Pasaulyje

2017.04.11 16:07

G-7 šalių ministrai: naujų sankcijų Rusijai ir Sirijai nebus

15min.lt, BNS 2017.04.11 16:07

Italijoje susitikę Didžiojo septyneto (G-7) šalių užsienio reikalų ministrai atmetė Jungtinės Karalystės raginimą paskelbti naujas sankcijas Rusijai ir Sirijai po įtariamos cheminės atakos zarino dujomis. Tiesa, prie klausimo greičiausiai bus grįžta.

Susitikimui pirmininkaujantis Italijos diplomatijos vadovas Angelino Alfano pareiškė, kad Rusijos „negalima įvaryti į kampą“ dėl Sirijos.

Apie galimas naujas sankcijas Maskvai ir Damaskui anksčiau buvo užsiminęs britų užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas.

Tiesa, tai, jog Italijoje nepavyko pasiekti susitarimo dėl naujų sankcijų, nereiškia, kad prie šio klausimo nebus sugrįžta jau visai greitai.

BBC šaltinių teigimu, apie sankcijas vėl bus kalbama, kai bus baigtas tyrimas dėl praėjusios savaitės cheminės atakos. O Italijoje esą buvo sutarta atidėti klausimą dėl sankcijų, kol nebus „aiškių ir nepaneigiamų įrodymų“, kad Sirijos režimas panaudojo zarino dujas.

Be to, ministrai pareiškė besilaikantys nuomonės, kad karo krečiamoje Sirijoje nepavyks susitarti dėl kokio nors taikos sprendinio, kol valdžioje lieka prezidentas Basharas al-Assadas, antradienį nurodė Prancūzijos diplomatijos vadovas Jeanas-Marcas Ayrault.

Italijoje susitikę ministrai, tarp jų JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas, besiruošiantis svarbioms deryboms Maskvoje, sutarė, kad „Sirijoje neįmanoma jokia ateitis su Basharu al-Assadu“, žurnalistams sakė J. M. Ayrault.

Iki šiol neaišku, ar R. Tillersonas Rusijoje susitiks ne tik su užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, bet ir prezidentu Vladimiru Putinu. Pastarojo atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį neigė, kad planuojamas susitikimas su V. Putinu, bet antradienį jau tvirtino tik „negalintis patvirtinti“, jog susitikimas įvyks.

JAV pareigūnai vėlai pirmadienį teigė manantys, kad Rusija iš anksto žinojo apie savo sąjungininkų sirų planuojamą ataką zarino dujomis. Per ataką žuvo mažiausiai 87 civiliai, tarp jų – nemažai vaikų.

Reuters/Scanpix nuotr.

Prisijungė Vidurio Rytų pasiuntiniai

Diplomatams iš septynių didžiųjų pramoninių valstybių susirinkus į derybas Italijos Lukos mieste, prie jų specialiai diskusijai Sirijos klausimu prisijungė kolegos iš Turkijos, Jungtinių Arabų Emyratų, Saudo Arabijos, Jordanijos bei Kataro. Šis specialus susitikimas buvo sušauktas Italijos iniciatyva.

„Visos G-7 šalys nori išvengti karinio eskalavimo ir nori politinio sprendimo išvengiant naujos smurto spiralės“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis po derybų šiame Toskanos regiono mieste.

„Norime įtikinti Rusiją paremti politinį procesą, kad būtų taikiai sureguliuotas Sirijos konfliktas“, – pridūrė jis.

Vokietijos diplomatijos vadovas taip pat sakė, kad R. Tillersonas turi „mūsų visų palaikymą“ deryboms Maskvoje, į kurią turėtų atvykti antradienio pavakare.

Prieš valstybės sekretoriaus vizitą Vašingtonas padidino spaudimą Maskvai, kad ši paveiktų savo sąjungininką, Sirijos prezidentą B. al-Assadą. JAV taip pat įspėjo Damaską, kad šis sulauks naujo karinio atsako, jei vėl panaudos cheminius ginklus.

Penktadienį paryčiais iš JAV karo laivų Viduržemio jūroje į Šairato oro bazę Sirijos vakaruose buvo paleistos 59 sparnuotosios raketos „Tomahawk“. Per ataką buvo sunaikintas aerodromas, iš kurio, JAV nuomone, praėjusį antradienį buvo surengta pražūtinga cheminė ataka, nusinešusi mažiausiai 87 civilių gyvybes.

„Galimybė“

Ši ataka buvo pirmoji, kai Vašingtonas tiesiogiai smogė B. al-Assado režimui, kurį šeštus metus trunkančiame pilietiniame kare palaiko Rusija ir Iranas.

Prieš antradienio susitikimą Italijos užsienio reikalų ministras A. Alfano telefonu kalbėjosi su kolega iš Irano, kurio prašė paveikti Damasko režimą, kad šis neberengtų atakų prieš civilius.

Antradienį A. Alfaro džiaugėsi „atsiradusia galimybe rimtai įtraukti Rusiją į pastangas atnaujinti politinį procesą“ ir užkirsti kelią tolesnei krizės eskalacijai.

S. Gabrielis savo ruožtu pabrėžė, kad „be Maskvos ir Teherano Sirijos krizės sprendinio nebus“.

A. Alfano ir S. Gabrielis. Sipa/Scanpix nuotr.

Maskva laikosi pozicijos, kad civiliai gyventojai Chan Šeichūno mieste Sirijos šiaurės vakaruose žuvo nuo sukilėlių turėtų cheminių ginklų. Tuo tarpu Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu pareiškė, jog nėra jokių abejonių, kad Sirijos „režimas turi cheminių ginklų, todėl būtina užkirsti jam kelią vėl juos panaudoti“.

G-7 grupė, kuriai priklauso Jungtinė Karalystė, Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija ir JAV, pažadėjo „pasiųsti aiškią ir koordinuotą žinią“ Maskvai per R. Tillersoną, kuris susitiks derybų su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu. Greičiausiai – ir su V. Putinu.

Ministrams pirmadienį pradėjus susitikimą, Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius B.Johnsonas pavadino B. al-Assadą „toksišku“ ir sakė, kad „atėjo metas Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pripažinti tiesą apie tironą, kurį jis globoja“.

Sprogmenų prikrautos statinės

Vašingtonas pirmadienį dar kartą perspėjo Damaską nemėginti vykdyti naujų cheminių atakų ir pareiškė, kad atsakomasis raketų smūgis sunaikino penktadalį B. al-Assadui likusių karo lėktuvų.

„Jungtinės Valstijos pasyviai nelauks, kai Assadas žudo nekaltus žmones cheminiais ginklais, kurie yra uždrausti tarptautinių įstatymų ir kurie buvo deklaruoti kaip sunaikinti“, – sakoma Pentagono vadovo Jameso Mattiso pranešime.

„Sirijos vyriausybei būtų neprotinga kada nors vėl naudoti cheminius ginklus“, – pažymėjo J. Mattisas.

Be to, Baltųjų rūmų atstovo Seano Spicerio pareiškimas, atrodo, pasiuntė žinią apie mažėjantį JAV pakantumą faktui, kad B. al-Assado pajėgos naudoja sprogmenų prikrautas statines – primityvias, bet didelės griaunamosios galios improvizuotas aviacijos bombas.

„Jei dujomis nunuodiji kūdikį, jei numeti sprogmenų prikrautą statinę ant nekaltų žmonių, tai, manau, sulauksi šio prezidento atsako“, – sakė S. Spiceris.

Bet praėjus kelioms minutėms Baltieji rūmai paaiškino, kad S. Spiceris nepaskelbė jokios naujos politikos B. al-Assado režimo atžvilgiu.

„Mūsų pozicija niekaip nepasikeitė“, – sakoma rašytiniame vieno Baltųjų rūmų pareigūno pareiškime.