Pasaulyje

2017.04.06 10:47

Senatas dėl teisėjo pakeis Amerikos istoriją

Jungtinių Amerikos Valstijų Senatas ketvirtadienį gali pakeisti šalies politinę istoriją, kai balsuos dėl procedūrinių pataisų, kad Aukščiausiojo teismo teisėjus būtų galima patvirtinti vienos partijos senatorių balsais. Demokratai mėgina blokuoti Donaldo Trumpo pasirinkto teisėjo Neilo Gorsucho patvirtinimą, sakydami alinamas penkiolikos valandų kalbas. Kad nutrauktų šį trukdymą, respublikonai žada pakeisti procedūras, kurios nuo pat šalies įkūrimo buvo skirtos tam, kad Senate būtų ieškoma sutarimo, o ne priešpriešos.

Tai pasirinkimas, kuris D.  Trumpo pėdsaką Amerikos istorijai paliks nepalyginamai didesnį negu jo potvarkiai ar juolab pareiškimai. Prezidentas pasirinko teisėją N. Gorsuchą savo kandidatu į Aukščiausiąjį teismą, pakeisti pernai mirusį teisėją. N. Gorsuchas turėtų grąžinti svarbiausiam šalies teismui konservatorių pusiausvyrą, nes dabar jame – po keturis liberalius ir konservatyvius teisėjus.

Aukščiausiojo teismo teisėjai Amerikoje skiriami iki gyvos galvos, todėl kiekvienas prezidentas, rinkdamasis kandidatus, siekia įtvirtinti savąjį požiūrį į svarbiausias bylas, kurias sprendžia Aukščiausiasis teismas – dėl pamatinių šalies vertybių, nuo abortų iki ginklų ir nuo rasių santykių iki migracijos. Nors N. Gorsuchas plačiai gerbiamas ir D. Trampas buvo giriamas dėl jo pasirinkimo, jis pateko į didžiulę politinę audrą, kuri turėtų kulminaciją pasiekti šio vakaro balsavimu.

Senatoriai demokratai, nors pernelyg neprieštarauja paties N. Gorsucho kandidatūrai, apsisprendė sabotuoti jo patvirtinimą. Jie keršija respublikonams. Mat teisėją siūlyti turėjo dar Barackas Obama, nes ankstesnis teismo narys mirė dar jam valdant. Tačiau respublikonai pirmą kartą istorijoje devynis mėnesius nė nepradėjo svarstyti B. Obamos pasiūlyto Merricko Garlando, tikėdamiesi, kad prezidentu taps respublikonas ir gaus teisę siūlyti savąjį kandidatą.

Demokratai Senate turi mažumą, todėl balsavimą dėl teisėjo kandidatūros pralaimės. Tačiau jų taktika buvo balsavimą atidėti, imantis vadinamojo filibusterio - pasinaudoti teise kalbėti tiek, kiek nori. Trečiadienį vienas demokratų senatorius baigė 15-os su puse valandos kalbą.

„Pirmą kartą istorijoje svarstome kandidatą į pavogtą vietą Aukščiausiajame teisme. Jau vien to turi pakakti bet kam, kam rūpi ši institucija, kandidatą atmesti“, – sakė JAV senatorius demokratas Jeffas Merkley.

J. Merkley. Scanpix/AFP nuotr.

Nutraukti filibusterį reikia jau nebe paprastos daugumos, o 60 balsų iš 100. Tiek respublikonai Senate neturi. Tačiau ketvirtadienio vakarą jie vis vien žada balsuoti, ir, kai pralaimės, imtis to, ką visas Vašingtonas vadina branduoliniu variantu. Paprasta dauguma jie pakeis pačias taisykles, kad svarstant kandidatus į Aukščiausiąjį teismą nebebūtų galima griebtis šio nesibaigiančio kalbėjimo kaip blokavimo taktikos.

„Kad ir kaip būtų, judame link teisėjo N. Gorsucho patvirtinimo penktadienį“, – tvirtino JAV senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas.

Tai bus ne šiaip balsavimas dėl procedūros, sako ekspertai. Jis reikš pamatinės, nuo pat šalies įkūrimo galiojančios politinės nuostatos atsisakymą. Kvalifikuota dauguma dar XVIII-ajame amžiuje buvo įtvirtinta tam, kad teisėjai būtų tvirtinami ne vienos partijos balsais. Net respublikonų senatoriai, žadantys balsuoti už pataisas, tokie kaip Johnas McCainas, pripažįsta, kad ketvirtadienio vakaro balsavimas taps dideliu smūgiu Senato autoritetui ir prisidės prie dar didesnio šalies susiskaldymo. Konstitucijos tėvai buvo sumanę Senatą kaip „suaugusiųjų“ instituciją, kur vyksta brandūs debatai ir ieškoma visiems priimtinų sprendimų, bet ketvirtadienio vakaro taisyklės gali įtvirtinti naują tikrovę, kai daugumą gavusi viena partija griebiasi visų priemonių, kad galėtų beatodairiškai stumti savo politiką.