Pasaulyje

2017.03.31 14:43

ES reikalauja „pakankamos pažangos“ derybose dėl „Brexit“

BNS2017.03.31 14:43

Europos Vadovo Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas penktadienį atskleidė savo planus dėl „Brexit“ derybų ir atmetė Didžiosios Britanijos premjerės Theresos May reikalavimus, kad vienu metu būtų tariamasi ir dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos, ir būsimos partnerystės.

Naujienų agentūros AFP gautame derybų gairių juodraštyje raginama laikytis atskirtų „fazių principo“, suteikiant prioritetą tvarkingoms „skyryboms“. D. Tuskas rašo, kad lyderiai turės nuspręsti, „kad jau pasiekta pakankama pažanga, ir tada leisti prasidėti kitai derybų fazei“.

„Europos Taryba atidžiai stebės pažangą ir nustatys, kada bus pasiekta pakankama pažanga, kad būtų galima pereiti į kitą derybų dėl ateities santykių fazę“, – sakoma juodraštyje.

Gairių juodraštis pasirodė praėjus dviem dienoms po Th. May oficialaus pranešimo apie Britanijos ketinimą pasitraukti iš Bendrijos per dvejus metus. Dabar D. Tusko strategija bus išsiųstas 27 ES šalių lyderiams prieš balandžio 29 dieną vyksiantį specialų viršūnių susitikimą. Jame Bendrijos lyderiai turėtų galutinai suderinti derybų gaires, kad šį procesą būtų galima pradėtį gegužę.

ES tvirtina, kad negalima pasirašyti sutarties dėl ateities prekybos santykių, kol Britanija neišstos iš Bendrijos 2019 metais, tačiau derybos dėl naujų ryšių „sistemos“ gali prasidėti iškart po to, kai bus susitarta dėl skyrybų sąlygų.

ES nurodė, kad „derybose taip pat gali būti siekiama pereinamojo laikotarpio sutartis, kuriomis yra suinteresuota ES, pripažinti tinkamu pagrindu nutiesti tiltus į numatomą ateities santykių sistemą“.

Tačiau ta tvarka galiotų ribotą laiką, kaip numato ES taisyklės, taikant „galiojančius reglamentinius, biudžeto, priežiūros ir vykdymo instrumentus bei struktūras“.

ES pabrėžė, kad visomis išgalėmis stengsis pasiekti „konstruktyvų“ susitarimą dėl „Brexit“, tačiau taip pat bus pasiruošusi susitaikyti su galima nesėkme.

Bendrija „pasiruoš, kad suvaldyti padėtį, jei derybos nepavyktų“, sakoma gairėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.