Pasaulyje

2017.04.06 14:25

Tailando karalius pasirašė naują chuntos parengtą konstituciją

BNS2017.04.06 14:25

Tailando karalius ketvirtadienį pasirašė naują kariškių remiamą šalies konstituciją, kuria sustiprinama armijos įtaka vyriausybėje ir po trejus metus trukusio chuntos valdymo numatomi rinkimai.

Chunta tvirtina, kad ši konstitucija – jau dvidešimta nuo 1932 metų – pažabos neramumus politiškai susiskaldžiusioje karalystėje ir neįleis į parlamentą korumpuotų žmonių.

Tačiau oponentai tvirtina, jog naujoji konstitucija reiškia, kad bet kokie rinkimai pasiūlys visuomenei tik nevaisingos demokratijos formą su skiriamu Senatu ir griežta išrinktų deputatų kontrole.

Karalius Maha Vajiralongkornas, kuris į sostą įžengė spalį mirus jo itin gerbiamam tėvui Bhumibolui Adulyadejui, dokumentą pasirašė ketvirtadienį po pietų, per televizijos transliuotą ceremoniją Bankoke.

Per pompastišką ceremoniją puošnioje sosto salėje, kurioje dalyvavo šalies politikos figūros ir svečiai iš užsienio, karalius pasirašytą konstituciją įteikė Tailando chuntos vadovui.

Anksčiau šiais metais Maha Vajiralongkornas daugelį nustebino nurodydamas perrašyti konstitucijos dalis, kuriose kalbama apie jo galias.

Chunta naujai suformuluotų konstitucijos skyrių iki šiol nepaskelbė.

Daugiau kaip dešimtmetį trukęs politinis nestabilumas trukdė augimui Tailande, kuris kažkada buvo tarp greičiausiai augusių regiono ekonomikų. Šiuo „prarastuoju dešimtmečiu“ tailandiečiai išgyveno daug kruvinų protestų, virtinę trumpai dirbdavusių vyriausybių ir du karinius perversmus.

Atgal į ateitį?

Konstitucijai per rugpjūčio mėnesio referendumą pritarė visuomenė, bet chunta buvo uždraudusi jos oponentų politines kampanijas, be to, visuomenė nežinojo apie naujojo karaliaus norą ją pakoreguoti.

Analitikai sako, kad naujausia konstitucija primena Šaltojo karo laikus, kai išrinktus Tailando parlamentarus dažnai kontroliuodavo nerinkti komitetai. Daugelis tai vadino „valdoma demokratija“.

Chulalongkorno universiteto politikos ekspertas Thitinanas Pongsudhirakas sakė, kad dokumentas nė iš tolo neprimena liberaliausios Tailando 1997 metų „liaudies konstitucijos“. „Naujoji konstitucija panaikina pažangą dėl atstovavimo žmonėms, kurios kulminacija buvo 1997 metų konstitucija, po kariškių susikompromitavimo 1992-aisiais dėl ... diktatūros ir šaudymo į protestavusius demokratijos šalininkus“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP. „Dabar paskyrimai masiškai grįžo, renkamų atstovų sąskaita“, – pridūrė jis.

Tailando karalystė yra politiškai susiskaldžiusi į neturtingus nušalintų premjerų Thaksino Shinawatros ir Yingluck Shinawatros šalininkus kaimuose ir kariškių remiamą Bankoko vidurinę klasę bei verslo elitą.

Su Shinawatromis susijusios partijos nuo 2001 metų laimėjo visus rinkimus. Jų oponentai kaltina jas korupcija ir žalinga populistine politika.

Be skiriamų aukštųjų parlamento rūmų naujojoje konstitucijoje numatoma stiprinti Konstitucinio Teismo galias ir palengvinti civilinio lyderio apkaltos sąlygas.

Karaliui patvirtinus konstituciją, atitinkamas chuntos komitetas dabar parengs virtinę pagrindinių įstatymų, kuriais, kaip baiminasi kritikai, gali būti dar labiau suvaržytos politinės partijos, kurioms nuo pat perversmo draudžiama užsiimti organizacine veikla.

Kariškiai sako, kad naujoji konstitucija padės Tailandui atsikratyti korumpuotų civilinių politikų ir padidins galimybę rinkimus surengti iki 2018 metų vidurio. Kariškiai taip pat yra sakę, kad parengs „20 metų planą“ šaliai, kurio bet kokia būsima vyriausybė turės laikytis.

Nušalintoji premjerė Y. Shinawtra, kuri po perversmo buvo patraukta į teismą dėl aplaidumo ir kuriai gresia kalėjimas, šią savaitę išreiškė viltį, kad naujoji konstitucija paspartins karalystės grįžimą prie demokratijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt