Pasaulyje

2017.04.03 18:05

Ispanija reiškia nuostabą dėl D. Britanijos tono Gibraltaro klausimu

BNS2017.04.03 18:05

Ispanija pirmadienį išreiškė nuostabą dėl Didžiosios Britanijos tono kalbant apie Gibraltaro ateitį, kai buvęs įtakingas britų politinis veikėjas palygino ginčą dėl šios salos su konfliktu dėl Folklando salų.

Michaelas Howardas, buvęs valdančiosios Konservatorių partijos lyderis, sekmadienį pažymėjo, kad buvusi premjerė Margaret Thatcher ėmėsi karinių veiksmų, kai Argentinos pajėgos prieš 35 metus įsiveržė į Folklando salas. Jis sakė, kad dabartinė vyriausybės vadovė Theresa May „parodytų tokį pat ryžtą“ dėl Gibraltaro.

Ispanijos užsienio reikalų ministras Alfonso Dastisas sakė, kad Madridą nustebino tokie pasisakymai.

„Ispanijos vyriausybė kiek nustebinta santūrumu garsėjančios Jungtinės Karalystės tono“, – sakė ministras.

„Šiuo atveju krinta į akis, kad tradicinio britiško santūrumo nėra“, – sakė A. Dastisas.

A. Dastisas, AFP/Scanpix nuotr.

Premjerė Th. May sekmadienį pažymėjo, kad „niekada“ neleis Gibraltarui išslysti iš Britanijos kontrolės. Šiuo pareiškimu ji siekė išsklaidyti vizito į Britaniją atvykusio Gibraltaro Fabiano Picardo būgštavimus.

Britanijos diplomatijos vadovas Borisas Johnsonas savo ruožtu pridūrė, kad „Gibraltaras neparduodamas“.

Pirmadienį jis sakė, kad Londono pozicija yra „visiškai aiški – Gibraltaro suverenumas nepasikeitė ir nepasikeis“.

Ispanija neribotam laikui perleido Gibraltarą Britanijai 1713 metais, bet jau seniai tvirtina, kad jis jai turėtų būti grąžintas. Londonas sako, kad to nedarys, nes to nenori 30 tūkst. Gibraltaro gyventojų, kurie yra tvirtai probritiški.

Europos Sąjunga sako, kad po „Brexit“ Ispanija turės sutikti, kad ES ir Didžiosios Britanijos prekybos sutartis – kokia ji bebūtų – būtų taikoma ir Gibraltarui. Tačiau tai taip pat reiškia, kad Madridas galės ir blokuoti Gibraltaro galimybes dalyvauti toje sutartyje.

Prekybos požiūriu ši nedidelė teritorija yra itin priklausoma nuo savo trumpos sausumos sienos su Ispanija. Pernai įvykęs „Brexit“ referendumas kelia didžiulį nerimą Gibraltare, kurio gyventojai triuškinama balsų dauguma pasisakė už pasilikimą Bendrijoje.

A. Dastisas sakė, kad Madridas nenori komplikuoti reikalų pasienyje. Sekmadienį publikuotame interviu dienraščiui „El Pais“ ministras sakė, kad „neketinama uždaryti sienos“.

Ispanijos diktatorius Francisco Franco uždarė sieną su Gibraltaru 1969 metais. Laisvoji prekyba tarp Ispanijos ir Gibraltaro buvo visiškai atkurta tik 1985-aisiais, praėjus dešimtmečiui po jo mirties.

Po Britanijos sprendimo trauktis iš ES Madridas atgaivino bendro suvereniteto idėją. Pasak jo, tai leistų Gibraltarui likti Bendrijoje.

Tačiau Gibraltaro gyventojai triuškinama dauguma balsų atmetė tokią idėją 2002 metais vykusiame referendume.

„Londonas remia Gibraltarą“

Už Britanijos išstojimą iš Europos Sąjungos atsakingas britų ministras Davidas Davisas išreiškė „nepalenkiamą“ paramą Gibraltarui pirmadienio derybose su Ispanijos užsienio reikalų ministru Madride, kilus konfliktui dėl šios nedidelės teritorijos suverenumo.

D. Daviso vizitas į Ispaniją buvo planuotas ne vieną savaitę, nors apie jį nebuvo skelbta viešai, nurodė ministrės pirmininkės Theresos May atstovas žurnalistams Londone.

Kalbėdamas su užsienio reikalų ministru Alfonso Dastis D. Davisas „pakartojo, ką anksčiau aiškiai pasakė ministrė pirmininkė apie mūsų teisinę poziciją dėl Gibraltaro ir tai, kad mes nepalenkiamai remsime Gibraltarą“.

D. Davisas, AFP/Scanpix nuotr.

Madride D. Davisas susitiko ir su kitais ministrais bei ispanų investuotojais Britanijoje, pridūrė atstovas, pasak kurio, šie susitikimai buvo „labai draugiški ir labai konstruktyvūs“.

Anksčiau pirmadienį A. Dastisas išreiškė nuostabą dėl Didžiosios Britanijos tono kalbant apie Gibraltaro ateitį, praėjusią savaitę ES pareiškus, jog Ispanija galės blokuoti Gibraltaro galimybes dalyvauti Didžiosios Britanijos ir ES prekybos sutartyje.

Vyriausybės atstovas atsisakė pakomentuoti buvusio valdančiosios Konservatorių partijos lyderio Michaelo Howardo pareiškimą, kuriame ginčą dėl Gibraltaro jis palygino su konfliktu dėl Folklando salų, kai į jas įsiveržė Argentinos pajėgos.

„Viskas, ką lordas Howardas bandė įrodyti, yra ryžtas, kad mes ginsime Gibraltaro teises ir jo suverenumą“, – kalbėjo atstovas.

„Esame tvirtai pasiryžę užtikrinti, kad tas suverenumas ir demokratiškai išreikšta Gibraltaro žmonių valia būtų apsaugoti“, – pridūrė jis.

Į klausimą, ar Didžioji Britanija ketina į Gibraltarą pasiųsti savo karines pajėgas, jis atsakė: „Mes visiškai aiškiai nurodėme, kad taip neatsitiks“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.