Pasaulyje

2017.04.10 10:00

Vengrija: ar prezidentas susidoros su Centrinės Europos universitetu?

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.04.10 10:00

Vengrijos prezidentas pirmadienį turi apsispręsti, ar pasirašys antradienį priimtą įstatymą, kuriuo gali būti priverstas uždaryti Centrinės Europos universitetas.

Budapešto centre surengta didžiausia antivyriausybinė demonstracija per trejus metus. Apie 70 tūkst. žmonių ragino Janosą Aderą vetuoti įstatymą ir atiduoti jį konstituciniam teismui.

Įstatymas nuo kitų metų griežtina reikalavimus visiems užsienio universitetams, bet iš trijų dešimčių mokslo įstaigų labiausiai nukentėtų pasaulinio garso Centrinės Europos universitetas, kurį įkūrė vengrų kilmės filantropas George`as Sorosas.

Jį stojo ginti daugelis vyriausybių bei universitetų ir šimtai garsių akademikų, bet premjeras Viktoras Orbanas žada išvyti visas G. Soroso institucijas iš šalies. G. Sorosas propaguoja atvirą visuomenę, V. Orbanas – neliberalią demokratiją. 

Savo diplomatų padėčiai aiškintis į Vengriją turėtų atsiųsti Jungtinės Valstijos, kur universitetas registruotas. Susidorojimą su akademine įstaiga pasmerkė ir Europos Sąjungos pareigūnai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt