Pasaulyje

2017.04.07 15:54

Sirija apie JAV karinius veiksmus: tai kvaila ir trumparegiška

LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, ELTA2017.04.07 15:54

Jungtinės Amerikos Valstijos ėmėsi karinių veiksmų prieš Siriją. Iš amerikiečių karo laivų Viduržemio jūroje į taikinius Sirijoje paleista 59 sparnuotosios raketos „Tomahawk“.

Papildyta 15:53. JAV smogė Sirijai. Kaip reagavo pasaulis.

Papildyta 14:42. Sirijos prezidento Basharo al-Assado kabinetas skelbia, kad JAV raketų ataka buvo „kvaila ir nepagarbi“.

„Tai, ką JAV padarė, yra nieko daugiau kaip kvailas ir neatsakingas elgesys, kuris atskleidžia trumparegiškumą ir politinį bei karinį aklumą prieš realybę“, – skelbia kabinetas. 

Papildyta 13:41. Europos vadovų tarybos prezidentas Donaldas Tuskas išreiškė paramą JAV veiksmams. Tą patį padarė ir NATO vadovas Jensas Stoltenbergas. Anot jo, dėl JAV veiksmų Sirija gali kaltinti nebent pati save.

„Sirijos režimas turi pilnai atsakyti už savo veiksmus. (...) Cheminio ginklo naudojimas yra nepriimtinas ir į tai negali būti neatsakyta“, – pranešime cituojamas NATO vadovas.

Tuo metu Rusija teigia sustiprinsianti Sirijos karinių pajėgų oro gynybos sistemą.

Papildyta 12:58. Pranešama, kad sunaikinti 9 Sirijos pajėgų lėktuvai, amunicija ir degalų saugyklos.

Papildyta 12:24. Politologas Tomas Janeliūnas mano, kad „dabartinis D. Trumpo sprendimas yra politiškai teisingas žingsnis, tačiau „too little, too late“, vertinant visą JAV politiką Sirijos konflikte“.

Papildyta 12:20. Speciali LRT TELEVIZIJOS laida.

Papildyta 12:09. Reakcija į karo nusikaltimus darančių vyriausybių veiksmus yra būtina, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė, komentuodama JAV raketų ataką Sirijoje.

Prezidentės teigimu, cheminio ginklo naudojimas prieš civilius gyventojus yra karo nusikaltimas, kurio padarymo fakto Sirijoje nepripažįsta tik Rusija ir Sirijos prezidento Basharo al-Asado režimas.

„Reakcija tokiems yra būtina. Ir tokią reakciją pademonstravo Jungtinės Valstijos“, – penktadienį teigė D. Grybauskaitė.

Anot prezidentės, JAV raketinis atsakas Sirijai neišprovokuos didesnio konflikto, tačiau parodys Maskvai ir Damaskui, kad jų veiksmai neapsieis be pasekmių.

„Ir B. al-Asadas ir Rusija turi žinoti raudonas linijas – kas galima ir kas negalima“, – teigė D. Grybauskaitė.

Papildyta 11:58. Lietuva visiškai supranta Jungtinių Valstijų karinio smūgio Sirijai būtinumą, reaguojant į cheminę ataką, penktadienį pareiškė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Mes suprantame tokių Jungtinių Valstijų veiksmų būtinumą ir pasitikime ta informacija, kurią sąjungininkai mums suteikė“, – BNS sakė ministras.

Pasak jo, Sirijos prezidento Basharo al-Assado režimas, kurį Vakarai kaltina surengus mirtiną cheminę ataką sukilėlių kontroliuojamose vietovėse, peržengė visas leistinumo ribas.

„Įkalbinėjimai ir įtikinėjimai turi tam tikras ribas, todėl tie veiksmai yra visiškai suprantami. Šiuo atveju surengta tikslinė ataka į bazę, iš kur buvo vykdomas nusikaltimas“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Papildyta 11:19. Rusija teigia, kad „nelegalūs“ JAV veiksmai pablogins šalių santykius.

Papildyta 11:14. Vokietija teigia JAV smūgis Sirijos yra „suprantamas“. Kinija smerkia cheminio ginklo naudojimą, tačiau ragina išvengti „tolimesnio pablogėjimo“ Sirijoje.

Turkija siūlo paskelbti neskraidymo zoną virš Sirijos, o pastarosios sukilėliai teigia, kad JAV suduotas smūgis „nėra pakankamas“.

Papildyta 11:10. Pranešama, kad žuvusiųjų skaičius Sirijos karinėje bazėje išaugo iki 6.

Papildyta 10:55. Po JAV raketų smūgio Sirijos karinei bazei Homse, naftos kaina šoktelėjo iki 4 savaičių maksimumo. Penktadienio rytinėje prekyboje, 8.33 val. Lietuvos laiku, „Brent“ rūšies naftos birželio mėnesio pristatymo ateities sandorių kaina pašoko 1,1 proc. ir siekė 55,47 JAV dolerio už barelį. Kiek anksčiau naftos kaina pirmą kartą nuo kovo 7 d. viršijo 56 dolerių už barelį ribą, pasiekusi 56,08 dolerio už barelį.

Tuo pat metu JAV „West Texas Intermediate“ naftos gegužės mėnesio pristatymo ateities sandorių kaina, palyginti su ketvirtadienio vakarine prekyba, padidėjo 0,6 proc., ir siekė 52,33 dolerio už barelį. Kiek anksčiau šios naftos rūšies kaina pirmą kartą nuo kovo 8 dienos buvo pasiekusi 52,94 dolerio už barelį ribą.

Papildyta 9:57. Į JAV paleistus smūgius sureagavo pasaulio šalys, praneša „Al Jazeera“: Saudo Arabija pranešė visiškai palaikanti JAV, o Jungtinė Karalystė teigė, kad tai yra tinkamas atsakas į Sirijos režimo įvykdytą „barbarišką cheminio ginklo ataką“. Palaikymą taip pat išreiškė Australijos premjeras Malcolmas Trunbullas.

Tuo metu Bolivija paraikalavo sušaukti už uždarų durų vyksiančias Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos konsultacijas dėl penktadienio įvykių.

Papildyta 9:45. V. Putinas pavadino JAV smūgį Sirijai agresija prieš suverenią valstybę

JAV surengta Sirijos objektų ataka yra agresija, daro žalą tiek Rusijos ir Amerikos santykiams, tiek bendrai kovai su terorizmu. Tokią Rusijos prezidento Vladimiro Putino nuomonę penktadienį išdėstė jo spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas, praneša „Interfax“.

„Prezidentas V. Putinas laiko Amerikos smūgius Sirijai agresija prieš suverenią valstybę pažeidžiant tarptautinės teisės normas išgalvota dingstimi“, – sakė D. Peskovas.

Kremliaus atstovas teigė, kad „Sirijos armija neturi cheminio ginklo atsargų“.

„V. Putino nuomone, visiškas faktų, rodančių, kad cheminį ginklą naudojo teroristai, ignoravimas tik dar labiau sukomplikavo situaciją“, – tikino D. Medvedevas.

Papildyta 8:51. Rusija reikalauja sušaukti skubų Jungtinių Tautų Saugumo tarybos posėdį ir svarsto nutraukti su Amerika karinį bendradarbiavimą.

Apie karinius veiksmus patvirtinęs Jungtinių Valstijų prezidentas sako, kad Amerika tokiu būdu stoja už teisingumą. Pasak Donaldo Trumpo, visos civilizuotos šalys turi dirbti, kad baigtųsi kraujo praliejimas Sirijoje.

„Šiandien nurodžiau surengti karinius smūgius Sirijos oro bazėje, iš kurios buvo surengta cheminė ataka. Užkirsti kelią ir atbaidyti nuo mirtino cheminio ginklo panaudojimo yra JAV nacionalinio saugumo interesas. Negali būti jokių klausimų, kad Sirija panaudojo cheminį ginklą. Taip ji pažeidė savo įsipareigojimus pagal cheminių ginklų konvenciją ir ignoravo Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą. Raginu kitas šalis prisijungti prie mūsų, siekiant sustabdyti žudynes ir kraujo praliejimą Sirijoje“, – teigia JAV prezidentas Donaldas Trumpas, nors prieš tai laikėsi nuomonės, kad Sirijos likimas turėtų priklausyti nuo pačios šalies žmonių.

Tuo metu Sirijos valstybinė televizija ataką pavadino agresija. Šalies kariuomenė praneša apie aukas. Anot šaltinių, per smūgį žuvo 4 Sirijos režimo kariai.

„Oro bazė buvo beveik visiškai sunaikinta – pakilimo takas, degalų talpyklos ir oro gynybos sistemos“, – teigia Sirijos žmogaus teisių stebėjimo organizacija. 

Sirijos opozicija sveikina tokius amerikiečių veiksmus ir ragina juos tęsti.

Vašingtonas patvirtina, kad Rusija buvo informuota prieš raketų paleidimą. Tokiu būdu siekiama užkirsti kelią veikti Sirijos oro pajėgoms ir sukurti saugias zonas civiliams.

LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas mano, kad „bent jau kol kas tai nėra didesnio karo pradžia“, mat šie veiksmai buvo skirti daugiau atgrasymui. Anot jo, šie veiksmai buvo planuojami dar prieš 4 metus valdant Barackui Obamai, tačiau tuomet jis nesiryžo suduoti karinio smūgio Sirijai.

Jungtinės Valstijos taip pat patvirtino, kad prieš gyventojus Sirijoje buvo panaudotos zarino dujos.

Valstybės sekretorius Rexas Tillersonas teigia, kad po cheminio ginklo panaudojimo prieš gyventojus, Basharui al-Assadui nebus jokio vaidmens toliau valdant Sirijos žmones. Jo teigimu, jau pradėta burti ir tarptautinė koalicija, kuri padėtų priversti Sirijos lyderį pasitraukti iš valdžios.

„Mes svarstomą tinkamą atsakymą už šias chemines atakas, kurios pažeidžia visas buvusias Jungtinių Valstijų rezoliucijas, pažeidžia tarptautines normas ir ilgai galiojusius susitarimus tarp visų pusių – Sirijos režimo, Rusijos vyriausybės ir kitų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narių. Tai rimtas reikalas, reikalaujantis rimto atsako“, – teigia Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius.

Sirijos prezidentas Basharas al-Assadas ir jo sąjungininkė Rusija atmetė kaltinimus, kad už 86 žmonių gyvybes nusinešusią ataką buvo atsakingas Damaskas. Tačiau „ženklų, kad tai atėjo iš Assado režimo“, pareiškė matanti ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

Izraelio premjeras sako palaikantis JAV karinio smūgio pasiųstą „griežtą žinią“ Sirijai

Izraelio vyriausybės vadovas Benjaminas Netanyahu penktadienį pareiškė, kad palaiko „griežtą ir aiškią žinią“, kurią kaimyninei Sirijai pasiuntė Jungtinės Valstijos, po numanomos cheminės atakos smogusios jai raketomis.

„Žodžiais ir veiksmais prezidentas (Donaldas) Trumpas šiandien pasiuntė griežtą ir aiškią žinią, kad cheminių ginklų panaudojimas nebus toleruojamas“, – rašoma B. Netanyahu biuro išplatintame pareiškime.

„Izraelis visiškai palaiko prezidento D. Trumpo sprendimą ir viliasi, kad ši ryžtinga žinia po siaubingų (Basharo al) Assado režimo veiksmų sulauks atgarsio ne tik Damaske, bet ir Teherane, taip pat kitose pasaulio vietose“, – priduriama pareiškime.

Palaiko ir JAV Kongresas

Aukščiausio rango JAV įstatymų leidėjai, Kongrese atstovaujantys abiem pagrindinėms partijoms, ketvirtadienį išreiškė palaikymą prezidento Donaldo Trumpo įsakymu surengtam dideliam raketų smūgiui vienai Sirijos karinių oro pajėgų bazei, bet kai kurie deputatai perspėjo nesiimti tolesnių veiksmų be Kongreso pritarimo.

D. Trumpas pareiškė Amerikos žmonėms, kad įsakė smogti Sirijos pajėgoms atsakant į „barbarišką“ ir pražūtingą cheminę ataką prieš civilius. Dėl šios atakos D. Trumpas kaltina autoritarinį Sirijos prezidentą Basharą al-Assadą.

„Pasirūpinti, kad Assadas žinotų, jog įvykdęs tokių nepakenčiamų žiaurumų turės sumokėti, yra teisinga“, – savo pranešime nurodė Senato demokratų mažumos lyderis Chuckas Schumeras, šiaip negailintis kritikos neseniai dirbančiai D. Trumpo administracijai.

Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Paulas Ryanas pareiškė, kad šis smūgis yra „tinkamas ir teisingas“. Pasak jo, JAV ataka „aiškiai rodo, kad Assado režimas nebegali tikėtis Amerikos neveiklumo, kai jis vykdo žiaurumus prieš Sirijos žmones“.

Saugumo politikos „vanagas“ senatorius Johnas McCainas, jau daug metų pasisakantis už griežtesnius veiksmus prieš Sirijos režimą, gyrė pastarąjį smūgį kaip „įtikinamą pirmąjį žingsnį“.

„Kitaip negu ankstesnė administracija, prezidentas Trumpas reagavo į lemtingą momentą Sirijoje ir ėmėsi veiksmų“, – sakė jis.

Vis dėlto keli įstatymų leidėjai, tarp jų P. Ryanas ir Ch. Schumeras, pabrėžė, kad D. Trumpui būtina konsultuotis su Kongresu, formuojant tinkamą JAV karinę strategiją Sirijos atžvilgiu.

Senatorius Benas Cardinas, užimantis aukštas pareigas Užsienio ryšių komitete, sakė, kad pasirinktų taikinių bombardavimas „pasiuntė aiškų signalą“, jog Jungtinės Valstijos nusiteikusios ryžtingai.

„Vis dėlto ypatingai pabrėžiu, kad dėl bet kokios ilgalaikės arba didesnės karinės operacijos Sirijoje Trumpo administracija turės konsultuotis su Kongresu“, – pareiškė jis.

Atstovų Rūmų demokratas Adamas Schiffas yra vienas iš kelių įstatymų leidėjų, jau seniai siekiančių, kad būtų iš naujo ir griežčiau apibrėžtas reikalavimas, numatantis, kad JAV kariniams veiksmams turi būti gautas Kongreso pritarimas. Šis klausimas tapo ypač opus po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų, kai JAV paskelbė vadinamąjį karą su terorizmu.

„Iš naujo pateiksiu (reikalavimą) gauti leidimą panaudoti karinę jėgą prieš „Islamo valstybę“ (IS) ir „al Qaeda“, kai Kongresas atnaujins sesiją“ penktadienį, po dviejų savaičių pertraukos, pareiškė A. Schiffas, turėdamas omenyje džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ ir tarptautinį teroristų tinklą.

Dar tiesmukiau kalbėjo demokratė Barbara Lee, priklausanti karo priešininkų koalicijai kartu su keliais respublikonais, pasisakančiais už izoliacionizmą ir prieštaravusiems ankstesniam prezidentui Barackui Obamai, kai šis 2013 metais prašė pritarimo planui surengti intervenciją Sirijoje.

„Tai yra karo aktas, – ji rašė savo „Twitter“ žinutėje. – Kongresas turi grįžti į sesiją ir surengti debatus. Bet kas mažiau būtų mūsų nusišalinimas nuo atsakomybės.“

Senato respublikonas Randas Paulas pridūrė, kad „mes visi smerkiame žiaurumus Sirijoje, bet Jungtinės Valstijos nebuvo užpultos“.

D. Trumpui „reikalingas Kongreso leidimas kariniams veiksmams, kaip reikalauja konstitucija“, pridūrė R. Paulas. Pasak jo, intervencija Sirijoje „niekaip nepadarys mūsų saugesnių“.

Atstovų Rūmų demokratas Tedas Lieu pritarė pozicijai, kad D.Trumpas turi gauti leidimą imtis karinių veiksmų.

„Kongresas įgaliojo (prezidentą) naudoti jėgą prieš teroristus. Mes NIEKADA nedavėme leidimo naudoti jėgą, kad būtų įgyventa cheminių ginklų sutartis“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.