Pasaulyje

2017.03.31 14:53

R. Tillersonas pasmerkė Rusijos agresiją Ukrainoje

BNS 2017.03.31 14:53

JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas penktadienį pažadėjo tartis su NATO sąjungininkais dėl atsako į „Rusijos agresiją Ukrainoje“, o šis pareiškimas siunčia žinią Maskvai apie griežtesnę Donaldo Trumpo administracijos poziciją.

„Norime surengti diskusijas dėl NATO laikysenos Europoje, ypač Rytų Europoje, atsakant į Rusijos agresiją Ukrainoje ir kitur“, – sakė R. Tillersonas, atvykęs į Briuselį savo pirmųjų derybų su NATO sąjungininkais.

Valstybės sekretorius derybose akcentuos vieną svarbiausių D. Trumpo administracijos prioritetų – įtikinti NATO sąjungininkus vykdyti savo įsipareigojimus padidinti išlaidas gynybai. Vašingtonas tvirtina, kad jam per ilgai tenka „neproporcingai didelė“ NATO finansinės naštos dalis.

Valstybės departamento pareigūnai sakė, kad R. Tillersonas tarsis su NATO sąjungininkais, kaip paspausti Rusiją vykdyti jos įsipareigojimus pagal Minsko susitarimus, kurie buvo sudaryti siekiant užbaigti karą Rytų Ukrainoje.

Briuselyje R. Tillersono išsakyta pozicija turėtų kiek sumažinti būgštavimus, kad D. Trumpas labiau suinteresuotas plėtoti santykius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, užuot telkęs 28 valstybių Aljansą ryžtingiau reaguoti į kylančius saugumo iššūkius, įskaitant vis agresyvesnį Maskvos elgesį.

Sąjungininkai yra išsakę būgštavimų, kad D. Trumpas gali imtis žingsnių pagerinti santykius su Rusija, sumažindamas paramą provakarietiškai Ukrainos vyriausybei ar NATO sąjungininkams Rytų Europoje.

Jų būgštavimai dar sustiprėjo, kai iš pradžių buvo pranešta, kad naujasis JAV valstybės sekretorius nedalyvaus NATO ministrų susitikime dėl įvairių įsipareigojimų, įskaitant kelionę į Rusiją.

Tačiau R. Tillersonas, buvęs naftos milžinės „ ExxonMobil “ valdybos pirmininkas, palaikęs draugiškus ryšius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, sutiko dalyvauti, kai NATO perkėlė susitikimą į penktadienį.

Rusija 2014 metais aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį ir ėmė remti su Kijevo vyriausybe kovojančius prorusiškus separatistus Ukrainos rytuose.

NATO aukšto rango pareigūnas, pageidavęs neviešinti savo pavardės, žurnalistams sakė, kad dabar D. Trumpo administracija ima laikytis Vašingtonui labiau įprasto požiūrio į Aljansą, todėl sąjungininkų nerimas kiek atlėgo.