Pasaulyje

2017.04.08 17:13

Ispanijos vyriausybė reikalauja atsiprašymo iš ETA narių

ELTA 2017.04.08 17:13

Ispanijos vyriausybė, vadovaujama premjero Mariano Rajoy, pareikalavo atsiprašymo iš nusiginklavusių baskų grupuotės ETA narių.

Kaip skelbta anksčiau, baskų separatistų grupuotė ETA pateikė Prancūzijos policijai šalies pietvakarinėje dalyje esančių 12 ginklų saugyklų sąrašą, taip įgyvendindama savo vienašališką iniciatyvą nusiginkluoti. Anot šaltinių, šios ginklų saugyklos yra Žero, Atlanto Pirėnų ir Aukštutinių Pirėnų departamentuose.

Kaip teigiama Ispanijos vyriausybės pranešime spaudai, ETA privalo „paskelbti apie galutinį išformavimą, paprašyti atleidimo iš savo aukų ir išnykti“. Kartu pažymima, kad grupuotės nariams nederėtų tikėtis sulaukti iš Ispanijos atleidimo už jų nusikaltimus.

Pažymima, kad „Ispanijos vyriausybė nepateiks jokio ETA nusiginklavimo ir pačios grupuotės įvertinimo, kol Prancūzijos valdžia neatliks atitinkamos analizės“.

Baskas Txetxas Etcheverry, kuris iki tol buvo penkis kartus sulaikytas dėl ryšių su ETA, kovo 17 d. pranešė Prancūzijos laikraščiui „Monde“, kad baskų organizacija ketina perduoti Prancūzijai likusius ginklus iki balandžio 8 d. vakaro. Balandžio 7 d. Ispanijos vyriausybės atstovas Inigo Mendezas de Vigo pareikalavo iš kovotojų ne tik nusiginkluoti, bet ir atskleisti visų ginkluotės surengtų išpuolių vykdytojus.

Baskų organizacija ETA (Euskadi Ta Askatasuna – Baskų šalis ir laisvė) stojo už baskų teritorijos, apimančios žemes Ispanijos šiaurėje ir Prancūzijos pietvakariuose, nepriklausomybę. Grupuotė buvo įkurta 1959 metais. Per daugiau kaip 50 metų jos įvykdytų teroro aktų aukomis tapo daugiau kaip 800 žmonių, tūkstančiai buvo sužeisti. Nors ETA 2011 metais paskelbė nutraukianti ginkluotą kovą, ji taip ir nenusiginklavo. Ispanija atsisako vesti derybas su ginkluota grupuote.

ETA pastaraisiais metais patyrė didelių nuostolių dėl Ispanijos ir Prancūzijos policijos veiksmų ir gerokai susilpnėjo. Suimta šimtai grupuotės kovotojų, tarp jų – separatistų lyderiai, paimta daug ginklų.