Pasaulyje

2017.04.08 16:09

Patvirtinta: suimtas įtariamasis Stokholmo užpuolikas gimęs Uzbekistane

Švedijos žiniasklaida skelbia apie dviejų įtariamųjų sulaikymą, tačiau policija kol kas patvirtino tik vieną. Kaip praneša policija, vienas sulaikytųjų, gimęs Uzbekistane, galimai yra sunkvežimio, kuriuo buvo įvažiuota į žmonių minią, vairuotojas. Užgrobtas sunkvežimis į pėsčiuosius įsirėžė penktadienio popietę Stokholmo centre prie prekybos centro. Naujausiais duomenimis, kuriuos patvirtino policija, sunkvežimyje rasti ir nedetonuoti sprogmenys.

Vienas iš įtariamųjų buvo sulaikytas penktadienį vakare, kai buvo paskelbtos įtariamojo nuotraukos, darytos iš vaizdo kamerų įrašų. Vyras įtariamas teroro išpuoliu, pranešė policija. Neatmetama tikimybė, kad būtent jis ir vairavo sunkvežimį. Švedijos žiniasklaidos duomenimis, tai 39-erių metų Uzbekistano pilietis, bet valdžia kol kas nepatvirtino šios informacijos.

Antrasis asmuo sulaikytas į šiaurės vakarus nuo Stokholmo, jis susijęs su pirmuoju sulaikytuoju, praneša vietos žiniasklaida remdamasi policijos šaltiniais.

Anksčiau žiniasklaidoje buvo skelbiama apie du sulaikytuosius, bet anot dienraščio „Aftonbladet“, antrasis žmogus buvo apklaustas ir šeštadienį paleistas. Policija nežino, ar daugiau žmonių prisidėjo prie išpuolio Stokholmo centre, tačiau šią galimybę tiria.

Prie operacijos prisideda valstybinės institucijos, kariuomenės pajėgos bei tarptautinės žvalgybos tarnybos.

Pirmadienį visoje šalyje teroristinio išpuolio aukos bus pagerbtos tylos minute. Dėl penktadienio įvykio terorizmo lygis Švedijoje išlieka trys iš penkių.

Švedijos prokuroras Hansas Ihrmanas šeštadienį patvirtino, kad suimtas asmuo, siejamas su Stokholme įvykdytu mirtinu išpuoliu, yra 39 metų Uzbekistane gimęs vyras.Be to, šalies vidaus žvalgybos agentūros vadovas nurodė, kad šis asmuo anksčiau buvo patekęs į specialiųjų tarnybų akiratį.

Švedijos saugumo policijos (Sapo) vadovas Andersas Thornbergas sakė, kad suimtas „įtariamasis nefigūravo mūsų naujausiose bylose, bet anksčiau jis buvo mūsų bylose“.

Pasak A. Thornbergo, vykdydamos šį tyrimą šalies tarnybos bendradarbiauja su kitų šalių saugumo agentūromis, bet daugiau detalių nepateikė.

Švedijos nacionalinės policijos vadovas Danas Eliasonas šeštadienį per spaudos konferenciją sakė, kad „nėra nieko, kas sakytų, jog mes sulaikėme ne tą asmenį“.

Jis pridūrė, kad policija per išpuolį panaudotame sunkvežimyje taip pat rado objektą, kuris „gali būti bomba arba padegamasis įtaisas. Mes jį tebetiriame.“

Reuters/Scanpix nuotr.

Paskelbtas gedulas

Švedijos sosto įpėdinės princesė Victoria su savo vyru Danieliu apsilankė Stokholmo centre, kur išvakarėse sunkvežimis taranavo žmonių minią, ir padėjo teroro išpuolio vietoje gėlių, praneša Švedijos laikraštis „Aftonbladet“.

„Jaučiu didelį sielvartą, tuštumą. Ir kartu – jėgą. Visuomenė pademonstravo savo jėgą, parodė, kad šalies visuomenė paremta bendryste“, – sakė ji įvykio vietoje susibūrusiems žurnalistams, sunkiai tramdydama ašaras.

Švedijos policijos vadas sako, kad labiausiai tikėtina, jog tai buvo  teroristinė ataka. Jei tai bus patvirtinta, tai bus pirmasis aukų pareikalavęs teroristinis išpuolis Švedijoje.

Švedijos pareigūnams tiriant penktadienio išpuolį Stokholmo centre, šalies valdžia nurodė sugriežtinti sienų kontrolę. Per išpuolį, kai sunkvežimiu įvažiuota į žmones,  žuvo mažiausiai 4, 15 žmonių sužeista.

Atsakomybės už išpuolį Stokholme kol kas niekas neprisiėmė, tačiau pastaruoju metu teroro išpuolius prieš taikius gyventojus islamistai transporto priemonėmis rengia įvairiuose pasaulio miestuose.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė užuojautą Švedijos Karalystės užsienio reikalų ministrei Margot Wallström dėl įvykdyto teroro išpuolio.

„Smerkiame šį teroro aktą ir solidarizuojamės su Lietuvai artima kaimyne bei partnere – Švedijos tauta ir šios šalies vyriausybe. Esame įsitikinę, kad tokių išpuolių kaltininkams niekada nepavyks paminti demokratijos principais grįstų ir jos vertybių besilaikančių visuomenių. Stiprybės visiems nukentėjusiems nuo šio šiurpaus išpuolio“, – užuojautoje rašo ministras L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad per teroro ataką Stokholme būtų nukentėję Lietuvos piliečiai, rašoma URM pranešime spaudai.