Pasaulyje

2017.04.06 11:22

Tarptautiniai donorai pažadėjo skirti Sirijai milijardus dolerių

BNS 2017.04.06 11:22

Tarptautinė bendruomenė per konferenciją trečiadienį įsipareigojo skirti Sirijai 6 mlrd. dolerių (5,5 mlrd. eurų), bet šį renginį aptemdė Sirijos sukilėlių kontroliuojamame mieste, esančiame į vakarus nuo Damasko, įvykdyta įtariama cheminė ataka.

Per konferenciją Briuselyje šalys įsipareigojo 2018–2020 metais Sirijai skirti 3,73 mlrd. dolerių (per 3,4 mlrd. eurų). Praėjusiais metais Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų Londone surengtoje konferencijoje humanitarinei pagalbai buvo surinkta 12 mlrd. dolerių (10,1 mlrd. eurų).

„Mūsų konferencija siunčia svarbią žinutę, kad nenuviliame Sirijos žmonių“, – susirinkusiesiems sakė ES pagalbos komisaras Christos Stylianides.

Paskelbęs apie naujus įsipareigojimus jis pridūrė: „Labai jums ačiū. Tai yra įspūdingas skaičius.“

Ch. Stylianides nepaminėjo, ar šis fondas yra naujas, ar jį sudarys ir anksčiau tarptautinės bendruomenės karo nuniokotai Sirijai skirtos lėšos.

2016 metų vasarį per Londono konferenciją dėl Sirijos pagalbą teikiančios šalys įsipareigojo dviem etapais 2016–2019 metais skirti jai 12 mlrd. dolerių.

Šiemet į dviejų dienų konferenciją Briuselyje suvažiavo apie 70 šalių ir pagalbos grupių delegacijos, norėjusios išreikšti paramą JT remiamoms taikos deryboms tarp Sirijos sukilėlių ir Rusijos palaikomo Basharo al-Assado režimo.

Per trečiadienio sesiją daugiausiai buvo aptarinėjama žinia, kad Sirijos sukilėlių kontroliuojamame Idlibo provincijos Chan Šeichūno mieste įvykdyta įtariama cheminė ataka pasiglemžė 86 gyvybes, o 30 žuvusiųjų yra vaikai.

„Karo nusikaltimai Sirijoje“

„Deja, siaubingi vakar dienos įvykiai rodo, kad Sirijoje vykdomi karo nusikaltimai“, – sakė JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas.

„Ši konferencija privalo pristatyti tiesos akimirką, kai tarptautinė bendruomenė“ galiausiai susivienija, kad užbaigtų karą ir suteiktų Sirijos žmonėms vilties, sakė jis.

Didžiosios Britanijos diplomatijos vadovas Borisas Johnsonas konferencijos dalyviams sakė, kad „negalime ignoruoti šios siaubingos atakos“, ir atvirai apkaltino Damaską ją įvykdžius. JAV ambasadorė JT savo ruožtu perspėjo, kad jos šalis gali imtis vienašališkų veiksmų.

B. Johnsonas ir kiti delegatai Briuselyje ne kartą ragino visas konflikto šalis ir jų sąjungininkus pasmerkti šią ataką ir cheminių ginklų naudojimą.

Nuo 2011 metų kovo, kai antivyriausybiniais protestais prasidėjo Sirijos konfliktas, jau žuvo daugiau kaip 320 tūkst. žmonių. Be to, 5 mln. sirų buvo priversti bėgti iš šalies, o didžioji dauguma gyventojų buvo iškelti iš savo gyvenamųjų vietų.

Dauguma pabėgėlių atsidūrė Turkijoje, Libane ir Jordanijoje.

JT antradienį perspėjo, kad pabėgėlių padėtis tampa „beviltiška“, nes kol kas surinkta tik 433 mln. eurų iš reikiamų 4,7 milijardo.

Organizacijos skaičiavimais, humanitarinei pagalbai Sirijoje reikia skirti dar 3,4 mlrd. eurų.