Pasaulyje

2017.04.06 23:08

Politikos „banginiai“ susitiko prie derybų stalo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.04.06 23:08

Floridoje vyksta svarbiausių pasaulio lyderių, dviejų didžiausių ekonomikų vadovų – Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo ir Kinijos prezidento Si Dzinpingo susitikimas.

Derybos bus sudėtingos,  politikos, verslo ir finansų pasaulis užgniaužęs kvapą laukia žinių apie Kinijos ir Jungtinių Valstijų prekybos santykių ateitį, bet dar svarbiau, ką lyderiai nutars apie Šiaurės Korėjos branduolinių ambicijų pažabojimą, ar Pekinas sutiks mažinti savo užmojus Pietų Kinijos jūroje?

Donaldas Trumpas susitikimui su Kinijos prezidentu pasirinko rezidenciją Floridoje, kur, kaip pats sako, jaučiasi patogiai. Vašingtonas JAV prezidentą išlydėjo merkiant lietui.

Kruopščiai parengta vakarienė ir bičiuliškumo demonstravimas – toks numatytas susitikimų fasadas, nors Pekinas būgštavo, kad kruopščiai surežisuotą Si Dzinpingo įvaizdį gali niekais paversti neprognozuojamas JAV prezidentas, gal net pažeminti.

Šie du politikai – labai skirtingi: kinas – santūrus strategas, amerikietis – stačiokiškas ir spontaniškas, bet abu turi bendrą bruožą – stiprius charakterius, ir nežinia, ar tai padės, ar trukdys. Tačiau yra priežasčių, kodėl Kinijos lyderiui tai bus vienas lengviausių susitikimų su Amerikos prezidentu, sako Kinijos analitikai.

„D. Trumpas turi tik du reikalavimus – daugiau pirkti, daugiau samdyti. Jokio supratimo apie žmogaus teises. Jis supranta verslą, bet nieko nežino apie Pietų Kinijos jūrą, pats blogai pasirengęs būti prezidentu ir neturi patarėjų, kurie jam profesionaliai patartų“, – sakė Kinijos ir JAV santykių ekspertas Shenas Dingli.

Si Dzinpingas į JAV vyko su vadinamųjų dovanų krepšeliu, kuriame ir Kinijos investicijos, leisiančios Amerikoje sukurti 700 tūkst. darbo vietų, ir pažadai plačiai atverti Kinijos rinką Amerikos automobiliams ir žemės ūkio produktams, netgi riboti Šiaurės Korėjai gyvybiškai svarbias Kinijos bankų transakcijas. Mainais norėtų, kad Amerika atidėtų planuotus ginklų pardavimus Taivanui, švelnintų kai kurias eksporto taisykles.

Tačiau nei diplomatai, nei patarėjai nėra tikri, kas įvyks, kai įtakingas Kinijos vadovas susitiks su Amerikos prezidentu, kuris neišbuvo poste nė šimto dienų ir kuris geba kruopščiai rengtus planus paviešinti žinute tviteryje.

Net ir prieš pastarąjį Šiaurės Korėjos balistinės raketos bandymą buvo aišku, kad Pchenjano branduolinė programa bus viena svarbiausių temų. Pekinas bene vienintelis Šiaurės Korėjos sąjungininkas, palaikantis jos ekonomiką, o Vašingtonas seniai ragino bausti, o ne remti blogio ašies valstybę.

„Kinija norėtų tiesioginių JAV ir Šiaurės Korėjos derybų. Ar ji rimtai imsis įgyvendinti sankcijas Šiaurės Korėjai, taps aišku vėliau, bet Trumpo žinia paprasta – jeigu nenorite, mes imsimės karinių ar kitokių veiksmų, kad suvaldytume Šiaurės Korėją“, – teigė Honkongo universiteto tarptautinių studijų profesorius Jenas-Pierre`as Cabestanas.

Per rinkimų kampaniją D. Trumpas ne sykį kalbėjo apie nesąžiningą Kinijos prekybos politiką, kad dirbtinai mažesnė Kinijos juanio vertė prekyboje teikia nepagrįstų privalumų. Prie to jis ne sykį grįžta tapęs prezidentu.

„Labai gerbiu Kinijos prezidentą, ne kartą su juo kalbėjausi. Bet turime pagerinti padėtį, nes mūsų prekybos deficitas su Kinija 504 milijardai dolerių. Čia per metus. To pakaktų visam gyvenimui“, – yra sakęs JAV prezidentas.

Šiose derybose norisi laimėti abiems. Si Dzinpingui parodyti, kad jis kaip lygus su lygiu gali kalbėti su galingiausios pasaulio valstybės prezidentu, kai Kinija siekia būti naujuoju pasaulinės politikos centru. Donaldui Trumpui, kuris pralaimi teisines kovas, skandalai veja vienas kitą, taip pat reikia pergalės, nors erdvės manevrui ne tiek jau daug santykiuose su šalimi, kurią apkaltino „vagiant amerikiečių darbo vietas ir nesistengiant pažaboti Šiaurės Korėjos branduolinių programų“.

Analitikų teigimu, jei D. Trumpas nusileis dėl Taivano, tuomet tai padės pagerinti JAV ir Kinijos ekonominius ryšius.

Melanijai Trump, kuri bendrauja su užsienio lyderių žmonomis, teks priimti Kinijos pirmąją damą, kuri yra ne mažiau populiari negu jos vyras. Buvusi dainininkė Kinijos armijos ansamblyje, besirūpinanti kaimo švietimu, laikoma stilinga moterimi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt