Pasaulyje

2017.04.10 10:05

Švedai rengia taikią akciją prieš terorizmą

BNS, LRT.lt 2017.04.10 10:05

Tūkstančiai žmonių, tikimasi, sekmadienį dalyvaus Stokholmo centre rengiamoje taikioje akcijoje prieš terorizmą. Tuo metu policija tęsia penktadienį sostinėje įvykdyto išpuolio, per kurį žuvo keturi žmonės ir dar 15 buvo sužeisti, tyrimą.

Per socialinį tinklą „Facebook“ organizuojama taiki gedulo akcija įvyks 14 val. vietos (15 val. Lietuvos) laiku Sergelio aikštėje, netoli vietos, kur sunkvežimis rėžėsi į žmonių minią.

Švedijos valdžia pavadino penktadienio išpuolį teroristine ataka, tačiau jo motyvas kol kas nėra žinomas.

Už virtinę Nicoje, Berlyne Londone neseniai buvusių panašių atakų, kai užpuolikai į žmones nukreipdavo automobilius, atsakomybę prisiimdavo „Islamo valstybė“ (IS). Atsakomybės už penktadienio ataką Stokholme – trečią Europoje per dvi savaites, po išpuolių Londone ir Sankt Peterburge – kol kas niekas neprisiėmė.

Švedijos policija šeštadienį pranešė, kad vyras, penktadienį vakare suimtas dėl „vieno įtariamo teroristinio nusikaltimo“, galbūt yra vairuotojas, penktadienį nukreipęs vogtą alumi prekiaujančios bendrovės sunkvežimį į žmones ir parduotuvių centro „Ahlens“ pastatą Karalienės bulvare (Drottninggatan), kuris yra didžiausia pėsčiųjų gatvė mieste, virš Stokholmo centrinės metropoliteno stoties. Jo pavardė neskelbiama, bet pareigūnai sako, kad jis buvo žinomas Švedijos žvalgybos tarnybai.

Tai jau antrasis teroro išpuolis Stokholme. 2010 m. gruodį tame pačiame Karalienės bulvare susisprogdino savižudis, buvo nesunkiai sužeisti keli praeiviai.

Vėliavos iki pusės stiebo nuleistos ant parlamento, karališkųjų rūmų, vyriausybės pastatų, sostinės rotušės.

Ministras pirmininkas Stefanas Lofvenas, penktadienį sakęs, kad sustiprinama šalies sienų kontrolė, paskelbė pirmadienio vidurdienį (13 val. Lietuvos laiku) tylos minutę išpuolio aukoms pagerbti .

„Šiandien visa Švedija gedi, bet mes turime atlaikyti visa tai“, – sakė jis šeštadienį žurnalistams, padėjęs gėlių prie prekybinio centro „Ahlens“.

„Teroristai nori, kad bijotume, kad pradėtume kitaip elgtis, kad nebegyventume normaliai – tačiau darysim būtent tai. Taigi, teroristai niekada neįveiks Švedijos, niekada“, – pabrėžė jis.

Karalius Carlas XVI Gustafas, sugrįžęs į Stokholmą iš nutraukto vizito Brazilijoje, taip pat kreipėsi į tautą prie rūmų.

„Atidumas kurį žmonės rodo vienas kitam, parodo ir mūsų visuomenės galią, – sakė jis. – Tiek daug mūsų nori padėti kitiems, žymiai daugiau negu norinčiųjų nuskriausti mus“.

Premjeras pareiškė užuojautą

Premjeras Saulius Skvernelis reiškia nuoširdžią užuojautą Švedijos žmonėms ir žuvusiųjų artimiesiems dėl penktadienio popietę įvykdyto išpuolio Stokholme.

„Valstybei, kuri daug kam yra siekiamybės ir pavyzdingumo simbolis, šiandien tenka išgyventi kraupią nelaimę. Išpuolis Švedijos sostinėje yra nepateisinamas ir smerktinas poelgis, kuris bet kokiu atveju jo iniciatoriams nepadės pasiekti norimų tikslų. Esame pasirengę padėti sąjungininkams bendroje kovoje su terorizmo židiniais. Šis išpuolis dar kartą parodė, jog specialiosioms tarnyboms būtina aktyviai bendradarbiauti, efektyviai keistis informacija. Be to, akivaizdu, kad reikalinga ir tinkama prevencija bei stebėsena“, – reikšdamas užuojatą sakė vyriausybės vadovas.