Pasaulyje

2017.04.09 20:11

Egipte per sprogimą bažnyčioje žuvo mažiausiai 29 žmonės

BNS, LRT.lt2017.04.09 20:11

Egipte sekmadienį per sprogimą vienoje bažnyčių Kairo Nilo deltoje žuvo mažiausiai 29 žmonės, skelbia vietos žiniasklaida. Valstybinė žiniasklaida praneša apie antrą sprogimą prie bažnyčios Aleksandrijoje. BBC žiniomis, žuvo 16 žmonių. Atsakomybę už išpuolius prisiėmė džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“.

Remiantis Sveikatos ministerijos pranešimu, per sprogimą Šv. Jurgio koptų bažnyčioje Nilo deltos mieste Tantoje, esančioje už maždaug 90 km į šiaurę nuo Kairo, sužeistas 71 žmogus.

Per CBC televiziją rodytuose vaizduose matyti, kaip daugybė žmonių bažnyčios viduje stovi aplink nejudančius kruvinus kūnus, dengtus popieriumi.

„Sprogimas įvyko priekinėse eilėse, netoli altoriaus per mišias“, – sakė naujienų agentūrai AFP Egipto vidaus reikalų viceministras Tarekas Atiya.

Kol kas niekas neprisiėmė atsakomybės už dabartinį sprogimą, bet gruodį, kai vienoje Kairo bažnyčių per sekmadienio pamaldas susisprogdinus savižudžiui žuvo 29 tikintieji, daugiausia moterys, atsakomybę prisiėmė vietinė „Islamo valstybės“ atšaka.

Sprogdinimas Kairo katedros komplekse, kuriame taip pat yra Koptų Bažnyčios popiežiaus būstinė, buvo daugiausiai aukų pareikalavęs pastarųjų kelerių metų išpuolis prieš šią religinę mažumą.

Koptus, kurie sudaro apie 10 proc. Egipto gyventojų, dažnai puldinėja islamo ekstremistai.

Džihahistai ir islamistai kaltina šią krikščionių bendruomenę parėmus islamistų prezidento Mohammedo Morsi pašalinimą iš posto 2013 metais.

Su džihadistais siejamų išpuolių neramiame Egipto Sinajaus pusiasalyje banga jau privertė kai kurias koptų šeimas palikti savo namus.

„Islamo valstybei“ vasarį paskelbus vaizdo įrašą, kuriame raginama rengti išpuolius prieš koptus, apie 250 krikščionių prisiglaudė Sueco kanalo pakrantės mieste Ismailijoje.

Egipto armija imasi atsakomųjų veiksmų prieš Sinajuje veikiantį IS sparną, kuris teigia įvykdęs daugybę išpuolių prieš policiją ir kariuomenės pozicijas.

Egipto prezidentas Abdelas-Fattah el-Sissi netrukus po gruodžio išpuolio pareiškė, kad šių atakų tikslas – destabilizuoti Egiptą, sudaryti įspūdį, kad viena gyventojų grupė nėra tinkamai apsaugota.

Po M. Mursi nušalinimo minios užpuolė dešimtis krikščionių bažnyčių ir kitų nuosavybės objektų.

Šiemert balandžio  1 dieną grupuotė „Liwa al-Thawra“ prisipažino surengusi sprogimą prie policijos mokymų centro Tantoje, kur buvo sužeista 16 žmonių. Ši grupuotė, siejama su uždraustąja „Musulmonų brolija“, dažniau puola saugumo pajėgas ir nesieja savęs su išpuoliais prieš krikščionis

Siekiant parodyti solidarumą su Egipto krikščionių bendruomene, šį mėnesį rengiamas popiežiaus Pranciškaus vizitas į Kairą.

Šventasis Tėvas apsilankys ir greta Šv. Morkaus katedros, Koptų Bažnyčios popiežiaus Tawadroso II (Teodoro II) būstinės, esančioje bažnyčioje, kurioje gruodį buvo įvykdytas išpuolis.

Verbų sekmadienis, kai minimas pergalingas Jėzaus įžengimas į Jeruzalę, yra svarbi krikščionių šventė. Kitą savaitę Egipto koptai, kartu su kitais krikščionimis, švęs Velykas.

Prezidentė, premjeras ir URM pareiškė užuojautą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visos Lietuvos žmonių vardu pareiškė užuojautą Egipto Arabų Respublikos prezidentui Abdeliui Fattah Al Sisi dėl daugiau nei dešimt Egipto piliečių gyvybių nusinešusio ir Verbų sekmadienio minėjimą visiems tikintiesiems aptemdžiusio sprogimo Tantos koptų bažnyčioje.

Prezidentės teigimu, šis tragiškas įvykis – didelis sukrėtimas Egiptui ir visiems tikintiesiems. Šalies vadovė palinkėjo stiprybės ir ištvermės aukų šeimoms ir artimiesiems bei vienybės ir vilties visiems Egipto žmonėms.

Premjeras Saulius Skvernelis taip pat pareiškė nuoširdžią užuojautą Egipto gyventojams ir žuvusiųjų artimiesiems.

Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad šios atakos skaudžiai sukrėtė krikščionių bendruomenę. Pasak premjero, brutualūs išpuoliai prieš žmones yra smerktini ir nepateisinami. 

Užsienio reikalų ministerija griežtai smerkia nekaltų žmonių gyvybių bei sužalojimų pareikalavusius brutalius teroristinius išpuolius prieš Egipto koptų krikščionių bendruomenę Tantoje ir Aleksandrijoje.

„Reiškiame gilią užuojautą nukentėjusiųjų asmenų šeimoms ir artimiesiems bei linkime stiprybės.

Lietuva palaiko Egipto ir tarptautinės bendruomenės kovą su tarptautiniu terorizmu ir patvirtina savo pasiryžimą kartu įveikti terorizmo keliamus iššūkius“, – rašoma užuojautoje.

Popiežius Pranciškus ir sunitų didysis imamas pasmerkė išpuolius

Popiežius Pranciškus pasmerkė išpuolius bažnyčiose Egipte ir pareiškė „nuoširdžiausią užuojautą mano broliui popiežiui Tawadrosui II (Teodorui II), Koptų Bažnyčiai ir visai brangiajai Egipto tautai“. Žinios apie sprogdinimus pasklido tuo metu, kai Pranciškus pats dalyvavo Verbų Sekmadienio apeigose Šv. Petro aikštėje.

Kairo sunitų dvasinės minties centro „al Azhar“ mečetės didysis imamas šeichas Ahmedas al Tayebas, taip pat pasmerkė išpuolį Tantoje kaip „niekingą teroristinį sprogdinimą, kuriuo taikytasi į nekaltųjų gyvybes“.

Pastarieji išpuoliai verčia nuogąstauti, kad islamo ekstremistai, daugel metų kovoję su saugumo pajėgomis Sinajaus pusiasalyje, pradeda teroro veiksmus prieš civilius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.