Pasaulyje

2017.04.05 18:49

Kinijos vadovas lankosi Suomijoje

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, keliaudamas į Jungtines Valstijas, kur jo laukia susitikimas su Donaldu Trumpu, apsilankė Helsinkyje. 

Kinijos, kuri yra penkta pagal svarbą Suomijos prekybos partnerė, prezidentą priėmė Suomijos prezidentas Saulis Niinisto.

Per šį vizitą patvirtinta, kad Kinija ir Suomijoje plėtos „pandų diplomatiją“. Suomiai vedė ilgas derybas su kinais, kad Ehtario zoologijos sodui paskolintų didžiųjų pandų porą, kuriai pastatytas daugiau negu aštuonis milijonus eurų kainavęs aptvaras.

Pranešta, kad derybos su Kinija dėl didžiųjų pandų poros paskolinimo centrinėje Suomijos dalyje esančiam draustiniui artėja prie pabaigos. Gyvūnų tikimasi Suomijoje sulaukti iki šių metų pabaigos.

Savo ruožtu S. Niinisto išreiškė padėką Kinijai už pandas.

„Norėčiau padėkoti prezidentui Xi (Jinpingui) už Suomijai suteiktą pasitikėjimą dėl pandų apsaugos, – sakė S. Niinisto. – Žinome, kad pandos yra Kinijos nacionalinė vertybė ir mes tai gerbsime ir įvertinsime.“

Pareigūnai taip pat pasirašė susitarimus dėl teisminio bendradarbiavimo ir bendradarbiavimo aplinkos apsaugos srityje.

Kaip nurodoma „Yle“ svetainėje, Suomija daug tikisi iš bendradarbiavimo su Kinija ekologiškai švarių technologijų srityje. Pekinui gerai suprantamos problemos, susijusios su aplinkos užterštumu, ir tai atveria geras galimybes suomių kompanijoms.

Dviejų dienų vizitas, kurio metu Kinijos vadovą lydi jo sutuoktinė Peng Liyuan, yra antras Kinijos lyderio apsilankymas Suomijoje per visą diplomatijos istoriją. S. Niinisto pasitiko Kinijos prezidentą Helsinkio centre esančioje prezidentūroje.

Vos atvykęs Xi Jinpingas priminė, kad Suomijos politiniai ryšiai su Kinija tęsiasi nuo 1950 metų. Ji buvo pirmoji Vakarų valstybė, pasirašiusi dvišalį tarpvyriausybinį prekybos susitarimą su Pekinu. Jis taip pat pasveikino suomius su jų nepriklausomybės nuo Rusijos šimtmečiu.

Viešėdamas Suomijoje Xi Jinpingas taip pat susitiks su premjeru Juha Sipila ir parlamento pirmininke Maria Lohela.

Iš Helsinkio Kinijos prezidentas ketvirtadienį skris į Floridą, kur laukia derybos dėl ateities prekybos santykių su Donaldu Trumpu, kurie bus gerokai kietesni negu ramioje ir draugiškoje Šiaurės Europos šalyje.