Pasaulyje

2017.04.06 13:12

Rusijoje siekiama uždrausti „ekstremistinę“ Jehovos liudytojų organizaciją

BNS2017.04.06 13:12

Rusijos Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį toliau nagrinės Teisingumo ministerijos pateiktą prašymą pripažinti šalyje veikiančią Jehovos liudytojų organizaciją ekstremistine grupe ir uždrausti jos veiklą, o ši byla kelia susirūpinimą dėl tikėjimo laisvės padėties šalyje.

Ministerija šį ieškinį pateikė kovo 15 dieną. Tą pačią dieną buvo paskelbtas nurodymas sustabdyti Jehovos liudytojų veiklą Rusijoje dėl įtariamo ekstremizmo.

Ministerijos atstovai sakė naujienų agentūrai „Interfax“, kad šių veiksmų buvo imtasi po vasarį atlikto patikrinimo Jehovos liudytojų Rusijoje administraciniame centre. Patikrinusi dokumentus Teisingumo ministerija pareiškė, kad Jehovos liudytojų bendruomenės veikla neatitinka jos deklaruojamų tikslų ir uždavinių.

Kaip rodo tyrėjų išvados, 95 Jehovos liudininkų leidiniai, 2009–2016 metais įvežti ir išplatinti Rusijoje, yra „ekstremistinė medžiaga“, sakoma Teisingumo ministerijos tinklalapyje paskelbtuose dokumentuose. Per šį laikotarpį taip pat buvo uždrausta aštuonių šios bendruomenės vietos padalinių veikla.

Trečiadienį teismas paskelbė pertrauką, kad Jehovos liudytojų advokatai galėtų susipažinti su Teisingumo ministerijos pateikta papildoma medžiaga.

Anksčiau tą pačią dieną teismas atsisakė nagrinėti Jehovos liudytojų ieškinį, kuriame prašoma pripažinti jų organizaciją politinių represijų auka, o Teisingumo ministerijos veiksmus – neteisėtu politiniu persekiojimu.

Bendruomenė pareiškime sakoma: „Jeigu (ministerijos) ieškinys bus patenkintas, tai sukels katastrofinių padarinių tikėjimo laisvei Rusijoje.“

Jos tinklalapyje paskelbtame pranešime pabrėžiama, kad Aukščiausiojo Teismo sprendimas „tiesiogiai paveiks apie 400 Jehovos liudytojų vietos religinių organizacijų Rusijoje, taip pat padarys poveikį visoms 2 277 religinėms grupėms visoje šalyje, kurioms priklauso 175 tūkst. išpažįstančių šį tikėjimą“.

„Ekstremizmas visiškai svetimas Jehovos liudytojų įsitikinimams, grindžiamiems Biblija ir morale“, – pažymėjo bendruomenė.

Pranešime sakoma, kad taikių tikinčiųjų persekiojimas pagal kovos su ekstremizmo įstatymus grindžiamas atvirai suklastotais įrodymais ir neprofesionalių „ekspertų“ išvadomis, kuriomis remdamiesi teismai priima klaidingus sprendimus.

Bendruomenė išreiškė nerimą, kad sprendimas „uždrausti Jehovos liudytojų centrą gali lemti tikinčiųjų baudžiamąjį persekiojimą vien dėl jų išpažįstamos religijos – bendro Biblijos skaitymo, giedojimo ir maldų“.

JAV Helsinkio komisija pasmerkė šią bylą ir paragino Rusiją ją nutraukti.

„Klaidinga taikyti ydingus kovos su terorizmu įstatymus siekiantiems praktikuoti savo tikėjimą“, – sakoma antradienį paskelbtame šios vyriausybinės žmogaus teisių priežiūros agentūros pirmininko Rogerio Wickerio pranešime.

„Rusijos vyriausybės išnaudoja tikrąsias smurtinio ekstremizmo grėsmes, kad (dar labiau) suvaržytų šioje šalyje likusią nedidelę tikėjimo laisvę. Tai atitraukia dėmesį nuo tikrųjų pastangų kovoti su terorizmu. Raginu Rusijos vyriausybę nedelsiant nutraukti šią bylą“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt