaulyje

2017.04.12 08:18

Vengrijoje – dar vienas protestas prieš Centrinės Europos universiteto uždarymą

Vengrijos premjero kova su filantropo George`o Soroso įkurtu Centrinės Europos universitetu trečiadienį bus aptarta per Europos Komisijos posėdį Briuselyje. Budapešte trečiadienį vyks dar vienas protestas, nors didžiausia per kelerius metus demonstracija sekmadienį neįtikino prezidento atmesti įstatymo, pagal kurį prestižinė mokslo įstaiga gali būti priversta užsidaryti. Vengrijos vyriausybė vėl pakartojo nediskriminuojanti vieno universiteto, bet ją pasmerkė ir JAV, ir Europos Sąjunga. 

Budapeštas rengiasi dar vienai protestų dienai, ir nuotaika Vengrijos sostinėje vis ryžtingesnė. Prasidėję kaip taikūs protestai, dabar jie vis sunkiau kontroliuojami, ir opozicijos rėmėjų reikalavimai dabar jau – atsistatydinti premjerui Viktorui Orbanui. Jie net mėgino iškelti Europos Sąjungos vėliavą ant valstybinės televizijos pastato. Bet žiniasklaidą dešiniųjų lyderis pažabojo jau seniai, nepaisydamas Europos Sąjungos kritikos, pažabojo teismus, o dabar neatrodo, kad paisytų ir masinių demonstracijų prieš akademinės laisvės pažabojimą.

Sekmadienį protestai surinko 70-ies tūkstančių minią, nematytą trejus metus nuo tada, kai dar didesnės demonstracijos privertė V. Orbaną atsisakyti noro apmokestinti internetą. Bet prezidentas, V. Orbano bendražygis, kurį jo dauguma parlamente perrinko prieš kelias savaites, pirmadienį vis vien pasirašė pataisytą įstatymą – esą jis mokymo laisvės nepažeidžia.

Centrinės Europos universitetas sako, kad jis užkrauna nepakeliamą naštą – tam, kad galėtų priimti studentus į labai vertinamas magistro ir daktaro programas, turės iki sausio sukurti tokią pat bazę Niujorke, kur yra registruotas, ir gauti Amerikos vyriausybės pritarimą – nors tai neįmanoma, nes švietimu rūpinasi valstijos valdžia.

Trečiadienį padėtį svarstys Europos Komisija. Išvakarėse Briuselį mėgino įtikinti švietimą kuruojantis Vengrijos pareigūnas, bet taip ir nesugebėjo paaiškinti, kodėl vyriausybei staiga prireikė naujo įstatymo ginti studentus nuo neva suklastotų diplomų, jei universitetas veikia ketvirtį amžiaus.

Daugiau apie tai – Vykinto Pugačiausko reportaže.