Pasaulyje

2017.04.05 07:21

Sirijoje per įtariamą cheminę ataką žuvo 100 žmonių

BNS, ELTA2017.04.05 07:21

Per, kaip įtariama, chemines atakas Sirijos sukilėlių kontroliuojamoje šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje antradienį žuvo mažiausiai 100 žmonių, dar 400 žmonių kenčia nuo kvėpavimo problemų, praneša naujienų agentūra „Reuters“.

Medicininės priežiūros organizacijų teigimu, tikėtina, kad žuvusiųjų skaičius dar augs. Remiantis pranešimais, per oro antskrydžius Chan Šeichuno mieste Idlibo provincijoje buvo panaudotas cheminis ginklas. 

Kaip pranešama, karo lėktuvai atakavo už 50 km į pietus nuo Idlibo esantį Chan Šeichuną anksti antradienį, kai didžioji dalis žmonių dar miegojo. „Edlib Media Center“ fotografas Husseinas Kayalas naujienų agentūrai AP teigė 6.30 val. vietos laiku prabudęs nuo sprogimo garso. Pasiekęs įvykio vietą fotografas nejautė jokio neįprasto kvapo, tačiau rado ant žemės gulinčius ir pajudėti negalinčius žmones. Gatvėse duso žmonės, iš kurių didžioji dalis – vaikai.

Anot Sirijos žmogaus teisių stebėjimo organizacijos (SOHR), medikai gydė žmones su tokiais simptomais: vėmimu, alpimu ir putomis iš burnos. Naujienų agentūros AFP žurnalistas ligoninėje matė mirusią jauną mergaitę, moterį ir du vyresnio amžiaus žmones, aplink kurių lūpas vis dar matėsi putų žymės. Žurnalistas pranešė, kad ta pati įstaiga vėl atakuota antradienio popietę. Ant ligonius gydančių daktarų krito griuvėsiai.

Kaltina B. al Assado režimą

B. al Assado režimui tenka „pagrindinė atsakomybė“ už įtariamą cheminę ataką sukilėlių kontroliuojamame mieste, kur žuvo mažiausiai 58 žmonės, antradienį pareiškė Europos Sąjungos diplomatijos vadovė Federica Mogherini.

„Šiandien naujienos yra siaubingos“, – sakė F. Mogherini kalbėdama su žiniasklaidos atstovais Briuselyje, ES ir JT konferencijos, kurioje daugiausiai kalbama apie pokarinę Siriją, užkulisiuose.

„Tai stulbinančiai primena, kad padėtis daugelyje Sirijos vietų išlieka dramatiška, – kalbėjo ji. – Žinoma, svarbiausia atsakomybė tenka režimui, nes jis yra atsakingas už savo žmonių apsaugą, o ne jų puolimą“.

ES ir Jungtinių Tautų (JT) vedama dviejų dienų konferencija vyksta po praėjusiais metais Londone surengto susitikimo, per kurį buvo surinkta 10 mlrd. eurų pagalbos karo nusiaubtai Sirijai programoms.

Joje taip pat kalbama apie „pagalbą po susitarimo“, kai sunkiai judančios JT palaikomos derybos pasistūmės į priekį, nurodė ES.

Buvusi Italijos užsienio reikalų ministrė F. Mogherini pripažino, kad kol kas gali atrodyti keista kalbėti apie padėtį pasibaigus konfliktui, bet pasaulis turi planuoti į priekį.

„Aš žinau, kad taikos planavimas konflikto viduryje gali skambėti siurrealistiškai , bet ...vis dažniau pasigirsta, kad norima taikos ir norima ištrūkti iš šios siaubingos padėties“, – sakė ji.

Briuselyje vykstančios konferencijos tikslas – palaikyti pagalbos Sirijai programų finansavimą ir patikrinti, kad būtų įgyvendinti Londono konferencijoje prisiimti įsipareigojimai.

„Žinia yra humanitarinio pobūdžio – mes nenorime, kad humanitarinė pagalba Sirijai ir sirams mažėtų“, – sakė ji.

Tuo metu Sirijos kariuomenė kategoriškai neigia tokius kaltinimus. „Kariuomenės vadovybė kategoriškai neigia panaudojusi bet kokią cheminę ar nuodingą medžiagą šiandien Chan Šeichūne“, – rašoma valstybinės naujienų agentūros SANA pranešime.