Pasaulyje

2017.04.04 14:29

D. Trumpas priėmė istorinio vizito atvykusį Egipto prezidentą

BNS2017.04.04 14:29

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį Baltuosiuose rūmuose šiltai sutiko Abdel Fattahą al-Sisi, atidėjęs į šalį prieštaringus vertinimus dėl žmogaus teisių padėties jo šalyje.

A. F. al-Sisi tapo pirmuoju per beveik dešimtmetį Vašingtone apsilankiusiu Egipto vadovu.

Sveikindamas A. F. al-Sisi Ovaliajame kabinete, D. Trumpas negailėjo pagyrų šio buvusio generolo vadovavimui ir surengė „puolimą žavesiu“, siekdamas pataisyti dėl Egipto revoliucijos ir Kairo vykdomų griežtų saugumo priemonių įtemptus šalių santykius.

„Jungtinės Valstijos ir aš esame dideli jūsų draugai ir sąjungininkai“, – prezidentui A. F. al-Sisi pasakė D. Trumpas, nors jo pirmtakas prezidentas Barackas Obama reiškė susirūpinimą demokratijos suvaržymais Egipte.

„Tiesiog noriu, jog visi žinotų, kad mes labai palaikome prezidentą al-Sisi, jis atliko fantastišką darbą labai sunkioje situacijoje“, – pridūrė D. Trumpas.

Šis susitikimas simbolizuoja ne vienus metus trukusio periodo, kai Vašingtonas dėl susirūpinimo teisėmis vengė šio Egipto lyderio, pabaigą.

Praėjusį kartą Egipto prezidentas Baltuosiuose rūmuose lankėsi 2010 metais: Hosni Mubarakas dalyvavo Artimųjų Rytų taikos derybose drauge su Izraelio, palestiniečių ir Jordanijos lyderiais.

Po kelių mėnesių H. Mubarakas buvo nušalintas per liaudies sukilimą, kuriam tylomis pritarė tuometinis JAV prezidentas Barackas Obama.

Įtampa Egipto ir JAV santykių srityje dar labiau padidėjo Egipte į valdžią atėjus islamiškų šaknų turinčiai vyriausybei ir, vėliau, A. F. al-Sisi kariškių vyriausybei.

Po prezidento Mohamedo Mursi nušalinimo 2013 metais, kuriam vadovavo A. F.al-Sisi – tuometinis gynybos ministras, ir kruvinų priemonių prieš nušalintojo prezidento šalininkus B. Obamos administracija įšaldė karinę pagalbą Egiptui.

Svarbus Egipto, daugiausiai gyventojų turinčios arabų valstybės, vaidmuo nulėmė, kad 2015 metais ši pagalba buvo visiškai atnaujinta, bet diplomatiniai santykiai išliko sunkūs.

D. Trumpo ir A. F. al-Sisi draugystės katalizatorius buvo bendra griežta linija dėl džihadistų grupuočių, kurias A. F. al-Sisi, trumpai kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose, pavadino „šėtoniška ideologija“.