Pasaulyje

2017.04.05 13:19

Islandijoje vienodas vyrų ir moterų darbo apmokėjimas bus įtvirtintas įstatymu

BNS 2017.04.05 13:19

Islandijos parlamentas antradienį pateikė įstatymo projektą, pagal kurį valstybinės ir privačios kompanijos turės įrodyti, kad siūlo vienodą darbo apmokėjimą savo darbuotojams.

Toks reikalavimas būtų pirmas pasaulyje.

„Įstatymo projektu nustatoma, kad tam tikro dydžio, 25 ar daugiau darbuotojų turinčios kompanijos ir institucijos gautų atestavimą dėl vienodų atlyginimų“, – naujienų agentūrai AFP sakė socialinių reikalų ir lygybės ministras Thorsteinnas Viglundssonas.

Pagal Pasaulio ekonomikos forumo 2015 metų Pasaulio lyčių atotrūkio indekso vertinimus, Islandijoje lyčių lygybė yra didžiausia. Nuo šios valstybės nedaug atsilieka kitos Šiaurės šalys: Norvegija, Suomija ir Švedija.

Tačiau naujuoju įstatymu siekiama panaikinti 7 proc. atotrūkį tarp vyrų ir moterų atlyginimų šioje maždaug 323 tūkst. gyventojų turinčioje valstybėje, sakė T. Viglundssonas.

Projektą remia ir Islandijos centro dešiniųjų koalicinė vyriausybė, ir opozicija, be to, beveik 50 proc. parlamento narių yra moterys.

Įstatymas įsigaliotų sausį.

„Lyčių atotrūkis, deja, yra faktas Islandijos darbo rinkoje ir laikas imtis radikalių priemonių; turime žinių ir procesų jam eliminuoti“, – sakė ministras.

Pagal įstatymą privačios kompanijos ir vyriausybinės agentūros turėtų praeiti auditą ir gauti pažymėjimą, kad lygybė yra užtikrinama. Priešingu atveju gali grėsti baudos.

Pasak T. Viglundssono, įstatymas yra „apsunkinantis“, nustatantis naujus įsipareigojimus šalies ekonomikai ir verslui, bet „tuo pačiu nauda yra akivaizdi“.

Vadovai ir kompanijos, kurie atliko šią procedūrą, ją vertino „teigiamai“ ir įsitikino, kad „naudinga nuodugniai patikrinti sprendimus dėl atlyginimų“, sakė T. Viglundssonas.

Islandijos ekonomika džiaugiasi didėjančiu turizmu ir klestinčiu žuvininkystės sektoriumi. 2016 metais ūkio augimas buvo 7,2 proc., o pirmąjį šių metų ketvirtį pasiekė 11 procentų.