Naujienų srautas

Pasaulyje2017.04.02 21:18

Serbai renka prezidentą

Serbai balsavo prezidento rinkimuose. Pergalę jie žada dabartinam premjerui Aleksandrui Vučičiui, galinčiam laimėti jau per pirmąjį turą. Intrigos šiems rinkimams suteikė netikėtai iškilęs satyrinis kandidatas Luka Maksimovičius, pravarde „Beli“ – „Baltasis“, jis gali likti antras. Prezidento postas Serbijoje labiau simbolinis, bet jeigu jį užimtų Aleksadras Vučičius, šią Balkanų šalį gali nuvesti prie autoritarinio valdymo.

Ekspertai iki šiol spėlioja, kodėl valdanti Pažangos partija nutarė kandidatu pasirinkti ne dabartinį prezidentą Tomislavą Nikoličių, o premjerą. Bet ji neklydo... Nuomonių apklausos jam palankios, gali laimėti jau per pirmą turą. A. Vučičiui tapus prezidentu Serbijos politika nesikeis – svyruos tarp narystės Europos Sąjungoje siekio ir draugystės su Rusija. Likus mažiau nei savaitei iki rinkimų jis apsilankė Maskvoje, susitiko su Vladimiru Putinu, pareiškė, kad strateginis tikslas – narystė Europos Sąjungoje, bet ir kuo geriausi santykiai su Rusija.

Jo rinkimų kampanija buvo agresyvi, oponentus jis kaltino gavus  „milijonus eurų (iš) tam tikrų užsienio valstybių“, bet konkrečių neįvardijo.

Opozicijos bėda ta, kad ji nesugebėjo sutarti vieno kandidato, iškėlė 10, tarp jų buvęs užsienio reikalų ministras Vukas Jeremičius, ultranacionalistas Vojislavas Šešelis, ir dabar bent bando pasiekti antro rinkimų turo. Bet jeigu ir pavyktų, jame su A. Vučičiuimi varžytųsi komikas Luka Maksimovičius, per rinkimų kampaniją linksminęs juokingais vaizdo filmukais, ekscenriškais poelgiais, kabomis repo stiliumi, išgalvotu Liubišos Preletačevičiaus vardu, kuriuo šaipomasi iš politikos, kaip godumo cirko. Jis neslepia – į rinkimų kampaniją įsitraukė, kad atimtų kuo daugiau balsų iš A. Vučičiaus ir neleistų laimėti pe pirmą turą.

Tačiau A. Vučičius tiki, kad koziriai – jo rankose. Pernai ekonomika šalyje augo beveik trimis procentais, bet serbai vidutiniškai uždirba apie 330 eurų per mėnesį, nedarbas viršija siekia 15 procentų.

Dėl ko sutaria dauguma kandidatų, taip pat ir A. Vučičius, kad Serbijai neverta jungtis į NATO, ir tai buvo pabrėžta minint 18-ąsias NATO bombardavimų metines. Taip pat kandidatai vieningi dėl Kosovo, kuri tebelaiko Serbijos teritorija.

Plačiau apie tai žiūrėkite Jolantos Paškevičiūtės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi