Naujienų srautas

Pasaulyje2017.04.03 14:42

Budapešte demonstrantai reiškė paramą Soroso universitetui

BNS 2017.04.03 14:42

Tūkstančiai demonstrantų sekmadienį žygiavo Budapešto gatvėmis pareikšti paramos Vengrijoje gimusio milijardieriaus George`o Soroso įkurtam universitetui, kuris sako, kad premjero Viktoro Orbano vyriausybė nori išstumti jį iš Vengrijos.

JAV registruotas Centrinės Europos universitetas (CEU), kurį G. Sorosas Budapešte įsteigė 1991 metais, sako, kad jam tiesioginę grėsmę kelia praėjusią savaitę vyriausybės pateiktas įstatymo projektas.

Siūlomos naujos taisyklės būtų taikomos universitetams iš Europos Sąjungai nepriklausančių šalių; pagal jas šios įstaigos negalėtų teikti vengriškų diplomų be susitarimo tarp vyriausybių.

Iš tokių institucijų taip pat būtų reikalaujama vykdyti veiklą ir savo šalyje.

CEU, kuris neturi savo mokymo bazės JAV, ateitis dabar „priklauso nuo derybų tarp Vengrijos ir Jungtinių Valstijų vyriausybių“, penktadienį sakė V. Orbanas.

Premjeras taip pat sakė, kad „Soroso universitetas“ „sukčiauja“, nes gali teikti ir vengriškus, ir amerikietiškus diplomus, todėl turi „neteisingą pranašumą“ prieš vietos institucijas.

CEU pareiškime „absoliučiai atmeta“ V. Orbano įtarimus.

„Mes 25 metus buvome teisėti Vengrijos aukštojo švietimo partneriai, ir bet koks priešingas pareiškimas yra neteisingas“, – pabrėžė universitetas.

CEU, kuriame šiuo metu anglų kalba studijuoja 1400 studentų iš daugiau kaip 100 šalių, yra tarp 50-ies pagrindinių politologijos ir tarptautinių studijų universitetų pasaulyje.

Sekmadienio demonstracijoje dalyvavo esami ir buvę studentai, darbuotojai ir šalininkai – daugiau kaip 10 tūkst. žmonių, pranešė naujienų agentūros AFP fotografas.

Demonstrantai buvo įsisegę ženklelius su užrašu „#PalaikauCEU“ ir skandavo „Ko mes norime? Akademinės laisvės!“

„Orbano režimas dabar parodo savo tikrąjį veidą, persekioja universitetus kaip darė diktatoriai, tokie kaip Pinochetas“, – AFP sakė protestuotojas Gaboras Matlakas, 46 metų teisininkas.

Įstatymo projektą taip pat kritikavo JAV Valstybės departamentas, kurio penktadienio pareiškime reiškiamas „susirūpinimas“.

„Raginame Vengrijos vyriausybę vengti imtis bet kokių įstatymų leidybos veiksmų, kurie keltų pavojų CEU darbui ar nepriklausomybei“, – sakoma pareiškime.

Prieš imigraciją itin nusistatęs V. Orbanas seniai kaltina G. Sorosą kišimųsi į Vidurio ir Rytų Europos reikalus, taip pat siekiu susilpninti Europą, remiant atvirų sienų principą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi